همه چیز درباره میدان دوربار کاتماندو

 میدان دوربار کاتماندو

میدان دوربار (Durbar) مکان هایی مثل جاههای مذهبی، مجسمه ها، حیاط ها، آب نماها و … هستند که در نزدیکی کاخ های سلطنتی گذشته نپال قرار دارند. در این دوربارها که در گذشته مراسم مهمی مثل تاجگذاری پادشاه اتفاق می افتاد روح زندگی و سبک پادشاهان گذشته در جربان است. سه تا از معروف ترین میدان های دوربار نپال، میدان دوربار کاتماندو، پاتان و بکتاپور هستند که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. در ادامه با میدان های دوربار کاتماندو آشنا می شوید، الی گشت را همراهی کنید.

کاتماندو

میدان دوربار کاتماندو  (Kathmandu)

مطالب مرتبط:
۵ دلیل برای سفر به نپال!
ماجراجویی های نفسگیر در نپال

این میدان روبه‌روی کاخ سلطنتی کاتماندو قرار دارد و به خوبی هنر و معماری زیبای این کشور را نشان می دهد. به این میدان دوربارکه بروید غرق در روح فرهنگی نپال می شوید و قصرها و بناهای متعلق به قرن ۱۲ تا ۱۸ را می بینید. این میدان دو بخش درونی و بیرونی دارد؛ در بخش بیرونی، بناهای مذهبی معروفی مثل تالجو، جاگانات، شیوپارواتی و کوماری باهال و در بخش درونی کاخ قدیمی، حیاط‌ها، دوربار باسانتاپور، هانومان دوکا و بناهای بسیار دیگر قرار دارد. خاندان سلطنتی نپال تا قرن ۱۹ در کاخ داخلی زندگی می کردند و چندین پادشاه در آن تاجگذاری کرده‌اند. میدان دوربار کاتماندو با معماری بینظیر بناهای مذهبی و کاخ‌هایش به یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.

میدان دوربار کاتماندو

تعدادی از جاذبه های این میدان را معرفی کنیم:

بنای مذهبی تالجو: اینجا اولین بنای مذهبی سه طبقه نپال است، در افسانه ها آمده در این مکان الهه تالجو به شکل یک زنبور پیش پادشاه آمد و به او گفت که این مکان مذهبی را به شکل یانترا درست کند.

کوماری باهال:  اینجا در سال ۱۷۵۷ درست شد و محل زندگی الهه زنده است. این الهه از بین دختران شهر انتخاب می شود و تا زمان بلوغ به عنوان الهه در این مکان زندگی می کند و بعد از آن به زندگی عادی خود ادامه می دهد.

میدان دوربار پاتان  (Patan)

پاتان که در جنوب رودخانه «باگماتی» قرار دارد یکی از سه شهر سلطنتی دره کاتماندو است. این میدان به جاذبه های فرهنگی و مرکز هنرهای تجسمی اش مشهور است. در اینجا با دیدن حکاکی‌های روی چوب و مجسمه‌های فلزی، هنر هنرمندان و صنعتگران را تحسین می کنید. پاتان در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شده و مرکز فرهنگی و محل برگزاری فستیوال‌های گوناگون است که هر سال در آن برگزار می شود. در میدان دوربار پاتان بناهای مذهبی، قصرها، تندیس‌ها و حمام‌های سنگی جذابیت خاصی را به وجود آورده اند.

میدان دوربار پاتان

تعدادی از جاذبه های میدان دوربار پاتان را معرفی می کنیم:

بنای مذهبی طلایی: این بنای مذهبی سه طبقه در قرن ۱۲ ساخته شده است. قبل از ورود به این بنا سردر ورودی طلایی اش را می بینید که بسیار زیباست.

موزه پاتان: موزه پاتان از بهترین موزه‌های آسیا به شمار می رود. این موزه در کاخ باستانی قرار دارد و بیشتر آثارش تندیس‌های برنزی و اشیای طلا و مسی هستند که با دیدن آن ها با تاریخ و فرهنگ نپال بیشتر آشنا می شوید. بعد از بازدید از موزه می توانید در باغی زیبا که در نزدیکی آن قرار دارد مدتی را استراحت کنید.

میدان دوربار بکتاپور (Bhaktapur)

با دیدن معماری زیبا و پرجزئیات بناهای این میدان به وجد می آیید، تماشای مجسمه‌های زیبا و حکاکی‌های چوبی خیره کننده مدت ها شما را مجذوب و سرگرم می کند.

میدان دوربار بکتاپور

تعدادی از دیدنی های این میدان را معرفی می کنیم:

کاخ ۵۵ پنجره:  این کاخ که قدمتش به قرن ۱۵ برمی گردد با معماری دقیق و زیبایش بنایی دیدنی  است. قسمت بالکن این قصر ۵۵ پنجره دارد که حکاکی چوب آن ها نمونه ای کم نظیر است.

گالری هنری:  در گالری هنری نقاشی‌های باستانی مذهبی به نمایش گذاشته شده و در بازدید از آن ها می توانید با آداب و رسوم سنتی این ناحیه آشنا شوید.

مسجد کوردوبا در جنوب اسپانیا + ویدئو
مسجد کوردوبا در جنوب اسپانیا + ویدئو
در برج شانگهای روی ابرها بروید + ویدیو
در برج شانگهای روی ابرها بروید + ویدیو
قلعه شوش، قلعه ای که با آجرهای باستانی ساخته شده
قلعه شوش، قلعه ای که با آجرهای باستانی ساخته شده
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code