بلیط هواپیما

واقعیات توپکاپی، کاخ آرزوها و اشک های پادشاهان عثمانی

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپکاپی که در نزدیکی تنگه ی بسفر قرار گرفته است را می توان گواهی بر درخشش ها و نفس گیرترین تراژدی های تاریخ پادشاهان عثمانی دانست. در حال حاضر از کاخ توپکاپی به عنوان موزه استفاده می شود اما تا صد سال پیش، محل زندگی سلاطین و خدمه ی او بوده است. در ادامه از واقعیات این کاخ بیشتر صحبت خواهیم کرد. با الی گشت همراه باشید:

کاخ توپکاپی
مطالب مرتبط:
استانبول، پلی بین دو جهان!
روی پل گالاتا در استانبول، ۲ قاره را ببینید!

این کاخ توسط سلطان مهمت دوم در سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ در استانبول ساخته شد. در واقع بعد از فتح شهر در سال ۱۴۵۳، او نیاز به کاخی جدید داشت تا بتواند در آن زندگی کند و بر امپراطوری، فرمانروایی کند. این کاخ در بالای بقایای باستانی امپراطوری بیزانس ساخته شد، دلیل این موضوع را می توان این دانست که عثمانی ها می خواستند خود را به عنوان ادامه دهنده ی قدرت های باستانی به مردم بشناسانند. در اواخر قرن پانزدهم بود که این کاخ، اقامتگاه اصلی سلاطین شد.

در زبان ترکی، توپکاپی به معای «دروازه ی توپ ها» است که دلیل این نامگداری، توپ های بزرگی است که در ورودی کاخ به نمایش گذاشته شده اند. در سال ۱۹۲۴ بود که تصمیم گرفته شد تا از این کاخ به عنوان موزه استفاده شود و به این ترتیب بود که توپکاپی اولین موزه ی ترکیه شد.

از آنجا که در این کاخ تولدهای زیادی به چشم دیده شده است، تاجگذاری ها و توطئه های پی در پی درباریان برای هم اتفاق افتاده است، آن را کاخ اشک ها و آروزها می دانند، آرزوهایی که بسیاری از آنها بر باد رفت…

داخل کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی کجاست؟

کاخ توپکاپی در قلب شهر استانبول و در نزدیکی مکان های معروف دیگری مانند مسجد سلیمانیه و مسجد آبی ، در کنار تنگه ی بسفر قرار گرفته است.

۳ عمارت سلطان

در آن دوران حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر در این کاخ زندگی می کردند که به مرور زمان به این تعداد اضافه شد و به ۵۰۰۰ نفر رسید. این کاخ ۳ قسمت اصلی دارد: کاخ قدیمی، کاخ جدید و کاخ ییلدیز که کاخی که امروز به عنوان کاخ توپکاپی شناخته می شود، همان عمارت جدید است.

کاخ قدیمی اولین سازه ای بود که در این شهر فتح شده، ساخته شد. این کاخ در سال ۱۵۱۴ طعمه ی حریق شد و در نتیجه بیشتر افراد آن به سمت کاخ جدید نقل مکان کردند. کاخ قدیمی بعدها بازسازی و مرمت شد اما دوباره در دوران سلطان عبدالعزیز، در آتش سوخت. حالا این کاخ بخشی از دانشگاه استانبول است.

کاخ جدید در دوران سلطان مهمت دوم و لوکس تر از قبلی ساخته شد. تمام زندگی شخصی و سیاسی سلطان مهمت در این کاخ رقم خورده است و همه جشن های پیروزی ها، استراتژی ها و مشاوره هایی که به او برای پادشاهی شده، تک تک این اتفاقات، در این کاخ رقم خورده است و به همین دلیل از حیث تاریخی اهمیت زیادی دارد.

نمای زیبایی از کاخ توپکاپی

کاخ ییلدیز هم مانند آبادی ای در صحرا بوده است و پادشاه از آن به عنوان استراحتگاه استفاده می کرده است بدون اینکه نیازی به ترک شهر باشد.

کاخ توپکاپی امروزه یکی از بزرگترین مراکز برای گردشگری در استانبول است و در تمام روزهای هفته به جز سه شنبه، پذیرای گردشگران است.

بهترین موزه های استانبول- قسمت دوم
بهترین موزه های استانبول- قسمت دوم
از قدرت شفادهندگی مسجد ایا صوفیه با خبرید؟
از قدرت شفادهندگی مسجد ایا صوفیه با خبرید؟
پل های دیدنی استانبول+ تصویر
پل های دیدنی استانبول+ تصویر
بهترین رستوران های محله سلطان احمد استانبول
بهترین رستوران های محله سلطان احمد استانبول