شگفت ‌انگیزترین پارک‌ های ملی جهان

بهترین پارک های ملی در دنیا

بهترین راه درک عظیمت طبیعت این است که به سراغ دیدن بهترین پارک‌های ملی جهان بروید. این پارک‌ها تنها خانه‌های امن برای گونه‌های عجیب ‌و غریب حیات ‌وحش در جهان هستند و موجب می‌شود که به این فکر فرو بروید که چرا وقتی آزادی حقیقی در این جهان سبز نهفته است، در خانه‌های آجری ساخته ‌شده توسط بشر زندگی می‌کنید. برای این‌که شمارا به این مکان‌های منتخب طبیعی نزدیک‌ تر کنیم، لیستی از برخی از شگفت ‌انگیزترین پارک‌های ملی جهان را برای شما تهیه‌ کرده‌ایم. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این پارک ها بزنید.

مطالب مرتبط:
۸ پارک معروف تفریحی در دبی
۵ پارک ملی منحصر به فرد در جهان

پارک ملی ایگوازو (Iguazu) در آرژانتین

این پارک انتهای آرژانتین در استان میسیونس (Misiones) و در نزدیکی مرزهای ایالت پرانا در برزیل قرار گرفته است. پارک ملی ایگوازو دارای یکی از خیره‌ کننده ‌ترین چشم اندازهای طبیعی در زمین است که این امر به لطف وجود آبشارهای نیم‌ دایره‌ای و صدای ویژه آن‌ها است. این مکان ارتباط ویژه و منحصربه‌ فردی را بین زمین و آب ایجاد می‌کند و خانه بیش از ۲ هزار گونه از موجودات گیاهی است. این مکان دارای پوشش گیاهی متراکم و باشکوهی از نوع جنگل‌های استوایی است که خانه جانوران مختلفی به‌حساب می‌آید. پارک ملی ایگوازو دارایی بیش از ۴۰ گونه عجیب ‌وغریب از پرندگان است که شامل عقاب هارپی (harpy Eagle) نیز می‌شود. ایگوازو در لیست میراث‌های جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و این جایگاه را به‌صورت مشترک با پارک ملی ایگواسو (Iguaçu) در برزیل کسب کرده است.

Iguazu National Park, Argentina

پارک ملی آتشفشان آرنال (Arenal) در کاستاریکا

پارک ملی آتشفشان آرنال در کشور زیبای کاستاریکا، دنیایی از مناظر غیرمعمول و منحصربه ‌فرد را برای عرضه در خود جای ‌داده است. این پارک شما را به گم‌ شدن در هزارتوی ایجاد شده از علف‌های بلند و درختان درهم ‌پیچیده فرامی‌خواند. علاوه بر این نیز می‌توانید در وسط یک جنگل متراکم استوایی به مساحت ۱۲۱ کیلومترمربع، یک آ‌تشفشان فعال را بیابید که گدازه‌های آتش ‌فشانی یا لاوا از کناره‌های آن سرازیر است. پارک ملی آتش ‌فشان آرنال پر از آبشارهای مخفی بسیار بزرگ، چشمه‌های آب دور از دید و گونه‌های جانوری مختلف است که موجب شده است که این مکان تجسمی از خود بهشت به نظر برسد.

Arenal Volcano National Park, Costa Rica

پارک ملی یوسیمیتی (Yosemite) در آمریکا

مکان‌های کمی در جهان وجود دارند که اگر می‌خواهید قدرت واقعی زیبایی‌ طبیعی را درک کنید، باید از آن‌ها دیدن نمایید. پارک ملی یوسیمیتی در ایالات متحده آمریکا نیز یکی از این بهشت‌های روی زمین است. این پارک که یک سایت میراث جهانی یونسکو به‌حساب می‌آید، یکی از بزرگ ‌ترین دارایی‌های آمریکا است و مناظر آن انسان را شگفت ‌زده می‌کند. دیواره‌های بزرگ این پارک به‌طور باشکوهی با آبشارهای مختلف پوشانده شده است و دره زمردی رنگ و سرسبز یوسیمیتی نیز معنای واقعی کلمه آرامش را به بهترین وجه تفسیر می‌کند. مشخصه‌های غول‌ آسای نیم طاق صخره‌ای موجود در این پارک، حضور بی ‌نظیر صخره ال کاپیتان (El Captain) غول ‌آسا و طبیعت شگرف درختان ماریپوسا (Mariposa) موجب می‌شوند که بدون تردید در مقابل این مکان زیبا زانو بزنید.

