هزینه های سفر به مراکش

سفر به مراکش

مراکش ترکیبی از مدرن ترین ها، المان های بین المللی در کنار سنت های دیرینه، غذاهای خوشمزه، فرهنگ جالب و ساختمان ها و  بناهایی با معماری منحصر بفردی است که در هیچ جای دیگر دنیا نظیر آن را نمی توانید پیدا کنید. مراکش از آن دست شهرهایی است که در عین بی نظمی به نظم رسیده است، تقریبا همیشه مردمش را در حال رفت و آمد و عبور مرور می بینید. وقتی شب ها به خیابان ها می روید، ده ها  و صدها نفر را می بینید که در رستوران ها و کافه های خیابانی نشسته و گرم گپ  گفتند، راه  رفتن در کوچه های آن شما را به داستان های هزار و یکشب می برد جایی که پیشگویان نشسته اند و منتظرند تا آینده ی شما را با آن گوی گردشان پیش بینی کنند… مراکش از آن دست جاهایی است که برای یک بار هم که شده باید در عمرتان ببینید، البته که ما اعتقاد داریم این جهان آن قدر دیدنی است که هر جای آن را باید حداقل یک بار دید با این حال، سفر به مراکش از بایدهاست، هم این که کشور ارزانی است و هم آن قدر جذابیت دارد که شما را مجذوب خود خواهد کرد. با الی گشت همراه باشید تا ببینیم با چه هزینه هایی در این کشور روبرو خواهید شد.

سفر به مراکش

مدارک و هزینه های قبل از سفر

مطالب مرتبط:
آنچه درباره تاریخ مراکش باید بدانید
دره تودرا در مراکش+ تصویر

پاسپورت و ویزا دو مدرک اصلی هستند که قبل از سفر به مراکش باید آماده داشته باشید، برای ورود به مراکش نیاز به ویزا دارید که با مراجعه به سفارت مراکش در تهران، پاسداران، خیابان نارنجستان ششم، پلاک ۲۹ می توانید آن را دریافت کنید.

در مورد پاسپورت: در صورتی که پاسپورت دارید، باید ۶ ماه تا پایان اعتبار آن زمان باقی مانده باشد. اگر که هنوز پاسپورتتان را دریافت نکرده اید، به شعبه ی پلیس ۱۰+ می روید و با هزینه ای معادل ۱۵۰ هزار تومان به طور تقریبی، بعد از ۱۰ روز پاسپورتتان را دریافت می کنید که این ۱۵۰ هزار تومان شامل موارد زیر هستند:

 • ۱۰۰۰ تومان بابت شناسه
 • ۳۷۵۰ تومان بابت عوارض شهرداری
 • ۷۵۰۰۰ تومان بابت خزانه داری استان برای صادر کردن گذرنامه
 • ۳۴۵۰۰ برای خدمات دفتر پلیس۱۰+ و بابت هزینه ی پست
 • یکی دیگر از هزینه مربوط به هزینه ی عکاسی است. رقم این مورد بستگی به محل عکاسی از ۲۰۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ تومان می تواند متغیر باشد.

واحد پول

واحد پول مراکش، درهم مغرب (MAD) است که در حال حاضر (۲۰ دی ماه ۱۳۹۶) ۱ درهم مراکش معادل ۳۹۰ تومان است.

راهنمای سفر به مراکش

هزینه تور

هزینه تور سفر به مراکش ارتباطی مستقیم با این موضوع دارد که شما بخواهید در چه هتلی بمانید، چه پروازی را انتخاب کنید و چه خدماتی را از تور بخواهید. اصلا شاید نخواهید هتل انتخاب کنید و بخواهید در هاستل بمانید…

حتی انتخاب نوع هتل ۴ یا ۵ ستاره بودن آن هم در قیمت تور تاثیر زیادی دارد. در هر صورت نمی توان قیمت واحدی برای آن در نظر گرفت با این وجود قیمت آن به طور تقریبی به تاریخ امروز از ۴٫۵ میلیون تومان شروع می شود که باز هم ممکن است نسبت به هتل، پرواز انتخابی، بیشتر و یا کمی کمتر باشد.

هزینه هواپیما

هزینه بلیط هم تقریبا از ۳۳۰۰۰۰۰ تومان شروع می شود که این مقدار برای پرواز های اکونومی است و در پروازهای بیزینس کلس و یا فرست کلس، این مقدار مطمئنا بیشتر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که این قیمت ها در تاریخ امروز به این صورت است. مثلا ممکن است که در فصل های دیگر تغییر کند و یا با تغییر نرخ ارز بالا پایین شود.

جاذبه های مراکش

هزینه هتل و اقامت

برای بیشتر گردشگران، هتل های مراکش نسبتا ارزان هستند. البته علاوه بر هتل می توانید در جاهای دیگری مانند هاستل و خانه های محلی اقامت داشته باشید.

مثلا:

اقامت در هاستل های ۶ تا ۸ تخته بین ۶۰ تا ۸۰ درهم مراکشی به ازای هر شب است و اتاق های شخصی هاستل ها از ۱۸۰-۲۰۰ درهم مراکشی به بالا شروع می شوند. این هاستل ها معمولا صبحانه ی رایگان سرو می کنند و وای فای رایگان هم دارند.

حدود قیمت هتل ها در شهرهای بزرگ برای مثلا یک اتاق دو تخته، ۲۵۰ تا ۴۰۰ درهم است و اقامت در  یک هتل خوب مثلا در ریاد از  ۸۰۰ درهم به طور حدودی شروع می شود.

در ماه دی در سال ۱۳۹۶، هزینه هتل ها در یکی از شهرها مانند شهر مراکش در این کشور، به طور کلی به شرح زیر می باشد:

 • هتل های ۳ ستاره: قیمت یک شب از ۱۰۰ هزار تومان
 • هتل های ۴ ستاره: قیمت یک شب از ۱۳۰ هزار تومان
 • هتل های ۴ ستاره: قیمت یک شب از ۲۸۰ هزار تومان

یکی از جالب ترین تجربه ها در سفر به مراکش خوابیدن روی سقف است. معمولا هتل ها، هاستل ها و بعضی از  خانه ها به شما اجازه می دهند که روی سقف شب تان را سپری کنید. این کار معمولا حدود ۲۰ تا ۲۵ درهم برایتان هزینه خواهد داشت. صاحب هتل یا خانه ای که می خواهید روی سقفش بخوابید، به شما پتو، تشک و بالشت می دهد.

اگر دیدید که هزینه پیشنهادی به شما بیشتر از ۳۰ درهم است، حتما برای آن چانه بزنید و تخفیف خوبی بگیرید. آن وقت می توانید با پرداخت هزینه اندکی، یکی از بهترین تجربه های زندگی تان را در این کشور داشته باشید.

هتل های مراکش

هزینه روزانه سفر به مراکش به طور کلی

هزینه های روزانه در سه سطح در مراکش به شکل زیر می باشند که بسته به انتخاب اقامت، خورد و خوراک و … می توانند تغییر کنند:

 • سفر با بودجه کم

تا ۵۰۰ درهم مراکشی

هاستل های مشترک: از ۵۰ درهم

سوپ یا ساندویچ به عنوان وعده غذایی: ۴ تا ۳۰ درهم

۴ ساعت اتوبوس محلی: ۶۰ درهم

 • سفر با بودجه متوسط

بین ۵۰۰ تا ۱۴۰۰ درهم مراکشی

هزینه ورودیه ها: بین ۱۰ تا ۵۰ درهم مراکشی

هزینه اقامت در هتل: به بخش بالا رجوع شود.

وعده های غذایی: بین ۷۰ تا ۱۵۰ درهم.

 • سفر با بودجه زیاد

هزینه اجاره ماشین: حدود ۳۰۰ درهم

هزینه تور گردشگری روزانه: ۳۰۰ درهم

طرحی سنتی در مراکش

هزینه حمل و نقل

به طور کلی، اگرچه به راحتی با پای پیاده هم می توانید در کوچه پس کوچه ها و خیابان های مراکش قدم بزنید ولی ممکن است که سردرگم شوید چون بیشتر خیابان ها مثل هزار توی در هم پیچیده اند. اگر سوار تاکسی شوید، راننده موظف است که تاکسی متر اتومبیلش را روشن کند. در کشور مراکش معمولا به ازای هر کیلومتر باید ۴ درهم بپردازید.

هزینه یک تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر که شما را ببرد بین ۶۰ تا ۱۰۰ درهم خواهد بود.

جا به جایی با قطارهای درجه ۲، ۳۰ درهم و با قطارهای درجه ۱، ۴۰ درهم خواهد بود.

در ادامه به شرح کلی حمل و نقل در سفر به مراکش می پردازیم.

حمل و نقل در مراکش
 • قطار

قطارها در مراکش یکی از بهترین گزینه های تردد میان شهرها هستند. زیرا آن ها سرعت خوبی دارند و راحت هستند. اما شبکه راه آهن در این کشور خیلی گسترده نیست. قطار در شهرهای مراکش، طنجه، کازابلانکا، رباط و بخش هایی از فز و … را پشتیبانی می کند.

در قطار مردمی که می بینید بسیار اجتماعی و راحت هستند و مطمئنا زمانی که سفر می کنید، خودتان را می بینید که با یکی از همسفرهایتان شروع به صحبت کرده اید و این تجربه خوبی است. معمولا در قطار ها رسم این است که با ورود به کوپه سلام کنید و اگر چیزی برای خوردن مثل کیک، میوه و … دارید آن را با بقیه تقسیم می کنید.

قطارهای روزانه از شهر طنجه به مقصد اوجدا و یا مراکش موجود هستند. قطارهای شب رو هم که بین طنجه و مراکش در رفت و آمد هستند، برای صندلی های تخت شو حدود ۱۰۰ درهم بیشتر از شما می گیرند.

تنها عیب قطارهای مراکش این است که معمولا آن ها تاخیر می کنند. پس خیلی به زمان بندی هایتان در مراکش حساس نشوید زیرا ممکن است این قضیه شما را نگران کند. بهتر است زمانتان را کمی دیرتر از حد معمول پیش بینی کنید.

هزینه های قطار به طور کلی را می توان ارزان دانست. مثلا یک بلیط یک طرفه درجه دو از طنجه به مراکش ۲۰۰ درهم و درجه یک ۳۰۰ درهم است.

بلیط قطار کازابلانکا به مراکش برای کابین های درجه دو ۹۰ درهم است.

پیشنهاد ما این است که برای سفرهای طولانی کمی بیشتر (حدود ۳۰%) هزینه کنید و بلیط درجه یک بخرید. با این کار هم صندلی راحت تری نصیبتان می شود و هم کولر و تهویه هوای بهتری دارید.

قطار در مراکش
 • اتوبوس

تقریبا در هر شهر مراکش می توانید از اتوبوس های درون شهری که منطقه به منطقه وجود دارند، استفاده کنید. می توانید اتوبوس های توریستی که تلویزیون و کولر دارند را انتخاب کنید و یا از اتوبوس های محلی که ۲۵ تا ۵۰ درصد ارزان ترند استفاده کنید و ماجراجویی بیشتری داشته باشید.

با اینکه اتوبوس های محلی خیلی راحت نیستند اما ارزان ترند و این موضوع که با مردم محلی ارتباط برقرار می کنید بسیار هیجان انگیز است.

با اینکه تاکسی های محلی خیلی گران نیستند، اما خب استفاده از اتوبوس همیشه گزینه مقرون به صرفه تری است. معمولا اتوبوس های محلی بین ۳ تا ۵ درهم هزینه بر هستند که البته این مقدار، شهر به شهر متفاوت است.

هزینه اتوبوس های بین شهری در سفر به مراکش نیز به شرح زیر می باشد:

مبدأمقصدهزینه (درهم مغربی مراکش)
آگادیراورزازات (Ouarzazate)۱۳۰
کازابلانکاآگادیر (Agadir)۱۹۰
کازابلانکامراکش۱۳۰
کازابلانکاطنجه۱۳۰
فز (Fez)آگادیر (Agadir)۲۴۵
فز (Fez)مراکش۱۵۰
فز (Fez)طنجه۱۱۰
فز (Fez)رباط۷۰
مراکشآگادیر (Agadir)۹۰
مراکشاورزازات (Ouarzazate)۸۰
مراکشزاگورا۱۳۰
اتوبوس در مراکش

هزینه خورد و خوراک

غذا هم در این کشور ارزان است و با ۳۵ درهم می توانید یک غذای خوشمزه میل کنید. برای فست فودها  یا غذاهای خیابانی هم باید بین ۲۰ الی ۴۰ درهم بپردازید. البته اگر به یکی از شهرهای توریستی آن بروید و بخواهید در یکی از رستوران های ساحلی غذا بخورید، انتظار پرداخت هزینه ی گزاف ۳۵۰ تا ۴۰۰ درهم را داشته باشید!

اگر هم که در هاستل و یا سوییتی هستید که می خواهید خودتان آشپزی کنید، خوب است که از قیمت های حدودی محصولات آگاه باشید. در مراکش به طور کلی قیمت کالاهای خوراکی به شرح زیر هستند:

نام محصولقیمت حدودی به ریال
شیر (معمولی), (۱ لیتر)۲۷,۱۸۰٫۱۹ ﷼
یک قطعه نان (۵۰۰g)۱۶,۱۵۹٫۵۶ ﷼
برنج سفید یک کیلویی۴۶,۱۰۹٫۹۹ ﷼
۱۲ عدد تخم مرغ۵۱,۱۵۰٫۴۴ ﷼
۱ کیلو پنیر محلی۲۷۶,۲۶۱٫۳۹ ﷼
۱ کیلو سینه مرغ۱۶۰,۰۳۱٫۰۴ ﷼
یک کیلو سیب۴۵,۱۷۳٫۵۳ ﷼
یک کیلو موز۳۹,۵۸۸٫۶۸ ﷼
یک کیلو پرتغال۲۱,۵۸۵٫۵۸ ﷼
یک کیلو گوجه فرنگی۱۸,۰۹۵٫۳۵ ﷼
یک کیلو سیب زمینی۱۶,۹۵۳٫۷۶ ﷼
یک کیلو پیاز۱۸,۰۰۲٫۳۵ ﷼
آب ۱ و نیم لیتری۲۳,۴۴۹٫۹۹ ﷼
غذاهای مراکش

هزینه های تفریح ها و ورودیه ها

سفر به مراکش هم مانند بقیه مکان های دنیا باید با دیدن جاذبه هایی همراه باشد که در سطح کشور بسیار زیادند. این جاذبه ها با توجه به دولتی و خصوصی بودنشان و ویژگی های دیگر دارای ورودیه های متفاوتی می باشند. برای مثال:

ورودی موزه های ارزان: ۱۰ تا ۵۰ درهم

یک تور نیم روزی دوچرخه سواری: ۳۵۰ درهم

ورودی باغ ماجورال: ۳۰ درهم

دژ پرتغالی ها: ۱۰ درهم

کاخ باهیا: ۳۰ درهم

موزه های مراکش

هزینه سرویس موبایل

هزینه یک دقیقه مکالمه در داخل، ۱٫۷۵ درهم هزینه بردار خواهد بود. اگر بر روی گوشیتان اینترنت داشته باشید، هزینه ی دیتای آن با سرعت ۶۰ مگابایت در ثانیه ۲۲۴٫۷۵ درهم است.

هزینه خرید سوغاتی

از بهترین سوغاتی هایی که در سفر به مراکش می توانید بخرید، لباس و اجناس تزیینی و یا دست ساز است. خرید لباس در فروشگاه های زنجیره ای ۵۰۰ درهم است. البته اگر خواستید از مغازه ها سوغاتی بخرید حتما بر سر قیمت چانه بزنید و هیچ وقت قیمت اولیه را قبول نکنید.

سوغاتی مراکش

نکات نهایی

برای کم کردن هزینه هایتان، از رستوران های محلی و یا خیابانی غذا بخورید.

می توانید چند شب تان را از وبسایت ها میزبانی، درخواست اقامت بدهید و اگر شخصی اقامت شما را قبول کرد، به این صورت از پرداخت پول برای چند شب جلو می افتید.

همیشه تخفیف بگیرید: چه می خواهید تاکسی سوار شوید، چه می خواهید جایی اقامت کنید و یا حتی جنسی خریداری  کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد