بلیط هواپیما

معرفی ورزشگاه فیشت در سوچی

ورزشگاه فیشت سوچی | Fisht Olympic Stadium – Sochi

یکی از ورزشگاه هایی که در ایام برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه میزبان برخی از مسابقات خواهد بود، ورزشگاه فیشت یا همان ورزشگاه المپیک فیشت در شهر سوچی است. این ورزشگاه محل برگزاری ۶ مسابقه از این تورنومنت جهانی خواهد بود. برای آشنایی با ورزشگاه فیشت سوچی با الی گشت همراه شوید.

ورزشگاه فیشت سوچی

تاریخچه ساخت ورزشگاه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به سوچی در روسیه
جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه همراه با الی گشت

ورزشگاه فیشت سوچی یکی از ورزشگاه های نسبتا تازه تاسیس در کشور روسیه است که به منظور میزبانی از بازی های المپیک زمستانی روسیه در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. در طول ایام برگزاری بازی های المپیک، هر دو مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی ها، در این ورزشگاه زیبا برگزار شد. پس از پایان برگزاری این مسابقات، کمی از رونق این ورزشگاه کاسته شد ولی حال، به عنوان یکی از استادیوم های میزبان جام جهانی از آن نام برده می شود.

ورزشگاه المپیک فیشت

گروه مهندسی BuroHappold انگلستان مسئولیت ساخت این ورزشگاه را بر عهده گرفته بود. مهندسان این کمپانی، سقف این ورزشگاه را طوری طراحی کردند که از آسمان همانند تپه ای برفی به نظر برسد. ورزشگاه المپیک فیشت با هزینه ای معادل با ۷۷۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. معمار این ورزشگاه، همان معماریست که استادیوم اصلی جام جهانی آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ را طراحی کرده است.

البته برای برگزاری بازی های جام جهانی در این ورزشگاه، باید تغییراتی در آن شکل می گرفت تا با استانداردهای فیفا تطبیق یابد. این استادیوم، ورزشگاهی مسقف بود ولی برای آماده سازی آن برای مسابقات جام جهانی باید به یک ورزشگاه رو باز تبدیل می شد. برای افزایش ظرفیت آن هم حدود ۶ هزار صندلی به این مجموعه اضافه شد. امروزه این ورزشگاه آماده میزبانی از ۴۸٫۰۰۰ هوادار فوتبال از سراسر دنیاست.

نمایی از ورزشگاه فیشت سوچی

موقعیت جغرافیایی ورزشگاه فیشت سوچی

ورزشگاه فیشت علاوه بر اینکه محلی برای برگزاری مسابقات فوتبال است، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر سوچی هم شناخته می شود. این ورزشگاه در یکی از زیباترین مناطق شهر سوچی یعنی پارک المپیک این شهر و در ناحیه Imereti که در امتداد سواحل دریای سیاه گسترده شده، واقع شده است.

در اطراف این ورزشگاه، دیگر مکان های برگزاری بازی های المپیک و پیست مسابقات فرمول ۱ قرار دارند. همچنین فاصله کوه های قفقاز، که یکی از جاذبه های گردشگری شهر سوچی است از این ورزشگاه، بسیار کم و حدود یک ساعت با قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی است.

یکی از پر تردد ترین ورزشگاه ها درمرحله گروهی مسابقات جام جهانی، همین ورزشگاه ۴۸ هزار نفری فیشت خواهد بود. این ورزشگاه در ایام برگزاری این بازی ها از ۶ مسابقه میزبانی خواهد کرد که از میان آن ها ۴ مسابقه از دور گروهی، یک بازی از مرحله یک هشتم نهایی و یک مسابقه هم از مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود. شاید یکی از پر تماشاگر ترین بازی ها هم در این ورزشگاه رقم بخورد، یعنی جایی که هم گروه های کشورمان پرتغال و اسپانیا رو در روی هم قرار خواهند گرفت.

مجموعه پارک المپیک

وجه تسمیه ورزشگاه

نام این ورزشگاه از کوهی به همین نام گرفته شده که در رشته کو های قفقاز قرار دارد و معنی آن سر سفید است. به همین دلیل هم هست که طراحان این بنا، تلاش کرده بودند که این ورزشگاه از بالا شبیه به قله یک کوه برفی به نظر برسد.

برنامه های ورزشگاه در راه جام جهانی

در سال ۲۰۱۷ بعد از مدت ها این ورزشگاه با میزبانی چند مسابقه از جمله بازی دوستانه بین روسیه و بلژیک در ۲۸ مارچ، مسابقه دو تیم اورال و لوکوموتیو موسکو از لیگ روسیه در ۲ می و سه مسابقه از بازی های جام کنفدراسیون ها، مورد آزمایش قرار گرفت و هیچ مشکلی در برگزاری آن ها مشاهده نشد.

نمایی زیبا از ورزشگاه

تیم ملی فوتبال روسیه هم برای آماده سازی خود برای رقابت های جام جهانی، برنامه های زیادی در این ورزشگاه خواهد داشت. تیم فوتبال روسیه کمپ خود را در شهر سوچی برگزار می کند و تمرینات خود را در این ورزشگاه انجام خواهد داد. همچنین چند بازی دوستانه این تیم هم قبل از جام جهانی، در ورزشگاه فیشت برگزار خواهد شد.

برای آماده سازی این ورزشگاه در راه جام جهانی، بذرهای مخصوص و درجه یک چمن را از کشور هلند وارد کرده اند تا چمن ورزشگاه در طول ایام برگزاری مسابقات از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد.

ورزشگاه زیبای فیشت

برنامه بازی هایی که در این ورزشگاه انجام خواهد شد به این شرح است:

دیدار دو تیم پرتغال و اسپانیا در ۲۵ خرداد ماه

دیدار دو تیم بلژیک و پاناما در ۲۸ خرداد ماه

دیدار دو تیم آلمان و سوئد در ۲ تیر ماه

دیدار دو تیم استرالیا و پرو در ۵ تیر ماه

برگزاری یک مسابقه از مرحله یک هشتم نهایی در ۹ تیر ماه

برگزاری یک مسابقه از مرحله یک چهارم نهایی در ۱۶ تیر ماه

ورزشگاه فیشت

مسیر دسترسی به ورزشگاه فیشت سوچی

این ورزشگاه در سواحل دریای سیاه قرار گرفته است. فاصله این ورزشگاه از فرودگاه بین المللی سوچی ۱۲ کیلومتر و از ایستگاه اصلی راه آهن شهر ۱۱ کیلومتر است. اتوبوس شماره ۵۷ K از فرودگاه به مقصد استادیوم خواهد رفت و اتوبوس شماره ۵۷ هم ایستگاه قطار آدلر را به مقصد ورزشگاه ترک خواهد کرد.

طرفداران فوتبال در استادیوم

به دلیل قرارگیری این ورزشگاه در مجموعه ای تفریحی و پر رونق، میهمان خانه ها، هتل ها، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید زیادی در اطراف این ورزشگاه دیده می شود. نزدیک ترین هتل ها به استادیم فیشت سوچی، هتل Bogatyr، هتل Tulip Inn Omega Sochi، هتل Astra، هتل MariAnna، هتل Kavkaz، هتل Russian Seasons Deluxe، هتل Sochi Park Hotel، هتل Radisson Blu Resort & Congress Centre، هتل Alana Royal  و… می باشند.

علاوه بر این هتل ها، ویلاها و خانه هایی هم برای اجاره کردن، در اطراف ورزشگاه المپیک فیشت سوچی وجود دارند.

موزه های زیر زمینی سنت پترزبورگ + ویدیو
موزه های زیر زمینی سنت پترزبورگ + ویدیو
کلیسای زیبای کازان در سن پترزبورگ + ویدیو
کلیسای زیبای کازان در سن پترزبورگ + ویدیو
واقعیت هایی جذاب درباره روسیه که نمی دانید!
واقعیت هایی جذاب درباره روسیه که نمی دانید!
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه