هر آنچه باید درباره تغییرات آب و هوایی باید بدانیم

تغییرات آب و هوایی

با تحقیقاتی که مدت هاست انجام گرفته است مشخص شده که دمای هوا نسبت به سال های گذشته بسیار گرم تر شده است دانشمندان دلیل اصلی این گرمایش را فعالیت های انسانی می دانند و هشدار می دهند که اگر دمای هوا به همین منوال گرم شود می تواند در آینده خطرات زیای را متوجه زمین کند. اگر می خواهید درباره تغییرات آب و هوایی جهان بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

گرم شدن زمین

۱٫ جهان در حال گرم شدن است

دمای زمین سال به سال بالا و یا پایین می رود اما اندازه گیری های بلند مدت نشان می دهد که در طول پنجاه سال گذشته این دما بسیار بالا رفته است. گرمای هوا در سال ۲۰۱۶ رکورد تاریخی سال ۲۰۱۵ را هم شکست. متوسط دمای سطح جهانی در سال گذشته بر طبق اندازه گیری هایی که در هزاران ایستگاه هواشناسی، شناورها و کشتی های مختلف انجام شده است ۱٫۶۹ درجه فارنهایت از متوسط دمای قرن بیستم بیشتر بوده است.  ماهواره های موجود در جو هم روند گرم شدن هوا را نشان می دهند.

۲٫دلیل گرم شدن هوا ما انسان ها هستیم

دی اکسید کربن سیاره زمین را گرم می کند و ما از دهه ۱۹۶۰ تاکنون مقدار دی اکسید کربن موجود در هوا را ۵۰ درصد بیشتر کرده ایم. پدیده ال نینو در سال گذشته با انتشار موقتی حرارت از اقیانوس آرام باعث بالا رفتن دمای هوا شد اما هیچ اتفاق طبیعی ای روند گرم شدن هوا در پنجاه سال گذشته را توضیح نمی دهد. چرخه خروجی خورشید هر ۱۱ سال یکبار بالا و پایین می رود و فوران های گاه و بی گاه آتشفشان ها سیاره را خنک می کنند. فقط دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای که توسط انسان انتشار پیدا می کنند دائما در حال افزایش هستند که باعث به وجود آمدن پتوی کلفتی در دور جو زمین می شوند که حرارت را در سطح زمین نگه می دارد.

تغییرات آب و هوایی

۳٫از هر ۱۰ دانشمند ۹ نفر موافق این جمله هستند که انتشار کربن دلیل اصلی گرمای جهانی است

همه ما می دانیم که گل خانه ها از دهه ۱۸۰۰ تاکنون چه تاتیری بر روی سیاره زمین داشته اند. «آونته آرهنیوس» فیزیک دان سوئدی در سال ۱۸۹۶ پیش بینی کرده بود که دی اکسید کربن ناشی از سوختن زغال سنگ کره زمین را گرم می کند.

۴٫یخ ها در حال آب شدن هستند

یخ های قطب شمال در حال آب شدن و یخچال های طبیعی در سراسر جهان در حال عقب نشینی هستند و پیش بینی شده که تا سال ۲۱۰۰ آب دریاها خیلی جلو بیاییند. قطب شمال بیشتر از سایر نقاط جهان گرم شده است و پوشش یخی آن نازک تر و در حال آب شدن است. در سپتامبر گذشته، در پایان فصل آب شدن های تابستانی، میزان یخ حدود ۸۲۵ هزار مایل مربع کمتر از مقدار متوسط طولانی مدت آن بوده است. این مقدار کمبود یخ برابر با وسعت آلاسکا و کالیفرنیا با هم است و نبودن این مقدار یخ سرعت گرم شدن زمین را افزایش می دهد چون نور خورشید به جای اینکه با تابش به یخ به فضا انعکاس پیدا کند جذب اقیانوس سیاه می شود.پخچال های طبیعیمنبع: nationalgeographic.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code