Yosemite National Park, USA

پارک ملی بنف (Banff) در کانادا

پارک ملی بنف در کانادا یکی از قدیمی ‌ترین و اصلی ‌ترین جاذبه‌های گردشگری در تمامی جهان به‌حساب می‌آید. این پارک ملی خارق ‌العاده در خود، کوهستان‌هایی زیبا را جای‌ داده است که دقیقا برای تصویر کارت‌های پستی مناسب هست و در آن آب زمردین دریاچه لوییس نیز یک جاذبه شگفت ‌آور است. یخچال‌های طبیعی پرزرق ‌وبرق، قله کوه پوشیده از برف و مناظر گسترده و زیبای موجود در این پارک موجب شده است تا این مکان به یک گزینه ضروری برای بازدید بدل شود. با ورود به محیط طبیعی پارک ملی بنف، وارد خانه گرگ‌ها، گوزن‌های شمالی و خرس‌های گریزلی و جانوران وحشی متعدد دیگری خواهید شد. این پارک ملی به‌تازگی صد وبیست و نهمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفته است و یکی از بهترین اکوسیستم‌های جهان به‌حساب می‌آید.

Banff National Park, Canada

پارک ملی آبی ایسلا باستیمنتوس (Isla Bastimentos) در پاناما

پارک ملی آبی ایسلا باستیمنتوس، نخستین پارک ملی کشور پاناما به‌حساب می‌آید و شامل زمینی به مساحت ۱۳۲ کیلومترمربع است که در آن ۱۱ هزار ۵۹۶ گونه مختلف گیاهی و حیوانی زندگی می‌کنند. نزدیک به ۱۱۶ کیلومترمربع این پارک را آب فراگرفته است و این محیط، زیستگاه طبیعی موجودات دریایی است. این پارک شامل سه ساحل غول ‌آسا می‌شود که به‌عنوان لانه‌های اصلی و مهمی برای لاک ‌پشت‌ها به‌حساب می‌آیند. لاک ‌پشت‌های دریایی مهم‌ترین موجوداتی هستند که در پارک ملی آبی ایسلا باستیمنتوس نظر شمارا به خود جلب می‌کنند. باقی مناطق این پارک نیز شامل موجودات آبزی دیگری مانند مرجان‌ها، محیط‌های پوشیده شده از گیاه کرنا (mangrove) و بسترهایی از جنس علف دریایی هستند.

Isla Bastimentos National Marine Park, Panama

پارک ملی تولوم (Tulum) در مکزیک

پارک ملی تولوم در مکزیک، سرمایه ‌ای باارزش از حیوانات و گیاهان است که در آن مناظری وجود دارند که برای بسیاری از افراد ناشناس باقی‌مانده‌اند. این پارک ملی در خود خرابه‌های باستانی تولوم را نیز جای‌داده است و به همین جهت ازنظر باستان ‌شناسی نیز یک مکان مهم به‌حساب می‌آید. سواحل این پارک تفسیری از بهشت هستند و مرکزی برای تخم ‌گذاری و لانه کردن لاک ‌پشت‌ها به‌حساب می‌آید و به همین دلیل نیز یک جاذبه گردشگری بسیار مهم محسوب می‌شود. این پارک ملی، خانه گونه‌های مهمی از حیات‌ وحش دریایی و حیوانات و گیاهان آبزی است. این پارک بدون شک با جادوی خود شمارا مجذوب و البته اندکی وحشت ‌زده خواهد کرد.

Tulum National Park, Mexico

پارک ملی دره جیوژای (Jiuzhai Valley) در چین

پارک ملی دره جیوژای، ارزشی فراتر از مناظر چشم ‌نواز و گونه‌های جانوری و گیاهی ویژه خود دارد، این پارک در حقیقت تعداد ۹ دهکده تبتی را نیز در خود جای‌ داده است. پارک ملی دره جیوژای با قله‌های پوشیده از برف، دریاچه‌های رنگین و آبشارهای چشم ‌نواز و چند طبقه و جنگل انبوه خود به ‌عنوان یک میراث جهانی و یکی از دارایی‌های اصلی موجود بر روی پوسته زمین معرفی شده است. ۷ دهکده از میان ۹ دهکده یادشده هنوز دارای سکنه هستند و ساکنان این دهکده‌ها تنها در داخل پارک زندگی می‌کنند. این پارک که در رده جنگل‌های معتدل طبقه ‌بندی‌شده است و دارای ترکیبی از سرزمین‌های مرتفع و کوهستان و جنگل است می‌تواند نمادی از یک‌ خانه طبیعی برای بشر باشد.

Jiuzhai Valley National Park, China

پارک ملی اسنودونیا (Snowdonia) در ولز

نام پارک ملی اسنودونیا از بلندترین کوهستان منطقه ولز یعنی اسنوداون (Snowdown) گرفته شده است. این پارک ملی به‌ واسطه زمین‌های خشک و سفت ‌و سخت، دریاچه ‌های بکر کوهستان‌های ناهموار خود رنگ‌های مختلفی از طبیعت را به نمایش می‌گذارد. این مکان یکی از مراکز محبوب برای علاقه ‌مندان به کوه ‌پیمایی است و خانه فرهنگ بومی و پرهیاهوی ولز است. این پارک ملی به‌شدت موردعلاقه دوستداران متعصب ورزش‌های پرمخاطره و ماجراجویانه است و همیشه می‌توانید در آن شاهد رخ دادن فعالیت‌های ورزشی بسیار خوبی باشید که این امر ارزش کلی بازدید از این مکان را برای شما افزایش خواهد داد.

Snowdonia National Park, Wales

پارک ملی تورس دل پاینه (Torres Del Paine) در شیلی

پارک ملی تورس دل پاینه یکی از بزرگ‌ترین و پر بازدیدترین مکان‌های کشور شیلی است. این پارک به‌عنوان بهترین پارک ملی آمریکای جنوبی مشهور است.‌ دریاچه‌هایی زیبا، مسیرها و مناظر نفس‌گیر و چشم ‌نوازی که موجب می‌شوند تا فکر کنید که این منطقه لطف طبیعت به زمین بوده است به‌وفور در این پارک یافته می‌شوند. رودخانه‌های خروشان و پل‌های سست و ضعیف موجود بر روی آن‌ها و یخچال طبیعی آبی ‌رنگ موجود در این پاک موجب می‌شود تا سفر شما به این مکان، ارزش لحظه ‌لحظه زمان سپری ‌شده را داشته باشد.

Torres Del Paine National Park, Chile

پارک ملی چیتوان (Chitwan) در نپال

اگر می‌خواهید تا گونه ‌های هیجان‌ انگیز و کمیاب حیوانات مانند پلنگ‌های ابری، کرگدن‌ها و میمون‌ها را در کنار ببر مشهور بنگال در حیات ‌وحش مشاهده کنید، بهتر است به پارک ملی چیتوان بروید زیرا این مکان دارای بیشتر تمرکز گونه‌های یادشده در جهان است. بدون شک در زمان حضور در پارک ملی چیتوان، دل‌تنگ آفریقا و حیات‌ وحش این قاره نخواهید شد.
این پارک ‌های ملی دارای مناظری هستند که باید به آن‌ها چشم دوخت زیرا لذتی مادام ‌العمر را برای شما به همراه خواهند آورد. آرامش و صلح و سکوت موجود در هر سانتی ‌متر این زمین‌ها موجب می‌شود تا باورمان به این‌که زمین، سیاره محبوب خداوند در آفرینش بوده است، زنده شود.

منبع: blog.raynatours.com

Chitwan National Park, Nepal
معرفی ۴ مورد از میراث های جهانی یونسکو در آسیا
معرفی ۴ مورد از میراث های جهانی یونسکو در آسیا
سفر به تهران قدیم در کاروانسرای خانات تهران
سفر به تهران قدیم در کاروانسرای خانات تهران
شفق قطبی را در کدام نقاط جهان می توان یافت؟
شفق قطبی را در کدام نقاط جهان می توان یافت؟
شهر زیبای مانچریال هند + ویدئو
شهر زیبای مانچریال هند + ویدئو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code