بلیط هواپیما

راهنمای حمل و نقل در ونیز با واپورتو

اتوبوس های واپورتو ونیزی | vaporetto

ونیز از جمله شهرهایی در ایتالیا است که حجم زیادی از گزدشگران را به خود جذب می کند. در حقیقت ممکن است که شمار گردشگران در این شهر بیشتر از ونیزی ها در خیابان باشد. این شهر که بر روی آب و به حالت جزیره ای ساخته شده است، خیابان ندارد. در ونیز به جای خیابان شما کانال های آبی و پل ها را خواهید دید. مسیرهای پیاده روی و پیاده روها در اطراف کانال ها و در کنار خانه ها قرار گرفته است. در نتیجه برای حمل و نقل و عبور و مرور به ناچار باید سوار قایق شوید. قایق ها در ونیز همانند ماشین ها تنوع بسیاری دارند. در این مطلب از مجله الی گشت شما را با واپورتو ونیزی آشنا می نماییم. اگر به این شهر توریستی در ایتالیا قدم گذاشتید می توانید از این راهنما برای حمل و نقل در ونیز استفاده نمایید. واپورتو ونیزی نام دیگری برای تاکسی های آبی یا اتوبوس های آبی در ونیز است که توسط اداره کل حمل و نقل عمومی ونیز اداره می شود.

واپورتو ونیزی-راهنمای حمل ونقل آبی در ونیز

روش های حمل و نقل در ونیز

مطالب مرتبط:
معرفی شگفتی های کاخ داگز یا پلازو دوکاله در ونیز
مرکز خرید ونیزیا، ونیز را در استانبول تماشا کنید!
کلیسای سن زاکاریا، مکانی برای ترور ثروتمندان ونیزی در تاریخ!

برای بازدید کننده و توریست هایی که وارد ونیز می شوند، تنها ۲ راه برای گشت و گذار و رسیدن به مقصد وجود دارد. یا باید پیاده مسیری را طی کنند و یا اینکه از مسیرهای آبی و کانال ها بگذرند. برای اینکه مسافتی را برای رسیددن به مقاصد گردشگری ونیز همانند میدان سن مارکو یا دیگر جاذبه ها موزه ها طی کنید، می توانید واپورتو سوار شوید. اگر حوصله پیاده روی را ندارید یا خسته شده اید، اتوبوس های حمل و نقل عمومی بهترین گزینه برای رفت و آمد در ونیز است.

مسیرهای اتوبوس آبی ونیز

  • گرند کانال | The Grand Canal

تقریبا تمام گردشگران ونیز می خواهند که بر روی کانال بزرگ قایق سوار شوند. چرا که سه جازبه و آهنربای بزرگ ونیز در اطراف این کانال بزرگ قرار دارد. واپورتو ونیزی در اینجا مسیری برای حرکت دارد. در انتهای غربی کانال گراند، نقطه ورودی برای اکثر بازدیدکنندگان است. ایستگاه راه آهن سانتا لوسیا (Santa Lucia) و مجاور آن پیازال روما (Piazzale Roma) در این قسمت از کانال قرار گرفته است. این نقطه از گرند کانال شامل ایستگاه اتوبوس و پارکینگ ماشین نیز می شود. همچنین برای کسانی که از کشتی کروز پیاده می شوند، پیازال رم مکانی است که باید بلیط حمل و نقل با شاتل اتوبوسی یا واپورتو ونیزی را خریداری کنند. پیازال روما به معنای واقعی کلمه پایان مسیر جاده ای است که از سرزمین اصلی و خشکی و در مستر (Mestre) عبور می کند.

مسیرهای اتوبوس های آبی در ونیز

از اینجا شما با قدم زدن و پیاده روی یا گرفتن یک نوع قایق می توانید خود را به منطقه برسانید. این مکان همچنین شلوغ ترین منطقه اتوبوسی یا واپرتو ونیزی در آب است که هر کدام به یک سمت و یک کانال حرکت می کنند. همچنین می توانید قایق های کوچک توریستی را هم بیابید که برای مسافران بر روی آب ایستاده اند. بنابراین در موقع سوار شدن مطمئن شوید که در قایق به درستی سوار شده اید و مسیری که واپورتو ونیزی می رود همان مسیری است که شما می خواهید بروید.

در انتهای دیگر گرند کانال میدان سنت مارک قرار گرفته است. اگر طول کانال را طی کرده و به نیمه این کانال برسید، پل ریآلتو (Rialto Bridge) را خواهید دید. این پل نیز یکی از جاذبه های دیگر ونیز است که مقصدی اصلی برای توریست ها محسوب می شود.

واپورتو ونیزی-اتوبوس های آبی
  • مسیرهای اتوبوسی شماره ۱ و ۲

واترپو ونیزی مسیر های مشخصی را در ساعت های مشخصی در ونیز طی می کنند. اولین مسیری که اتوبوس های آبی یا واترپوها در آن عبور می کنند، مسیر شماره یک یا مسیر ورکهورس است. این اتوبوس ها در تمام ایستگاه های گرند کانال توقف می کنند. همچنین بزرگترین اتوبوس های آبی ونیز هم هستند. این اتوبوس های بزرگ حتی در زمستان ها نیز به تعداد زیاد و حدود ۵ عدد در این مسیر رفت و آمد دارند. در هر ساعت ۵ واترپو ونیزی در هر ایستگاه توقف می کند.

در مجموع یک دور کامل با این واترپوها از ایستگاه قطار سانتا لوسیا تا میدان سنت مارکس نزدیک به ۴۵ دقیقه طول می کشد. در این میان در مسیر شماره ۱، این اتوبوس های آبی در ۱۴ ایستگاه توقف دارند. قایق شماره یک که هر ۲۰ دقیقه وارد این ایستگاه می شود، شما را در مدت زمان ۲۰ دقیقه به جزیره لیدو ونیز می برد.

واپورتو ونیزی یا اتوبوس آبی

در این ایستگاه همچنین یک اتوبوس سریع السیر قرار دارد. اگر واپورتو ونیزی سریع السیر را سوار شوید، در مدت زمان نیم ساعت می توانید مسافت بین ایستگاه قطار سانتا لوسیا و میدان سنت مارکس را طی کنید. این اتوبوس های آبی سریع السیر از مسیر آبی شماره ۲ عبور می کند و تنها در ۵ ایستگاه توقف دارد. یکی از این ۵ ایستگاه شامل برج ریآلتو است.

در هنگامی که می خواهید سوار واپورتو ونیزی در ایستگاه اتوبوس های آبی شوید، حتما دقت کنید که واپورتوی درستی را سوار شوید. واپورتویی که وارد گرند انال می شود نه اینکه از آن خارج شود. این اتوبوس های آبی مسیری دایره وار را در ونیز طی می کنند و پس از عبور از گرند کانال در جنوب ونیز چرخیده و سپس دوباره وارد گرند کانال می شوند. در نتیجه، در هنگام سوار شدن به مسیر واپورتو دقت کنید.

اتوبوس های آبی
  • مسیرهای شماره ۴ و ۵ اتوبوس های آبی

قایق هایی که در مسیرهای شماره ۴ و ۵ آبی در ونیز حرکت م یکنند، قایق های کوچکتری به نسبت قایق های گرند کانال هستند. این قایق ها به جای اینکه وارد گرند کانال که ونیز را از میانه نصف کرده است شوند، در اطراف آن حرکت می کنند. و وارد ونیز می نمی شوند.

مسیر شماره ۴ شامل اتوبوس هایی است که فقط از کنار خط ساحلی اطراف جزیره عبور می کنند، واپورنو ونیزی در این مسیر از سمت جزیره مورانو (the island of Murano) حرکت کرده و دور تا دور خط ساحلی ونیز را می روند. مسیر شماره ۵ نیز شامل اتوبوس هایی است که مسیر حرکتشان بسیار شبیه به واپورتوهای مسیر ۴ است با این تفاوت که ایستگاه اصلی آن ها جزیره مورانو نیست. این اتوبوس های آبی تورهایی را برای جزیره لیدو ونیز (the Venice Lido) برگزار می کنند.

  • مسیر اتوبوس های آبی شماره ۱۲ (مسیر بیرونی جزیره)

تمام واپورتوهای این مسیر از گردشگران و توریست های ونیز پر می شوند. افراد ونیزی بسیاری کمی را می بینید که سوار واپورتو ونیزی در مسیر شمراه ۱۲ می شود. این اتوبوس های آبی تنها در مسیرهای بیرونی جزیره ونیز حرکت می کنند و حتی در خط ساحلی هم نیستند. واپورتوونیزی خط ۱۲ گردشگران را به دیدن جزایری همانند مورانو (Murano)، بورانو (Burano) و تورسلو (Torcello) می برند. ترمینال خروج یاین واپورتو ونیزی در ساحل شمالی ونیز قرار دارد. نام این ایستگاه فوندامنتو نو (Fondamente Nove) است. اگر شما هم می خواهید در ونیز به دیدن این جزایر زیبا بروید، باید ابتدا خود را به فوندامنتو نو برسانید. در نتیجه باید ابتدا قایق ها و اتوبوس های آبی شماره ۴ و ۵ را سوار شوید. قایق هایی که در مسیر شماره ۱۲ حرکت می کنند از اتوبوس های آبی مسیر ۴ و ۵ بزرگتر هستند اما از اتوبوس های مسیر ۱ که در گرند کانال حرکت می کنند، کوچکتر دیده می شوند. از ایستگاه فوندامنتو نو در هر ساعت حدود ۲ سرویس و واپورتو ونیزی به مقصد جزیره ها حرکت می کنند.

ونیز درون اتوبوس های آبی
  • واپورتوهایی مسیر فرودگاه

برای افرادی که تازه وارد فرودگاه ونیز شده اند و می خواهند وارد شهر شوند، واپورتوهای فرودگاه وجود دارد. این واپورتوها مسیر رفت و برگشتی را بین فرودگاه و شهر طی می کنند. این بخش از حمل و نقل عمومی ونیز زیر نظر حمل و نقل فرودگاهی بوده و بلیط ورودی واپورتو ونیزی در اینجا از فرودگاه قابل خریداری است.

هزینه های بلیط و محل خریدن آن

  • کارت های مسافرتی توریستی ونیز

مقرون به صرفه ترین راه حل برای افرادی که تازه وارد ونیز شدهاند و تمایل دارند که در اطراف ونیز و در میانه شهر با سیستم حمل و نقل عمومی و اتوبوس های آبی بگردند، خرید کارت های مسافرتی توریستی است. با این کارت ها نه تنها می توانید واپورتو ونیزی را سوار شوید، بلکه بر روی خشکی نیز می توانید از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر هتل خود را در خشکی و در منطقه مستر (Mestre) رزرو کرده اید و برای حمل و نقل نمی خواهید به سراغ پول های خرد و ارز همراهتان بروید، داشتن این کارت ها بسیار مفید خواهد بود. به راحتی می توانید هزینه رفت و آمد با واپورتو ونیزی را با این کارت بپردازید. متاسفانه این کارت ها برای واپورتوهایی که ونیز را به فرودگاه مرکو پولو متصل می کنند، قابل استفاده نیست. اگر بخواهید می توانید با پرداخت هزینه ای کارتی را که چنین گزینه ای هم داشته باشد ردیافت کنید اما این کارت تنها در مسیر بین فرودگاه ونیز و ایستگاه اتوبوسی پیازال روما در ونیز قابل استفاده خواهد بود.

کارت های مسافرتی توریستی ونیز

بلیت ها و کارت هایی که فروخته می شوند، برای استفاده یک روزه، دو روزه، ۳ روزه یا ۷ روزه فروخته می شود. با اولین استفاده کارت فعال می شود و هر زمان که کارت را وارد دستگاه های بلیت می کنید، مبلغی از آن کسر می شود. قیمت این کارت ها از ۲۰ یورو شروع شده و تا ۶۰ یورو برای کارت ۷ روزه صادر می شود.

منبع: europeforvisitors.com

دریاچه کومو، سومین دریاچه بزرگ ایتالیا
دریاچه کومو، سومین دریاچه بزرگ ایتالیا
معرفی هتل ۴ ستاره سیسرون در رم
معرفی هتل ۴ ستاره سیسرون در رم
پیرترین درخت اروپا بعد از ۱۲۰۰ سال همچنان رشد می کند!
پیرترین درخت اروپا بعد از ۱۲۰۰ سال همچنان رشد می کند!
کلیسای سانتا کروچه، بنای دیدنی در فلورانس
کلیسای سانتا کروچه، بنای دیدنی در فلورانس