هکرها در بانک مرکزی روسیه

سارقان بزرگ هکری در روسیه

هکرها به معضلی در دنیای تکنولوژی و فناوری تبدیل شده اند و مقابله با آنها به چالشی جدی تبدیل شده است. به تازگی بانک مرکزی روسیه گزارشی منتشر کرده که گویای آن است که هکرها دو میلیارد روبل معادل ۳۱ میلیون دلار از بانک مرکزی این کشور به سرقت بردند. بانک مرکزی روسیه حمله‌ سایبری هکرها را به این بانک تائید کرده و وقوع این حادثه را برای بخش اقتصادی سایت CNN شرح داده است.

با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
تهدیدهای امنیتی در سال آینده میلادی رو به فزونی می‌رود!
راه های جلوگیری از هک شدن اطلاعات شخصی
hacked

Artiom Sychev‌، مدیر امنیت بانک مرکزی روسیه عنوان کرد هکرها براین تصمیم بوده اند که ۵ میلیارد روبل به سرقت ببرند اما متخصصان امنیتی توانستند مسیر انتقالات مالی را تغییر دهند.

سخنگوی این بانک می‌گوید:

خوشبختانه توانستیم بخشی از پول‌ های به سرقت رفته را بازگردانیم.

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه؛ هدف هکرها حساب ‌های تجاری بانک بوده است، اما از حساب ‌های مشتریان عادی نیز سرقت به عمل آورده اند.

این مرکز مالی تاکنون زمان وقوع حمله‌ سایبری را مشخص نساخته است و معلوم نیست هکرها چگونه نقل و انتقالات مالی را انجام داده‌اند؛ اما مشخص است این اتفاق در سال جاری میلادی روی داده است. این سرقت دارای ویژگی‌هایی است که با حملات اخیر هکرها به مراکز مالی جهان تطابق دارد.

در ژانویه سال ۲۰۱۵؛ هکرها توانستند رمز‌های نقل و انتقالات بین ‌المللی (سوئیفت) بانک دل آسترو اِکوادور را در اختیار گرفته و با داشتن مجوز‌های لازم، مبالغ کلانی از اندوخته‌های این بانک نزد موسسه‌ Well Fargo را بربایند.

در ماه اکتبر هکرها از همین تکنیک برای رخنه به حساب‌های بانکی در فیلیپین بهره بردند؛ دو ماه پس از این حادثه سارقان با ساخت یک درخواست جعلی قصد دستبرد به بانکی در ویتنام داشتند که شناسایی شدند.

در ماه فوریه امسال هم هکرها توانستند با در اختیار گرفتن مجوز‌های Swift بانک‌ مرکزی بنگلادش و با انجام ۵ تراکنش از حساب‌های امانی این موسسه نزد بانک مرکزی نیویورک، حدود ۱۰۱ میلیون دلار را به سرقت ببرند. البته قصد این سارقان براین بود حدود ۹۵۱ میلیون دلار را ربوده که با دخالت نیرو‌های فدرال این حمله ناتمام ماند.

محققان در مرکز امنیتی سیمانتک به این نتیجه رسیدند که حملات سایبری هکرها به مؤسسات مالی و اعتباری بین ‌المللی از سوی گروه خِبره‌ای ملقب به Lazarus که با کشور کره‌ی شمالی در ارتباط هستند، شکل گرفته‌اند.

با این حال مشخص نیست حمله به بانک مرکزی روسیه توسط چه گروهی انجام گرفته است.

دولت روسیه برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به نهادهای مالی و اعتباری، مدعی شد توانسته است این حمله را کشف و خنثی کند.

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) می‌گوید:

هکرها از مجموعه‌ای از سرورهای کامپیوتری واقع در کشور هلند برای حمله به بانک روسیه استفاده کردند.

معمولا هکرها با ارسال حجم بالایی از داده‌ به وب‌سایت‌ها و پروژه‌های مالی آن‌ها را مختل و با این سازوکار حملات خود را هدایت می‌کنند.

FSB عنوان می‌کند هکرها قصد داشته با انتشار اخبار کذب و حجم انبوهی پیامک‌ و انتشار این اتفاق در شبکه‌های اجتماعی، مردم را نسبت به امنیت نهادهای مالی و عملکرد آن‌ها مردد سازند.

بین تبلت و گوشی کدام یکی کاربردی تر است؟
بین تبلت و گوشی کدام یکی کاربردی تر است؟
چگونه از هک شدن هنگام استفاده از WiFi در سفر جلوگیری کنیم؟
چگونه از هک شدن هنگام استفاده از WiFi در سفر جلوگیری کنیم؟
۵ تکنولوژی که سفر را مثل آب خوردن راحت می کنند
۵ تکنولوژی که سفر را مثل آب خوردن راحت می کنند
گوشی هوشمندی که در کمین چشم ماست!
گوشی هوشمندی که در کمین چشم ماست!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code