آشنایی با انواع ورزش های آبی

هیجان انگیزترین ورزش های آبی

هم چنان که همه ما برای انواع ورزش های آبی مشتاق هستیم، بسیاری از هیجان انگیزترین ورزش های آبی امروزه دارای مسابقات و مراسمات متنوع است. حتی بعضی از این ورزش های آبی تا حد مسابقات المپیک با کیفیت اجرا می شوند. بعضی از ما عاشق سکون و آرامش آب های آبی و تمیز هستیم و بعضی به دنبال موج های بزرگ و هیجان وارد مناطق ساحلی می شویم. امروزه طیف وسیعی از انواع ورزش های آبی در جای جای دنیا برگزار می شود که همه برای انجام آن ها روانه مناطق ساحلی و آبی می شویم. ورزش های آبی در درون آب، بر روی آب یا زیر آب انجام می شوند که در ادامه گشت چندین مورد از آن ها را برای آشنایی بیشتر شما معرفی می کنیم.

انواع ورزش های آبی

انواع ورزش های آبی

مطالب مرتبط:
۱۰ نکته برای امنیت بیشتر در ورزش های آبی
‎‌مهیج ترین ورزش‌های آبی در تایلند

انواع ورزش های آبی پر هیجان در واقع تفریحاتی سالم، پر از فعالیت و تحرک، ماجراجویانه و مفرح هستند. آن ها هم نیاز به فعالیت بدنی و هم نیاز به تمرکز ذهنی دارند و به شما انگیزه حرکت در آب را می دهند. هیجان انگیزترین ورزش های آبی امروزه مسابقات متنوعی دارند، هم به صورت گروهی و هم انفرادی برگزار می شوند. مسابقات جام جهانی، المپیک و بسیاری مسابقات دیگر برای آزمودن ورزشکاران در سراسر دنیا برگزار می شود.

ورزش های آبی انفرادی به عنوان یک کار فردی تعریف شده است که بهترین نتیجه را در هر رقابتی برای ورزشکار به ارمغان می آورد. این ورزش ها نیاز به نیروی فیزیکی قوی، پشتکار، عزت نفس، نگرش مثبت و عطش فراوان برای برنده شدن دارد.

هیجان انگیزترین ورزش های آبی

شنا | Swimming

یکی از انواع ورزش های آبی که از قدیم مشهور بوده و اجرا می شده، ورزش شنا است. آن را تبدیل به یکی از شایع ترین فعالیت های تفریحی نیز کرده است. مسابقات شنای فراوانی در جهان برگزار می شود که از آن جمله می توان به مسابقات جهانی ورزش های آبی و بازی های المپیک نام برد. این مسابقات توسط فدراسیون بین المللی بین الملل (FINA) اداره می شوند. شنا یک ورزش است که تناسب اندام و استقامت شما را بالا می برد.

Swimming شنا- انواع ورزش های آبی

موج سواری | Surfing

از هیجان انگیزترین ورزش های آبی که می توان نام برد، موج سواری است. موج سواری به معنی راندن تخته ای بر روی امواج است. این تخته با نیروی امواج و قدرت جهت دهی شما بر روی آب و میان امواج به حرکت در می آید. انواع مختلفی از موج سواری وجود دارد که بستگی به طول تخته موج سواری، طراحی آن، شکل امواج و سبک و سیاق شما در راندن تخته موج سواری دارد. تعادل نقش مهمی را در نگه داشتن شما بر روی تجهیزات موج سواری مختلف ایفا می کند. از تجهیزات این ورزش می توان به تخته موج سواری، زیراندازهای آن، تخته های بلند، گیره نگه دارنده تخته به دور مچ پا، شکل و حالت موج، تخته های زانویی یا تخته های نازک نام برد.

Surfing موج سواری- انواع ورزش های آبی

موج سواری با باد یا ویندسرفینگ | Windsurfing

اصل و ریشه این ورزش از شناخت کامل و ترکیب موج سواری و قایق رانی با بادبان می آید. تجهیزات مورد استفاده در آن، یک تخته موج سواری است که با یک دکل و بادبان متحرک ترکیب شده است. موج سوار باید تخته موج سواری را بر روی موج ها به حرکت در آورد و هم زمان حرکت خود را در جهت وزش باد کنترل نماید. این ورزش آبی جزو هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی است که بر روی آب انجام شده و دارای مسابقات محلی و جهانی و همچنین المپیک می باشد.

موج سواری با باد یا ویندسرفینگ | Windsurfing- انواع ورزش های آبی

جت اسکی | Jet Skiing

جت اسکی یکی دیگر از انواع ورزش های آبی است که بر روی آب اجرا می شود و شما به وسیله یک موتور آبی بر روی آب حرکت می کنید. مسابقات آزاد جت اسکی یکی از هیجان انگیزترین ورزش های آبی در دنیا است. حرکت سریع با جت اسکی، پرش از روی سکوهای مختلف، چرخش های و حقه های دور زدن همگی در این مسابقات اجرا می شود. در هر مسابقه بین ۱۰ تا ۲۰ نفر با جت اسکی با هم به رقابت می پردازند. این مسابقات گرچه هنوز به عنوان مسابقات المپیک شناخته نشده است اما به صورت محلی در سواحل آسیایی برگزار می شود.

جت اسکی | Jet Skiing- هیجان انگیزترین ورزش های آبی

ویک بوردینگ | Wakeboarding

یک موج سوار را بر روی تخته موج سواری تصور کنید که با یک طناب بلند به یک قایق موتوری وصل شده است. به این ورزش ویک بوردینگ می گویند. تخته ای که برای این ورزش استفاده می شود برای آن طراحی شده و دارای باله و گیره هایی برای چسبیدن به پای شما است. با کمی تجربه و چندین بار انجام دادن آن می توانید بهترین حرکات را بر روی آب یا بالای آب انجام دهید. این ورزش تخته ای از هیجان انگیزترین ورزش های آبی است که معمولاً در دریاچه ها و رودخانه و در کل مناطقی با عمق کم برگزار می شود.

ویک بوردینگ | Wakeboarding- انواع ورزش های آبی

اسکی روی آب | Water Skiing

یکی دیگر از ورزش هایی که بر روی سطح آب اجرا می شود، اسکی روی آب است. یک نفر با استفاده از ۲ تخته اسکی یا یک تخته اسکیت در امتداد سطح آب، با یک قایق موتوری تندرو و یک طناب و کابل به جلو حرکت می کند. اسکی روی آب بخش مهمی از تمام مسابقات ورزشی بزرگ شامل بازی های المپیک، بازی های جهانی و مسابقات جهانی است. از دیدنی ترین این مسابقات مسابقات اسکی نمایشی بر روی آب است که به صورت گروهی برگزار می شود.

اسکی روی آب | Water Skiing- انواع ورزش های آبی

مسابقات ۳ گانه ترکیبی یا تریسلون | Triathlon

مسابقات ۳ گانه ترکیبی یا تریسلون گونه ای از هیجان انگیزترین ورزش های آبی است که شامل شنا، دوچرخه سواری و دویدن در مسافت های طولانی است. این مسابقات از پرطرفدارترین مسابقات جهانی و المپیک است. این ورزش نمونه ای عالی برای سنجش مقاومت بدنی و وضعیت جسمانی شماست.

مسابقات 3 گانه ترکیبی یا تریسلون | Triathlon

کایت سواری بر روی آب | Kitesurfing

کایتسورفینگ یا کایت سواری بر روی آب با استفاده از یک تخته موج سواری کوچک یا ویکبورد است که به وسیله یک کایت کشیده می شود. برای درک حرکت و کنترل جهت کایت، باید حتماً آموزش های مربوطه را ببینید. تنها چند قانون و مقررات کلی برای انجام وجود دارد که اگر شما به آن ها مسلط شوید، این ورزش برایتان به یکی از هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی تبدیل می شود.

کایت سواری بر روی آب | Kitesurfing- انواع ورزش های آبی

اسکیم بوردینگ | Skimboarding

باز هم یک ورزش با تخته موج سواری، اما با پیچ و تاب فراوان! بر خلاف اغلب تخته سوارها که ابتدا به اعماق دریا می روند و سپس به سمت ساحل برمی گردند، این ورزش از ساحل شروع می شود. ورزشکار در اسکیم بوردینگ، بر روی کف های امواج حرکت کرده و خود را به موج بعدی می رسانند و سپس طول موج را مارپیچی طی کرده و دوباره به سمت ساحل بر می گردند. طول تخته اسکیم بوردینگ کوچکتر از تخته موج سواری است و برخلاف موج سواری که نیاز به حجم وسیع آب و موج دارد، این ورزش در دریاچه ها و رودخانه هم می تواند انجام شود.

اسکیم بوردینگ | Skimboarding- هیجان انگیزترین ورزش های آبی

بادی بوردینگ | Bodyboarding

بادی بوردینگ یکی از انواع ورزش های آبی انجام شده بر روی سطح آب است و موج سوار یک تخته را بر روی امواج به سمت ساحل هدایت می کند. از این ورزش در ابتدا برای آموزش حرکت بر روی موج و یادگیری تخته موج سواری استفاده می شود. با انجام آن یاد می گیرید که چگونه بدن خود را بر روی تخته متعادل نگه دارید و وزن خود را روی آن نگه دارید. مسابقات قهرمانی جهان این ورزش از هیجان انگیزترین ورزش های آبی است که هر ساله برگزار می شود.

بادی بوردینگ | Bodyboarding- انواع ورزش های آبی

شیرجه از بالای صخره در آب | Cliff Diving

پرش یا شیرجه زدن در آب از بالای صخره، یکی از هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی است که اکثر جوانان را به خود جذب می کند. برای پرش از بالای سنگ ها و صخره ها در آب های شور یا آرام جرأت می خواهد. با این حال افرادی که به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال می کنند هر ساله در مسابقات جهانی شیرجه از بالای صخره ها با ارتفاع ۸۵ فوت (نزدیک به ۲۶ متر) ارتفاعی به اندازه یک ساختمان ۸ طبقه، شرکت می کنند. بسیاری از ماجراجویان در دنیا برای پیدا کردن مکان های جذاب برای پرش از صخره به درون آب ها را سفر می کنند تا لذت خطر و هیجان را تجربه کنند.

پرش از بالای صخره در آب | Cliff Diving

ماهیگیری | Fishing (Angling)

این ورزش آبی بسیار نیاز به صبر و حوصله داشته و یک فعالیت آرامش دهنده محسوب می شود. همچنان که به صورت تفریحی انجام می گیرد، دارای مسابقات فراوانی نیز در سراسر جهان می باشد. انواع ورزش های آبی که در زمره ماهیگیری قرار می گیرند می توان به مسابقات ماهیگیری بزرگ تا ماهیگیری در آب های عمیق را نام برد. گونه ها و کیفیت صید در مسابقات ماهیگیری به قوانین آن رقابت و منطقه ماهیگیری (دریا، رودخانه یا دریاچه) بستگی دارد.

ماهیگیری | Fishing (Angling)ز

واترپولو | Water Polo

این ورزش جزو ورزش هایی است که نیاز به انرژی فراوان داشته و تمام عضلات بدن را درگیر می کند. در این ورزش گروهی به عنوان یک بازیکن باید هم شنا کنید و هم توپ را از حریف مقابل گرفته و به سمت دروازه پرتاب کنید. این بازی بسیار شبیه به بازی هندبال است با این تفاوت که در درون آب اجرا می شود. در این بازی انواع تکنیک ها و استراتژی های متنوع انجام می گیرد که به وسیله آن بازیکنان به برد می رسند. واترپولو یکی از قدیمی ترین و هیجان انگیزترین ورزش های آبی در المپیک است.

واترپولو- انواع ورزش های آبی

رفتینگ | Rafting

علاقه مندان به هیجان و ورزش های شدید، این ورزش آبی را گنجینه ورزش های آبی عنوان می کنند. یک قایق محکم که یک تیم بیش از ۴ تا ۱۲ نفره را در آب های شیرین و خطرناک رودخانه حرکت می دهد. این ورزش از معروف ترین و هیجان انگیزترین ورزش های آبی است که برای تعطیلات نیز بسته به موقعیت و سرعت جریان آب ایده آل بوده و البته کمی خطرناک است. اگر در طول فصل بارانی رفتینگ را انجام دهید در زمانی که جریان رودخانه در اوج خود است، بیشتر سرگرم کننده خواهد بود.

Rafting- رفتینگ

قایقرانی | Rowing

ورزش قایقرانی از جمله انواع ورزش های آبی است که دارای مسابقات جام جهانی و المپیک بوده و طرفداران فراوانی دارد. در این ورزش که هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی برگزار می شود، ورزشکاران در یک قایق پارویی نشسته و هماهنگ با هم بر روی دریاچه، رودخانه یا اقیانوس (بسته به نوع مسابقه) پار و زده و خود را به خط پایان می رسانند.

قایقرانی

کشتیرانی | Sailing

به صورت تخصصی در انواع ورزش های آبی هر ورزشی که با وسیله یا ماشینی که بر روی آب رانده می شود می تواند در این گروه قرار بگیرد. کشتیرانی یک ورزش بسیار رقابتی است و بسیاری از مسابقات مانند مسابقات جهانی کشتیرانی، مسابقات جهانی کشتیرانی برای جوانان، مردان و زنان به صورت دسته های مجزا در المپیک برگزار می شود.

منبع: thrillspire.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد