معرفی کامل ورزشگاه های میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

ورزشگاه های میزبان جام جهانی روسیه

کمتر از یک هفته به آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در کشور روسیه باقی مانده است و علاقه مندان به این رویداد، در حال آماده سازی هر چه بهتر خود برای تماشای این تورنومنت هیجان انگیز هستند. ۱۲ استادیوم در سراسر کشور پهناور روسیه وظیفه میزبانی از ۶۴ مسابقه ای را که در جام جهانی ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد، بر عهده گرفته اند. بزرگترین ورزشگاه میزبان جام جهانی، جدیدترین ورزشگاه این کشور نیز هست. استادیوم Luzhiniki گنجایش ۸۱ هزار نفر جمعیت را دارد و در یکی از محله های قدیمی شهر موسکو احداث شده است. برای آشنایی با ورزشگاه های میزبان مسابقات جام جهانی در روسیه، با الی گشت همراه شوید.

ورزشگاه های میزبان جام جهانی

استادیوم لوژنیکی، موسکو | Luzhniki Stadium, Moscow

مطالب مرتبط:
معرفی ورزشگاه فیشت در سوچی
همه چیز درباره استادیوم روستوف آرنا در شهر روستوف روسیه

ظرفیت: ۸۱ هزار نفر

تاریخ افتتاح: سال ۱۹۵۶ (نوسازی کامل ورزشگاه در سال ۲۰۱۸)

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و ۵۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: شهر موسکو پایتخت کشور پهناور روسیه است که در مجاورت رودخانه Moskva در غرب این کشور قرار گرفته است. استادیوم لوژنیکی در یک محوطه پارک مانند در کنار این رودخانه احداث شده و از مرکز شهر موسکو حدود ۶ کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه ورزشگاه:

استادیوم لوژنیکی فقط در عرض ۴۵۰ روز در بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۶ ساخته شده است. این ورزشگاه در ابتدا استادیوم مرکزی لنین شناخته می شد و بازتابی از جاه طلبی های رو به رشد دولت روسیه در آن زمان بود. بعد از اینکه ورزشکاران روس با ۷۱ مدال از اولین المپیک خود در سال ۱۹۵۲ به وطن بازگشتند، دولت دستور احداث این ورزشگاه را در پایتخت کشور صادر کرد.

استادیوم لوژنیکی

این ورزشگاه با ظرفیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر در آن زمان، به عنوان محل اصلی برگزاری مسابقات المپیک ۱۹۸۰ روسیه انتخاب شد. دو سال بعد، یک تراژدی غم انگیز در این ورزشگاه رخ داد. پس از پایان یکی از مسابقات یوفا بین دو تیم اسپارتاک موسکو و HFC هارلم هلند، مردم برای خروج از ورزشگاه به سمت درهای آن هجوم بردند که در اثر آن، ۶۶ نفر جان خود را از دست دادند.

این استادیوم در دهه ۱۹۹۰ بازسازی شد و نام آن به لوژنیکی تغییر یافت. (لوژنیکی در زبان روسی به معنای علفزار است. این نام را به دلیل وجود علفزارهای زیاد در کناره های رودخانه Moskva بر آن نهاده اند.) از آن زمان تا کنون، این ورزشگاه میزبان بازی های مهمی همچون فینال جام یوفا در سال ۱۹۹۹ بین دو تیم پارما و مارسی و همچنین فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۸ بین منچستر یونایتد و چلسی بوده است. لوژنیکی در سال ۲۰۱۸ به طور کلی بازسازی شد.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

مسابقات تیم های روسیه – عربستان در تاریخ ۲۴ خرداد ماه، آلمان – مکزیک در تاریخ ۲۷ خرداد ماه، پرتغال – مراکش در تاریخ ۳۰ خرداد ماه و دانمارک – فرانسه در تاریخ ۵ تیر ماه از دور گروهی مسابقات در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

همچنین بازی های بین برندگان گروه B مسابقات در مقابل صعود کنندگان از گروه A ، یک مسابقه نیمه نهایی و مسابقه فینال نیز در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

نمای داخلی ورزشگاه لوژنیکی

استادیوم اسپارتاک، موسکو | Spartak Stadium, Moscow

ظرفیت: ۴۳٫۲۹۸ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۴

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و ۵۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: شمال غربی شهر موسکو

تاریخچه ورزشگاه:

ورزشگاه اسپارتاک (که به تازگی نام آن از Otkritie Arena به اسپارتاک تغییر کرده)، ورزشگاه خانگی یکی از معروف ترین تیم فوتبال روسیه به نام اسپارتاک موسکو است که ۲۲ بار قهرمان لیگ این کشور شده است. قبل از بازگشایی این ورزشگاه در سال ۲۰۱۴، تیم اسپارتاک در ورزشگاه های دیگر این کشور از جمله لوژنیکی بازی می کرد.

این ورزشگاه در محل فرودگاه قدیمی شهر موسکو در محله Tushino ساخته شده است و در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۱۴ میزبان اولین دیدار خود بین دو تیم اسپارتاک و ستاره سرخ بلگراد بود.

ورزشگاه اسپارتاک موسکو

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های آرژانتین و ایسلند در تاریخ ۲۶ خرداد، لهستان و سنگال در تاریخ ۲۹ خرداد، بلژیک و تونس در تاریخ ۲ تیر و صربستان و برزیل در تاریخ ۶ تیر ماه از دور گروهی مسابقات در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. همچنین، مسابقات برندگان گروه H مسابقات با صعود کنندگان از گروه G نیز در این استادیوم انجام می شود.

نمای داخلی ورزشگاه اسپارتاک

استادیوم نیژنی نووگورود، نیژنی نووگورود | Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

ظرفیت: ۴۵٫۳۳۱ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و ۶۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: مرکز اداری منطقه Nizhegorood Oblast. نیژنی نووگورود در شرق شهر روسیه و در محل طلاقی دو رودخانه ولگا و اوکا قرار گرفته است.

تاریخچه ورزشگاه:

با الهام گرفتن از طبیعت زیبای ناحیه ولگا، استادیوم نیژنی نووگورود طرحی شبیه به باد و آب دارد. عملیات احداث این ورزشگاه که در ساحل غربی رودخانه ولگا قرار گرفته است، در سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز و در سال ۲۰۱۸ پایان یافت. بعد از برگزاری مسابقات جام جهانی، این ورزشگاه به استادیوم خانگی باشگاه FC Olimpiyets تبدیل خواهد شد.

استادیوم نیژنی نووگورود

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های سوئد و کره جنوبی در تاریخ ۲۸ خرداد، آرژانتین و کرواسی در تاریخ ۳۱ خرداد، انگلستان و پاناما در تاریخ ۳ تیر و سوئیس و کاستاریکا در تاریخ ۱۵ تیر از دور گروهی مسابقات در این استادیوم برگزار خواهد شد. همچنین مسابقات برندگان گروه D مسابقات و صعودکنندگان گروه C و یکی از بازی های دور یک چهارم نهایی در این مکان برگزار خواهد شد.

نیژنی نووگورود

استادیوم موردوویا آرنا، سارانسک | Mordovia Arena, Saransk

ظرفیت: ۴۴٫۴۴۲ نفر

تاریخ افتتاح: ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و ۳۳ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: سارانسک شهریست که در جنوب شرق موسکو در حوزه رودخانه ولگا و در محل طلاقی رودخانه های سارانکا و اینسار قرار گرفته است.

تاریخچه ورزشگاه:

با طراحی نارنجی، قرمز و سفید این ورزشگاه، موردوویا آرنا به عنوان یکی از رنگارنگ ترین ورزشگاه های میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ شناخته می شود. عملیات احداث این ورزشگاه به منظور اتحاد بیشتر مردم منطقه مودوویا با سایر نقاط روسیه، در سال ۲۰۱۰ آغاز شد، اما به دلایلی ساخت آن تا سال ۲۰۱۷ به طول انجامید. ظرفیت این ورزشگاه برای جام جهانی حدود ۴۵ هزار نفر تخمین زده شده است. پس از پایان مسابقات این ظرفیت به ۲۸ هزار نفر کاهش خواهد یافت.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های پرو و دانمارک در تاریخ ۲۶ خرداد، کلمبیا و ژاپن در تاریخ ۲۹ خرداد، ایران و پرتغال در تاریخ ۴ تیر و پاناما و تونس در تاریخ ۷ تیر ماه از دور گروهی مسابقات در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

استادیوم موردوویا آرنا

استادیوم کازان آرنا، کازان | Kazan Arena, Kazan

ظرفیت: ۴۴٫۷۷۹ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۳

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۴ درجه سانتی گراد و ۵۵ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: کازان پایتخت و بزرگترین شهر ایالت تاتارستان روسیه است که در شرق شهر موسکو قرار دارد. این شهر در محل طلاقی رودخانه های ولگا و کازانکا در روسیه اروپایی جای گرفته است.

تاریخچه ورزشگاه:

اگر ظاهر این ورزشگاه برایتان آشناست، زیاد تعجب نکنید. استادیوم کازان آرنا، توسط همان شرکتی طراحی شده است که ورزشگاه Wembley و ورزشگاه امارات آرسنال را طراحی کرده اند. این ورزشگاه نمونه کوچکی از این دو ورزشگاه شهر لندن است که حدود ۴۵ هزار نفر گنجایش دارد.

این استادیوم در سال ۲۰۱۳ به منظور میزبانی مسابقات بین المللی بین دانشگاهی افتتاح شد و از آن زمان به عنوان ورزشگاه خانگی تیم فوتبال روبین کازان شناخته می شود.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های فرانسه و استرالیا در تاریخ ۲۶ خرداد، ایران و اسپانیا در تاریخ ۳۰ خرداد، لهستان و کلمبیا در تاریخ ۳ تیر و کره جنوبی و آلمان در تاریخ ۶ تیرماه از دور گروهی مسابقات در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. همچنین دیدار یکی از برندگان گروه C با صعودکنندگان D و یکی از مسابقات مرحله یک چهارم نهایی در این استادیوم انجام خواهد شد.

استادیوم کازان آرنا

استادیوم سامارا آرنا، سامارا | Samara Arena, Samara

ظرفیت: ۴۴٫۸۰۷ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۶ درجه سانتی گراد و ۵۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: سامارا آرنا در بخش جنوب شرقی مناطق اروپایی روسیه و در محل طلاقی دو رودخانه ولگا و سامارا قرار دارد. این ورزشگاه را در سواحل شرقی رودخانه ولگا ساخته اند.

تاریخچه ورزشگاه:

در ابتدا قرار بود که این ورزشگاه را در جزیره ای در جنوب شهر بسازند. پس از انتقادهای فراوانی که از این موضوع صورت گرفت، محل آن به مکان فعلی انتقال یافت. به دلیل منعکس کردن صنعت هوا فضای مشهور این منطقه و نمایش آسمان زیبای آن، این ورزشگاه گنبدی شکل ساخته اند تا شبیه به یک کهکشان به نظر برسد. پس از پایان جام جهانی، این مکان ورزشگاه خانگی Krylia Sovetov خواهد شد.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های کاستاریکا و صربستان در تاریخ ۲۷ خرداد، دانمارک و استرالیا در تاریخ ۳۱ خرداد، اروگوئه و روسیه در تاریخ ۴ تیر و سنگال و کلمبیا در تاریخ ۷ تیرماه از دور گروهی، در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. همچنین بازی برند های گروه های F و E و یکی از مسابقات مرحله یک چهارم نهایی در این ورزشگاه انجام خواهد شد.

استادیوم سامارا آرنا

اکاترینبورگ آرنا، اکاترینبورگ | Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg

ظرفیت: ۳۵٫۶۹۶ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۱۹۵۳ (بازسازی و ساخت سقف برای جام جهانی)

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۳ درجه سانتی گراد و ۶۶ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: اکاترینبورگ چهارمین شهر بزرگ روسیه است که در مرز جغرافیایی روسیه آسیایی و روسیه اروپایی و در دامنه های کوه اورال قرار گرفته است. این مکان، شرقی ترین استادیومی است که در طول جام جهانی، به عنوان یکی از ورزشگاه میزبان جام جهانی از آن استفاده می شود.

تاریخچه ورزشگاه:

بسیاری از ورزشگاه های میزبان جام جهانی ۲۰۱۸، طراحی منحصر به فردی دارند. برای اینکه فیفا این ورزشگاه را به عنوان یکی از این میزبان ها، قبول کند، تغییراتی در ظاهر آن ایجاد شد. افزایش گنجایش ورزشگاه و ایجاد یک سقف از جمله این اقدامات هستند.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های مصر و اروگوئه در تاریخ ۲۵ خرداد، فرانسه و پرو در تاریخ ۳۱ خرداد، ژاپن و سنگال در تاریخ ۳ تیر و مکزیک و سوئد در تاریخ ۶ تیر ماه در این ورزشگاه انجام خواهد شد.

ورزشگاه اکاترینبورگ آرنا

استادیوم سنت پترزبورگ، سنت پترزبورگ | St Petersburg Stadium, St Petersburg

ظرفیت: ۶۸٫۱۳۴ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۷

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۱ درجه سانتی گراد و ۶۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: این ورزشگاه در مجاورت رودخانه نِوا در سرزمین های خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار دارد و به عنوان یکی از  شمالی ترین ورزشگاه های میزبان جام جهانی روسیه شناخته می شود.

تاریخچه ورزشگاه:

نام اصلی این ورزشگاه Krestovsky یا زنیت آرناست که برای جام جهانی به سنت پترزبورگ تغییر یافته است. عملیات ساخت آن در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و پیش بینی می شد تا ۲۰۰۹ پایان یابد. اما به دلیل ایراداتی که فیفا در ساتخ آن گرفت، در سال ۲۰۱۷ این ورزشگاه به بهره برداری رسید. این ورزشگاه، استادیوم خانگی تیم فوتبال زنیت سنت پترزبورگ روسیه خواهد شد.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های ایران و مراکش در تاریخ ۲۵ خرداد، روسیه و مصر در تاریخ ۲۹ خرداد، برزیل و کاستاریکا در تاریخ ۱ تیر و آرژانتین و نیجریه در تاریخ ۵ تیر ماه در این استادیوم برگزار خواهد شد. همچنین ماسبقه برندگان گروه F و E، یکی از بازی های نیمه نهایی در این مکان انجام می گیرد.

استادیوم سنت پترزبورگ

ورزشگاه کالینینگراد، کالینینگراد | Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

ظرفیت: ۳۵٫۲۰۱۲ نفر

تاریخ افتتاح: ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۲ درجه سانتی گراد و ۵۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: کالینینگراد مرکز اداری منطقه کالینینگراد روسیه است که در مجاورت دریای بالتیک قرار گرفته است. این شهر بین لهستان و لیتوانی قرار دارد.

تاریخچه ورزشگاه:

ساخت این ورزشگاه که طرح آن از ورزشگاه آلیانس آرنا بایرن مونیخ الهام گرفته شده است، با مشکلاتی بسیاری مواجه شد. مشکلاتی همچون ورشکستگی شرکت طراح آن. این ورزشگاه با ظرفیت ۴۵ هزار نفر احداث شده بود که برای اینکه به عنوان یکی از ورزشگاه های میزبان جام جهانی انتخاب شود، باید به ۳۵ هزار نفر کاهش می یافت. ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۱۸ پایان یافت.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های کرواسی و نیجریه در تاریخ ۲۶ خرداد، صربستان و سوئیس در تاریخ ۱ تیر، اسپانیا و مراکش در تاریخ ۴ تیر و انگلستان و بلژیک در تاریخ ۷ تیر ماه از دور گروهی، در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

ورزشگاه کالینینگراد

استادیوم ولگوگراد آرنا، ولگوگراد | Volgograd Arena, Volgograd

ظرفیت: ۴۵٫۵۶۸ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۸ درجه و ۴۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: ورزشگاه ولگوگراد آرنا در جنوب غربی کشور روسیه و در سواحل غربی رودخانه ولگا قرار گرفته است.

تاریخچه ورزشگاه:

ولگوگراد آرنا یکی از ورزشگاه های میزبان جام جهانی روسیه است که مخصوص همین امر هم احداث شده است. این ورزشگاه در محل ورزشگاه مرکزی این شهر که در سال ۱۹۵۸ ساخته شده بود و به تازگی تخریب گشته، احداث شده است.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های تونس و انگلستان در تاریخ ۲۸ خرداد، نیجریه و ایسلند در تاریخ ۱ تیر، عربستان صعودی و مصر در تاریخ ۴ تیر و ژاپن و لهستان در تاریخ ۷ تیر ماه در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.

استادیوم ولگوگراد آرنا

ورزشگاه روستوف آرنا، روستوف | Rostov Arena, Rostov-on-Don

ظرفیت: ۴۵٫۱۴۵ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۸

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۸ درجه سانتی گراد و ۳۳ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: شهر روستوف در جنوب موسکو و در مجاورت رودخانه خروشان دون در فاصله ۲۰ مایلی از دریای Azov قرار گرفته است.

تاریخچه ورزشگاه:

روستوف آرنا یکی دیگر از ورشگاه های تازه تاسیس برای جام جهانی است که ساخت آن در سال ۲۰۱۳ شروع شد. این ورزشگاه با یک سال تاخیر، به جای سال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۱۸ میلادی افتتاح شد. پس از پایان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸، تیم فوتبال روستوف روسیه به این ورزشگاه نقل مکان خواهد کرد.

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های برزیل و سوئیس در تاریخ ۲۷ خرداد، اروگوئه و عربستان صعودی در تاریخ ۳۰ خرداد، کره جنوبی و مکزیک در تاریخ ۲ تیر و ایسلند و کرواسی در تاریخ ۵ تیر ماه از دور گروهی، در این استادیوم برگزار خواهد شد. همچنین، یک مسابقه برندگان گروه G و H هم در این مکان انجام خواهد شد.

استادیوم روستوف آرنا

ورزشگاه فیشت، سوچی | Fisht Stadium, Sochi

ظرفیت: ۴۷٫۷۰۰ نفر

تاریخ افتتاح: سال ۲۰۱۳

شرایط آب و هوایی: میانگین دما ۲۶ درجه و ۴۰ درصد احتمال بارش

موقعیت جغرافیایی: شهر زیبای سوچی در سواحل دریای سیاه واقع شده است و با ۱۴۰ کیلومتر طول، به عنوان طولانی ترین شهر اروپا و دومین شهر طولانی دنیا بعد از مکزیکو سیتی شناخته می شود. این ورزشگاه در مجاورت کوه های قفقاز ساخته شده است.

تاریخچه ورزشگاه:

این ورزشگاه به منظور میزبانی مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۴ روسیه احداث شد. طراحی این ورزشگاه از کوه های قفقاز الهام گرفته است و همانند یک قله برفی می ماند. به منظور رعایت استاندارهای فیفا برای جام جهانی، صندلی هایی به این مجموعه اضافه شد که البته پس از پایان این مسابقات دوباره برداشته خواهند شد.

ورزشگاه فیشت سوچی

بازی هایی که در این ورزشگاه برگزار خواهد شد:

دیدار تیم های پرتغال و اسپانیا در تاریخ ۲۵ خرداد، بلژیک و پاناما در تاریخ ۲۸ خرداد، آلمان و سوئد در تاریخ ۲ تیر و استرالیا و پرو در تاریخ ۵ تیر ماه در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. همچنین مسابقه برندگانی از گرو های A و B و یکی از دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی در این مکان انجام خواهد شد.

سیستم حمل و نقل در مسکو چگونه است؟
سیستم حمل و نقل در مسکو چگونه است؟
معرفی بهترین دانشگاه های مسکو
معرفی بهترین دانشگاه های مسکو
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!
کشف جام باستانی در مسکو که رویش شعر حافظ نوشته!
کشف جام باستانی در مسکو که رویش شعر حافظ نوشته!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code