وحشتناک ترین زلزله های جهان تا به امروز!

۱۰ مورد از وحشتناک ترین زلزله های جهان تا به امروز

شاخص ترین و مخرب ترین بلای طبیعی که در جهان از ازل تا به امروز بشریت و زمین را همراهی کرده و همیشه احتمال بروزش به اشکال و ابعاد بزرگ تر وجود دارد، زلزله است. زلزله همیشه با خسارات و هزینه های جانی و مالی همراه است که به خاطر وقوع ناگهانی آن، حتی فکر کردن به زلزله برای هر کسی نگرانی و اضطراب را به همراه می آورد. به خصوص که اگر در منطقه ی زلزله خیز هم زندگی کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم وحشتناک ترین زلزله های جهان تا به امروز را با هم مرور کنیم .

سوماترا، اندونزی

۱۰-زلزله رودبار، ایران ۷٫۴ ریشتر

مطالب مرتبط:
چرا تهران زلزله آمد؟!
نورهایی که در آسمان وقوع زلزله را هشدار می دهند

زلزله ی رودبار در تاریخ ۲۱ ژوئن سال ۱۹۹۰ یا به عبارتی ۳۱ خردادماه سال ۱۳۶۹ در نزدیکی شهر رودبار به وقوع پیوست. ارتعاشات زلزله تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زمین‌لرزه موجب خسارات جانی و مالی فراوان گردید. اثر لرزش زلزله ی رودبار به مدت حدودا ۶۰ ثانیه احساس گردید. این زمین‌لرزه در یک منطقه پرتراکم از نظر جمعیت اتفاق افتاد، به طوری که علاوه بر روستاهای موجود در منطقه چندین شهر مهم کشور نیز تحت تأثیر آن قرار گرفتند. مرکز زلزله را کارشناسان حدود ۱۹ کیلومتری از سطح زمین اعلام کردند و علاوه بر حدود ۳۷ هزار نفر که بر اثر این رویداد جان خود را از دست دادند، بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب شد و خسارات عمده‌ای به تأسیسات و اماکن عمومی در استانهای گیلان و زنجان که متأثر از این زمین‌لرزه بودند، وارد آمد و حدود ۵۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.

زلزله والدیویا، شیلی

۹- آسام، تبت ۸٫۶ ریشتر

این زمین لرزه داخلی در تاریخ ۱۵ آگوست سال ۱۹۵۰ در آسام، خسارت های گسترده ای به تمامی  ساختمان ها وارد کرد و  به دلیل پس لرزه های شدیدی که در ادامه ی زمین لرزه ی اصلی داشت، ۷۸۰ نفر از مردم در شرق تبت کشته شدند و روستاها و شهرهای بسیاری در مناطق آسام، چین، تبت و هندوستان آسیب های جدی و مخربی دیدند. ضمن اینکه نوسان ها و پس لرزه های  آن تا نروژ هم نیز پیش رفت. آمار کلی تعداد کشته شدگان این زلزله، احتمالا بیش از این اعداد و ارقام است اما به این خاطر که هرگز اثرات این خرابی ها و از دست رفتگان به صورت دقیقی بررسی نشد، اطلاعات کاملی در در حال حاضر در دست نیست. این زلزله به نام آسام معروف شده است اما با توجه به یافته های زمین شناسی و زلزله نگاری،  مرکز اصلی آن در تبت بوده است.

زلزله های مخرب جهان

۸- سوماترا، اندونزی ۸ ریشتر

زلزله ی سوماترا در تاریخ ۱۵ آگوست سال ۱۹۵۰ به وقوع پیوست و تلفاتی برابر با ۱۳۱۳ نفر در اندونزی کشته داد و همچنین صدها نفر نیز با مصدومیت های گوناگون و فقدان های متعدد مواجه شدند. ضمن این که پس لرزه ها و ارتعاشات این سونامی تا سریلانکا نیز پیش رفت. اما مرکز زلزله در ۲۰۵ کیلومتری شمال غرب سیبولگا در سوماترا و در عمق ۳۰ کیلومتری این منطقه بود و باید بگوییم که این زلزله پایان کار فعالیت های گسل این منطقه نبود. زلزله باکسینگ که در دی ماه سال ۲۰۰۴ رخ داده، به لحاظ زمین شناختی ثابت کرد که این منطقه از نظر گسل های زلزله به شدت فعال است به نحوی که از ۱۵ زلزله بزرگ شناسایی شده در دنیا، سه مورد در این منطقه واقع شده است.

بیوبیو، شیلی

۷- جزایر رت، آلاسکا ۸٫۷ ریشتر

زلزله ی جزایر رت در ۲۸ مارس سال ۲۰۰۵ به وقوع پیوست و بیشترین آسیب ناشی از این زلزله به وسیله سونامی که در پی آن به وقوع پیوست، وجود آمد. بر اساس گزارش ها ارتعاشات این زلزله موج هایی با ارتفاع بیش از ۱۰ متر در جزایر شمیا ایجاد کرد. این موج ها باعث جاری شدن سیل در جزیره آمچیتکا و در نتیجه میلیون ها دلار خسارت مالی به خانه ها شد. هیچ گزارشی از مرگ یا مصدومیت ساکنان این مناطق در هیچ زمانی منتشر نشد.

جزایر رت، آلاسکا

۶- خلیج اکوادور ۸٫۸ ریشتر

این زلزله در تاریخ ۳۱ ژانویه ی ۱۹۰۶ در خلیج اکوادور به وقوع پیوست. سونامی حاصل از این زلزله بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر را در اکوادور و کلمبیا به کام مرگ و هلاکت کشاند و ضررهای بسیاری به این منطقه در آن سال ها وارد کرد. سونامی از شمال خلیج اکوادور تا سانفرانسیسکو در خلیج غربی آمریکا و از غرب تا هاوایی و ژاپن پیش رفت. تقریبا ۱۲ ساعت طول کشید تا این سونامی با عبور از اقیانوس آرام به هیلو در هاوایی برسد.

زلزله های مخرب جهان

۵- بیوبیو، شیلی ۸٫۸ ریشتر

زلزله بیوبیو و در پیامد آن سونامی اش، در ۲۷ فوریه ی سال ۲۰۱۰ در شیلی به وقوع پیوست. این زلزله و سونامی اش حداقل ۵۲۱ نفر کشته برجای گذاشت و ۵۶ نفر ناپدید شدند و ۱۲ هزار نفر نیز در این میان آسیب دیدند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شدند. در مجموع در سراسر شیلی بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند. ضمن آن که خسارت مالی این زلزله بیش از ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است. مرکز این زلزله در ۳۳۵ کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو، پایتخت شیلی بود و در عمق ۳۵ کیلومتری زمین اتفاق افتاد. سونامی کوچکی که در پی این زلزله اقیانوس آرام را درنوردید، درسن دیگو که در ایالت کالیفرنیا واقع شده است، به کشتی های این خلیج آسیب رساند.

اثرات زلزله مخرب بر اندونزی

۴- سندای، ژاپن ۹ ریشتر

زلزله ی سندای تاریخ ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ در کشور ژاپن به وقوع پیوست. این زلزله در ادامه تبدیل به یک سونامی شد که خسارات مالی گسترده ای در جزایر هاوایی برای ساکنان این منطقه به وجود آورد. این سونامی باعث ایجاد موج هایی به ارتفاع ۹ متر در کائنا شد. تنها یک کشاورز محلی در این منطقه گزارش داد که ۶ گاوش در اثر این سونامی تلف شده اند اما هیچ گزارش دیگری مبنی بر مرگ افراد منتشر نشد.

اثرات مخرب زلزله در مناطق مختلف جهان

۳- سوماترا، اندونزی ۹٫۱ ریشتر

زلزله سوماترا در تاریخ ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ در کشور اندونزی اتفاق افتاد. این زلزله نه تنها از نظر خسارات جانی و مالی، بلکه از نظر روحی و روانی نیز تاثیرات مخربی گذاشت. عمق این فاجعه زمانی مشخص شد که روز بعد از کریسمس یا همان باکسینگ دی، روزی که مردم کادوهای کریسمس خود را بسته بندی می کنند،  با این سونامی یک زمان شد، و به همین خاطر اثر روانی این زلزله بسیار زیاد بود. در مجموع ۲۲۷۹۰۰ نفر در این سونامی جان خود را از دست دادند و یا ناپدید شدند که البته فرض بر این قرار گرفت که آن ها مرده اند. ضمن این که در ۱۴ کشور جنوب آسیا و شرق آفریقا بیش از ۱۷ میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق نیز آواره شدند. مرکز این زلزله ی بزرگ در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق باندآسه اندونزی در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است. چند روز بعد در ۲۸ دسامبر آتشفشانی نزدیکی باراتنگ،در جزایر آندامار فعال شد که به نظر می رسد با زلزله ارتباط داشته است!

آسام، تبت

۲- پرنس ویلیام ساوند، آلاسکا ۹٫۲ ریشتر

این زلزله در تاریخ ۲۸ مارس سال ۱۹۶۴ در آلاسکا به وقوع پیوست. در مقایسه با زلزله ای که در شیلی آمد، این زلزله خسارات کمتری برای آلاسکا به بار آورد. با این حال سونامی حاصل از این زلزله،  زندگی ۱۲۸ نفر را گرفت و در مجموع ۳۱۱ میلیون دلار در آن سال خسارت وارد کرد. این زلزله بیشتر در آلاسکا و همچنین بخش هایی از کانادا نیز احساس شد ضمنا این سونامی تا منطقه ی هاوایی را تحت تاثیر قرار داد. بیشترین آسیب هم متوجه شهر آنکوریج در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب مرکز زلزله وارد شد.برخی از گزارش ها حاکی از آن است که تکان های ناشی از این زلزله مهیب ۳ دقیقه طول کشیده که در نوع خود زمان بی نهایت ترسناکی را برای اهالی ساکن در این منطقه به وجود آورده است.

زلزله پرنس ویلیام ساوند

۱- والدیویا، شیلی ۹٫۵ ریشتر

زلزله ی والدیویا در تاریخ ۲۲ مه سال ۱۹۶۰ در شیلی اتفاق افتاد و تا به این جا از بزرگ ترین زلزله های جهان بوده است. این زلزله، ۱۶۵۵ نفر را کشت و به ۳ هزار نفر آسیب جانی وارد کرد و ۲ میلیون نفر را آواره کرد. این زلزله ۵۵۰ میلیون دلار خسارت به شیلی وارد کرد، ضمن این که سونامی باعث  مرگ و میر بسیاری شد و تا هاوایی، ژاپن و فیلیپین را دچار خسارات جانی و مالی کرد. منطقه ی گسست زلزله بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر طول داشت. ۲ روز بعد از زلزله ابتدایی، آتشفشان پویهوئه فعال شد و تا چند هفته دود و خاکستر در جوی به اندازه ۶کیلومتر منتشر می کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code