واقعیت های جالب درباره ایسلند که باورش سخت است!

واقعیت هایی درباره ایسلند

سرزمین آتش و یخ پر از چیزهای غافلگیرانه است، با اینکه ایسلند کشوری اروپایی به حساب می آید اما از خیلی از جهات با دیگر کشورها فرق دارد و منحصربفرد و خاص است. هر چه این کشور را بهتر بشناسید واقعیت های جالبی را درباره ایسلند کشف می کنید که باعث تعجب تان می شوند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از واقعیت های جالب و عجیب ایسلند را بگوییم.

واقعیت هایی درباره ایسلند

ایسلندی ها غذاهای عجیب و غریب زیادی دارند

مطالب مرتبط:
شفق قطبی در ایسلند، توهمی که واقعیت دارد
ایسلند را متفاوت ببینید

ایسلندی ها غذاهایی دارند که از نظر دیگر کشورها کمی عجیب و غریبند البته اگر بخواهیم منصف باشیم آن ها این غذاها را مرتب نمی خورند و فقط در مراسم خاص به سراغ آن ها می روند. یکی از غذاهای عجیب ایسلند که البته غذای ملی این کشور هم است هاکارل (Hakarl) است. این غذا در واقع گوشت نهنگ فاسد شده است! برای درست کردن این غذا گوشت نهنگ های مخصوص را به مدت ۴ تا ۵ هفته آویزان می کنند تا خشک شود برای همین گوشت، طعم و بوی آمونیاک مانندی پیدا می کند! یکی دیگر از غذاهای عجیب ایسلندی ها Hrutspungar است که با روده قوچ درست می شود.

هاکارل

ایسلند آنقدرها هم سرد نیست!

خیلی ها فکر می کنند ایسلند خیلی سرد است و اصلا نمی توان در آن زندگی کرد اگر شما هم اینطور فکر می کنید با شنیدن این واقعیت حتما تعجب می کنید: متوسط دمای زمستان های ایسلند ۲ درجه سانتی گراد است! هوای اینجا چندان هم از جاهای دیگر سردتر نیست و متوسط دمای پایتخت این کشور تقریبا مثل متوسط دمای نیویورک است.

ایسلندی ها بچه های نوزاد را در دمای زیر صفر درجه می خوابانند!

شاید باور نکنید اما پدر و مادرهای اسکاندیناوی بچه های نوزادشان را هر چند روز یک بار در بیرون خانه می خوابانند البته پشت این کار یک منطق جالب وجود دارد و آن این که بچه هایی که چه در تابستان  و چه در چله زمستان در معرض هوای تازه قرار می گیرند کمتر سرما می خورند.

خوابیدن نوزادها در بیرون

نام خانوادگی ایسلندی ها نسل به نسل منتقل نمی شود

در بیشتر فرهنگ ها رسم این است که نام خانوادگی نسل به نسل منتقل می شود اما در ایسلند همچین رسمی وجود ندارد. نام خانوادگی ایسلندی ها از ترکیب نام پدر هر فرد و کلمه son برای پسر و کلمه dottir برای دختر به وجود می آید. مثلا اگر Oskar  صاحب پسر شود نام خانوادگی پسرش Oskarsson می شود. ایسلندی ها به اسم کوچک اهمیت زیادی می دهند؛ آن ها حتی در جلسات رسمی، هم را با اسم کوچک صدا می زنند و قوانین سفت و سختی برای اسم های نوزادان دارند چون این اسم حتما باید ایسلندی باشد.

ایسلند سومین کشور شاد دنیاست

بر طبق نظرسنجی هایی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد ایسلند سومین کشور شاد دنیاست و این نشان می دهد که مردمانش از زندگی شان بسیار راضی هستند. تا به حال فقط یک بار در این کشور جنگ اتفاق افتاده که آن هم مربوط به مناقشاتی بود که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ با بریتانیا بر سر ماهی گیری وجود داشت.

مردم ایسلند از شادترین مردم جهان

ایسلند، پشه ندارد

یکی از ویژگی های مثبت ایسلند این است که در آن هیچ پشه ای وجود ندارد پس طبیعتا خبری از بیماری هایی که پشه ها منتقل می کنند هم نیست. اما بگذارید تا دلیل آن را برایتان توضیح دهیم: در اسکاندیناوی شمالی پشه ها در طول زمستان در زیر یخ ها به خواب زمستانی می روند و همین که یخ ها آب می شوند شروع به تخم گذاری می کنند این اتفاق در بهار می افتد چون زمستان های قطبی همچنان ادامه دارند. اما در ایسلند قضیه فرق می کند زمستان های ایسلند خیلی متغیر است گاهی ناگهان در وسط زمستان دمای هوا بالا می رود وبرف ها آب می شوند و دوباره بعد از چند روز دمای هوا پایین می آید، این شرایط نمی گذارد تا پشه ها تخم گذاری کنند و زنده بمانند.

ایسلند، زبانی منحصربفرد دارد

با اینکه ایسلند فاصله چندانی تا مردم دانمارک و نروژ ندارد اما زبان آن کاملا منحصربفرد و خاص است. برعکس دیگر زبان ها که در طول قرن ها تغییرات زیادی کرده اند زبان ایسلندی هنوز هم که هنوز است شبیه همان ریشه های اولیه اش است به طوری که کتاب هایی که از اوایل دهه ۱۵۰۰ به جا مانده اند امروز هم به راحتی به همان زبان ایسلندی خوانده می شوند.

زبان ایسلندی

ایسلند یکی از فعال ترین کشورهای آتشفشانی دنیاست

از آنجایی که ایسلند روی شیار میانی اقیانوس اطلس قرار دارد به طرز باورنکردنی ای از نظر زمین شناسی فعال است. این کشور بیش از ۱۲۵ کوه آتشفشانی دارد که خیلی هایشان همچنان فعال هستند و آن هایی هم که فعال نیستند با گسترش و تغییر کشور به راحتی فعال می شوند! این کشور به طور متوسط هر ۴ سال یک دفعه یک فوران آتشفشانی دارد هرچند که خیلی از این فوران ها کوچک اند و تماشای آن ها از دور خیلی جالب است. این فوران های پی در پی باعث شده که بخش زیادی از این کشور پوشیده از گدازه های آتشفشانی باشد.

کشورهای آتشفشانی

تنها پستاندار بومی ایسلند روباه قطبی است

ایسلند فقط یک پستاندار بومی دارد و آن هم روباه قطبی است. این حیوان سفید را فقط و فقط می توانید در سرزمین ایسلند پیدا کنید پس اگر تماشای حیوانات نادر را دوست دارید به ایسلند بروید.

روباه قطبی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code