همه چیز درباره گوا!

در این مطلب و طی نگاهی اجمالی به گوا، اطلاعات و جزئیات مربوط به اکثر ویژگی ها و موارد با اهمیت سواحل گوا ارائه شده و شما می توانید با کمک این نکات، اطلاعات کافی درباره این منطقه زیبا را به دست بیاورید. با الی گشت همراه باشید تا درباره سفر به گوا راهنماییتان کنیم.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما گوا اینجا را کلیک کنید

گوا

موقعیت جغرافیایی گوا چگونه است؟

مطالب مرتبط:
 تاریخ گوا
 سواحل معروف گوا

ایالت گوا از نظر جغرافیائی در فاصله میان عرض جغرافیایی مدار ۱۴° ۵۳′ ۵۴″ شمالی و ۱۵° ۴۰′ ۰۰″ شمالی و طول جغرافیائی  ۷۳° ۴۰′ ۳۳″ شرقی تا ۷۴° ۲۰′ ۱۳″ شرقی قرار دارد.

گوا متعلق به کدام کشور است؟

ایالت گوا در سواحل دریای عرب قرار داشته و یکی از ایالت های غربی کشور هندوستان محسوب می شود.

همسایگان گوا در هندوستان

ایالت گوا از سمت شمال با ایالت ماهاراشترا Maharashtra همسایه بوده و از سمت جنوب و شرق نیز با ایالت کاراناتاکا Karnataka  هم مرز است. مرز غربی این ایالت نیز کاملا ساحلی بوده و در حاشیه دریای عرب قرار دارد.

ایالت گوا در چه زمانی تاسیس شد؟

ایالت غربی گوا در سی ام ماه می سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان یک ایالت مستقل معرفی شد.

سفر به گوا

مرکز ایالت گوا کجاست؟

نام رسمی مرکز ایالت گوا، پانجی Panaji است،البته این شهر در زبان محلی Konkani با تلفظ پونجی ‘Ponnji’ نامیده می‌شود. نام پرتقالی این ایالت نیز پونجیم ‘Pongim’ بوده به همین دلیل این شهر در بین مردم انگلیسی زبان با نام پانجیم نیز شناخته می‌شود. مرکز ایالت گوا در دهانه و مدخل رودخانه ماندووی Mandovi در بخش های شمالی ایالت قرار دارد. در این شهر تعداد زیادی آثار تاریخی و کهن از جمله کلیساها، میادین و بناهای ساخته شده به سبک باروک توسط پرتقالی ها وجود دارد که چشم اندازی بسیار زیبا را به این شهر داده است.
جمعیت شهر پانجی حدود ۶۵ هزار نفر بوده و به این ترتیب به عنوان سومین شهر بزرگ گوا پس از واسکو Vasco و ماداگون Madgaon به شمار می‌رود. مرکز ایالت گوا در گذشته یک روستای کوچک در حاشیه رودخانه بوده که در سال ۱۸۴۳ میلادی نام آن به نوا گوا Nova Goa که به زبان پرتقالی به معنی گوای جدید است تغییر داده شد و از آن به عنوان شهر جایگزین شهر قدیمی گوا که مرکز استعمارگران پرتغالی بود، بهره برداری شد. نایب السلطنه پرتقال در هندوستان به سال ۱۷۵۹ به پانجی منتقل شده و به این ترتیب بر اهمیت شهر افزوده شد. پس از آن این شهر روز به روز توسعه بیشتری یافت تا اینکه در سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان مرکز ایالت گوا انتخاب شد.
مرکز گوا توسط یک قلعه در تپه های مجاور شهر، محافظت شده و در اطراف آن تعدادی مرداب قرار دارد. در سال ۱۸۴۳ پس از این که استفاده از بندر قدمی شهر گوا به دلیل رسوب گل و لجن در آن با دشواری روبرو بود شده و همچنین بروز طاعون در آن شرایط بسیار وخیمی را پدید آورده بود، مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

بزرگترین شهر گوا کجاست؟

واسکو داگاما Vasco da Gama در جنوب گوا به عنوان بزرگ ترین شهر این ایالت شناخته می شود.

شهرهای عمده ایالت گوا

علاوه بر دو شهر واسکو Vasco  و ماداگون Madgaon و به استثنای پانجی که مرکز ایالت محسوب می شود، سایر شهرهای مهم گوا عبارتند از: مارگائو Margao؛ ماپوسا  Mapusa؛ مورموگائو Mormugao و پوندا Ponda .

رزرو آنلاین تور گوا
شهرهای گوا

ساعت رسمی در گوا تابع کدام مدار جغرافیایی است؟

با توجه به اینکه گوا یکی از ایالت های هندوستان محسوب می شود، تابع ساعت رسمی این کشور بوده و منطقه زمانی تشریح شده در سیستم هماهنگ جهانی آن ، ساعت (UTC) + 5:30 است.

مساحت گوا چقدر است؟

ایالت گوا دارای مساحتی بالغ بر ۳ هزار و ۷۲۰ کیلومتر مربع بوده و به این ترتیب یکی از کوچکترین ایالت های هند محسوب می شود. این ایالت در بین سایر ایالت های کشور هندوستان از نظر مساحت در رتبه بیست و هشتم قرار دارد.

جمعیت ایالت گوا چقدر است؟

بر اساس سرشماری سال ۱۹۹۱ میلادی در سراسر هندوستان، جمعیت گوا حدود ۱ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۷۹۳ نفر است. تراکم جمعیت در این منطقه برابر با ۳۱۶ نفر در هر کیلومتر مربع بوده و ۵۹ درصد از جمعیت این ایالت را روستاییان تشکیل داده و ۴۱ درصد مابقی در شهر زندگی می کنند. گفتنی است در ایالت گوا ، هیچ قبیله سنتی زندگی نمی‌کند. در سال ۲۰۰۱ اعلام شد که جمعیت گوا حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده و در بین این افراد، ۷۶ درصد تحصیلکرده وجود دارد که این آمار در برابر نسبت ۲/۵۲ درصدی باسوادان هندوستان، رقم بالائی محسوب می شود.

مردم گوا

رتبه میزان باسوادی در گوا چند است؟

۸۷ درصد مردم گوا با سواد هستند که این موضوع سبب شده است تا ایالت گوا به عنوان سومین ایالت با سواد در هندوستان شناخته شود.

زبان رسمی در گوا چیست؟

تا پیش از پایان استعمار پرتقال در گوا و استقلال این ایالت و بازگشت آن به هندوستان در سال ۱۹۶۱ میلادی، زبان پرتقالی به عنوان زبان رسمی گوا شناخته شده و افراد کهنسال در این ایالت هنوز به خوبی قادر به سخن گفتن به این زبان هستند. پس از پایان حضور استعمارگران در این سرزمین، زبان بومی منطقه یعنی زبان Konkani که با رسم الخط Devnagri نوشته می شود به عنوان زبان رسمی گوا انتخاب شد. البته در این ایالت همچنین زبان Marathi نیز استفاده شده و در مدارس آموزش داده می شود. البته باید در نظر داشت که گوا یکی از مراکز عمده گردشگری در هندوستان محسوب شده و تقریبا همه مردم این ایالت قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی و هندی هستند. در حال حاضر در ایالت گوا زبان های انگلیسی، پرتقالی، هندی، Konkani و Marathi استفاده می شود. البته در این ایالت همچنین زبان های کانادا Kannada (زبان قدمی ایالت کارناتاکای هند) ، گجراتی و اردو نیز مورد استفاده قرار دارد.

گوا شامل چند ناحیه می شود؟

گوا به طور کلی دارای دو بخش شمالی و جنوبی است.

مرتفع ترین نقطه گوا کجاست؟

مرتفع ترین نقطه گوا ، سونسوگور Sonsogor نام داشته و ارتفاع آن هزار و ۱۶۷ متر است.

چه رودخانه هایی در این ایالت جریان دارند؟

اصلی ترین رودخانه های گوا، چاپورا Chapora، ماندووی Mandovi ، ترکهول Terekhol، زو آری Zuari و سال Sal هستند. در این میان رودهای ماندووی و زوآری در میان پر تردد ترین رودهای هندوستان قرار داشته و در مسیری که ۶۹ درصد از ایلت را شامل می شود جریان دارند.

برای رزرو آنلاین هتل گوا اینجا را کلیک کنید

رودخانه های گوا

آب و هوای گوا چگونه است؟

مجاورت در حاشیه دریای عرب و همچنین قرار داشتن در مناطق شبه استوایی سبب شده است تا گوا دارای آب و هوایی نیمه استوایی و باران خیز باشد. آب و هوای گوا مرطوب و گرم بوده و دارای سه فصل است که به توضیح آن ها می پردازیم:

  • فصل تابستان: از اوایل مارچ شروع شده و تا ژوئن ادامه دارد. دمای هوا در این زمان بین ۲۵ تا ۴۵ درجه بالای صفر است.
  • فصل باران: این فصل از ماه جولای شروع شده و تا سپتامبر ادامه دارد. میزان متوسط بارندگی در این زمان حدود ۶۶ سانتیمتر است.
  • فصل زمستان: این فصل از اواسط دسامبر شروع شده و تا فوریه ادامه دارد. دمای متوسط هوا در این ایام بین ۳ تا ۱۱ درجه بالای سفر است.

گوا دارای چند حوزه پارلمانی است؟

در گوا دو حوزه پارلمانی وجود دارد.

مجلس قانونگذاری در ایالت گوا به چه صورت است؟

گوا دارای سیستم پارلمانی – مجلسی با چهل نماینده است.

چه مذاهبی در گوا وجود دارند؟

مذهب های هندو و مسیحیت اصلی ترین مذاهب موجود در گوا محسوب شده و پس از آن اسلام و مذهب سیک Sikhs  عمده ترین گروه های جمعیتی را شامل می شوند.

نزدیک ترین فرودگاه به مرکز گوا کدام است؟

فرودگاه دابولیم Dabolim Airport، تنها فرودگاه موجود در ایالت محسوب شده که دارای کاربری دو گانه نظامی و مسافربری است. این فرودگاه دارای پرواز های داخلی هند و بین المللی است. باید در نظر داشت که گوا یکی از مقاصد شناخته شده گردشگری محسوب شده و به همین دلیل تعداد پروازهای منتهی به این فرودگاه، زیاد است. این فرودگاه متعلق به نیروی دریایی هندوستان بوده و در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر پانجی قرار دارد. تقریبا در ساعات مختلف روز از تمامی شهرهای مهم هندوستان به گوا، پرواز هایی وجود داشته وامکان پیدا کردن پرواز به مقصد گوا و بالعکس به تمامی گوشه و کنار هند امکان پذیر است. بهتر است با توجه به ترافیک بالای پرواز در این فرودگاه، حتما به طور دقیق نسبت به هماهنگی جهت اطلاع از ساعت پروازتان با شرکت هوائی یا اژانس مسافرتی خود اقدام کنید.

نزدیک ترین ایستگاه قطار

ایستگاه قطار مادگائون Madgaon Railway Station را می‌توان ایستگاه اصلی مرکز ایالت دانست که در داخل شهر پانجی قرار دارد.

ایستگاه اتوبوس و ترمینال مرکزی

ترمینال اتوبوس ماپوسا Mapusa ، نزدیک ترین ترمینال به مرکز ایالت محسوب می‌شود.

بندر اصلی گوا

اصلی ترین بندر گوا، مورموگائو Mormugao Port نام دارد.

کد داخلی ایالت گوا

کد داخلی ایالت گوا؛ ۰۸۳۲ است.

محصول اصلی کشاورزی گوا چیست؟

علاوه بر بادام هندی که اصلی ترین محصول کشاورزی در گوا است، این محصولات نیز در ایالت فوق کاشته می‌شوند:  آرکا یا Arecanut؛ موز؛ بادمجان؛ بادام زمینی؛ نارگیل؛ خیار،کدو، jackfruit جک فروت (نوعی میوه استوائی)؛ انبه؛ برنج؛ آناناس، کدو حلوایی و تربچه.

کشاورزی در گوا

اصلی ترین دلیل شهرت گوا چیست؟

ایالت گوا به دلیل سواحل زیبا و آفتابگیر، ورزش های پرهیجان آبی، کارناوال ها و فستیوال های ساحلی، کلیساها و آثار تاریخی مربوط به عصر پرتقالی ها در سراسر جهان شهرت دارد.

چرا روز استقلال گوا جشن گرفته می شود؟

همه ساله در روز ۱۲ آگوست، در سراسر ایالت گوا جشن استقلال برگزار می شود زیرا در چنین روزی از سال ۱۹۸۷ میلادی، دولت هندوستان توانست در جنگی که هیچ خونریزی و تلفاتی نداشت، ایالت گوا را از استعمارگران پرتقالی پس گرفته و در آن زمان گوا به عنوان ایالت بیست و پنجم هند معرفی شد. این روز در سراسر گوا تعطیل رسمی بوده گرامی داشته می شود. گفتنی است، گوا ۱۴ سال پس از استقلال هند از استعمار بریتانیا توانست استقلال خود را به دست بیاورد که این زمان برابر با ۴۰ سال پس از آغاز جنبش استقلال طلبی هند محسوب می شود. در این روز رویای بزرگ مردم این شهر که استقلال از پرتقال و تبدیل شدن به یک ایالت بود محقق شده و این موضوع ارزش زیادی برای مردم این منطقه دارد. این رویداد در پی سپری شدن تاریخی پر فراز و نشیب و مملو از نبردها و جنگ های فراوان محقق شد.

روز رهایی Liberation Day گوا چه روزی است؟

این مناسبت همه ساله در روز ۱۹ دسامبر جشن گرفته می شود که در سال ۱۹۶۱ میلادی دولت هند به طور رسمی از پرتقال درخواست کرد خاک این کشور را ترک کرده و به استعمار گوا پایان دهد. پرتقالی ها نخستین گروه از استعمارگرانی بودند که در سال ۱۵۱۰ میلادی پا به هندوستان گذاشته و بخش هایی از شرق این کشور از جمله گوا را تحت تصرف خود درآورده و آخرین گروهی از اروپائیان استعمارگری محسوب می شوند که در هندوستان را ترک کردند.  در سال ۱۹۶۲ و همزمان با ظهور دولت استبدادی در پرتقال زندگی برای مردم این کشور و بخش های مستعمراتی آن بسیار دشوار بود. در این سال انقلاب و شورش هایی از سوی مردم گوا بر علیه پرتقالی ها انجام شده و سرانجام دکتر رام مانوها لوهیا Dr. Ram Manohar Lohia  رهبر بزرگ جنبش اجتماعی هند موفق به هدایت و ساماندهی جنبشی مدنی شد که در نتیجه آن تظاهرات و گردهمآئی وسیعی در مارگائو صورت گرفت. در ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶، این نهشت تبدیل به جریان بزرگ و قدرتمندی شد که اصلی ترین مطالبه آن استقلال گوا از استعمار پرتقال بود.
دولت هند با کمک گفتگوهایی صلح طلبانه با پرتقال در فاصله سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۵ تلاش کرد تا این مشکل را به صورت مسالمت آمیز حل کند اما تمامی این تلاش ها شکست خورد. در فاصله سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۱ مردم گوا و سایر مناطق هندوستان به صورت مشترک تظاهرات و تلاش هایی جهت رسیدن به آزادی و محکوم کردن استعمار پرتقال انجام دادند. در این دوران شرایط خفقان و بسیار سختی در سراسر گوا حاکم شده و پرتقالی ها فشار را روی مردم بیشتر کردند. در روزهای ۱۸ و ۱۹ دسامبر سال ۱۹۶۱، برنامه ای با عنوان عملیات ویجایا Vijay تنظیم کرد که هدف آن پایان دادن به حضور پرتقالی ها در هندوستان بود. سرانجام تمامی تلاش ها برای استقلال گوا در ساعت ۶ بعد از ظهر روز ۱۹ دسامبر سال ۱۹۶۱ پایان یافته و آخرین شهر ایالت که تحت نظر پرتقالی ها و ژنرال واسالو دو سیلوا Vassalo De Silva بود آزاد شد. کلیه اسناد واگذاری گوا در ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه عصر همان روز امضا شده و سرلشگر کی . پی کاندث K.P. Candeth از سوی دولت هند به عنوان حاکم نظامی موقت گوا منصوب شد. این عملیات نظامی که تنها ۴۰ ساعت به طول انجامید منجر به آزاد شدن آخرین بخش خاک هندوستان از یوغ استعمار شد. این داستان، شرح مختصر روند آزادی و استقلال گوا محسوب میشد و به همین دلیل مردم این ایالت، روز ۱۷ دسامبر را جشن می گیرند.

کدپستی در گوا چند است؟

کد پستی یا PIN codes در گوا مانند همه مناطق دیگر هندوستان بر اساس منطقه بندی در هر ایالت متفاوت است اما تمامی کدهای پستی در این ایالت با عدد ۴ شروع می شوند.

مشهورترین جشنواره گوا کدام است؟

در کنار جشنواره های ملی هندوستان، ایالت گوا دارای جشنواره های محلی منحصر به  خود است که برخی از مهمترین ان ها عبارتند از: جشنواره بوندرام Bonderam Festival ، جشنواره سنت فرانسیس خاویر Feast of St. Francis Xavier، جشن سه پادشاه Feast of Three Kings و جشنواره شیگمو Shigmo Festival.

۶ کار هیجان انگیز در گوا که حتما باید تجربه کنید (بخش اول)
۶ کار هیجان انگیز در گوا که حتما باید تجربه کنید (بخش اول)
بازدید از موزه سلطنتی انتاریو در تورنتو
بازدید از موزه سلطنتی انتاریو در تورنتو
آشنایی با قلعه گراون استین در گنت، بلژیک گردی
آشنایی با قلعه گراون استین در گنت، بلژیک گردی
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید
همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code