از این به بعد برای دیدن برج ایفل دیگر به پاریس نروید!

پاریس در چین

باورتان می شود که در چین که در همین قاره آسیا قرار دارد بتوانید جایی که را پیدا کنید که کاملا شبیه پاریس باشد؟ از برج ایفل و معماری ساختمان ها گرفته تا طراحی خیابان ها و پارک ها. در این شهر که حدود ۱۰ سال پیش ساخته شده عکس هایی می اندازید که هیچ کس متوجه تفاوتش با پاریس واقعی نمی شود!  با وجود این شهر، دیگر لازم نیست برای دیدن پاریس که خیلی ها آرزوی سفر به آن را دارند به اروپا بروید چون چین هم آرزوی پاریس گردی تان را برآورده می کند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از پاریس در چین بیشتر بدانید.

برج ایفل
مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در چین
چرا نوروز ۹۷ به چین سفر کنیم؟

پاریس در چین! شاید بگویید یعنی چه؟ دو عکس برج ایفل با اینکه خیلی شبیه هم به نظر می آیند اما مثل هم نیستند این را می شود خیلی راحت از اطراف برج فهمید! یکی از این برج ها همان برج اصلی ایفل است که در پاریس قرار دارد و آن دیگری کپی برج ایفل است که در ناحیه تیاندوچنگ (Tianducheng) در حومه شهر هانگزو در چین قرار دارد. تا به حال خیلی پیش آمده که در نقاط مختلف دنیا کپی بناهای معروف ساخته شود اما این چیزی که چینی ها ساخته اند با همه جا فرق دارد! «تیاندوچنگ» یک منطقه مسکونی لوکس ۳۱ کیلومتر مربعی است که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. این منطقه اصلا یک جای معمولی نیست و در آن همه چیز کاملا به سبک و سیاق پاریسی هاست؛ از ساختمان های پاریسی و فواره ها گرفته تا چشم اندازها و حتی برج ایفل. قلب این شهر همان برج ایفل است؛ برجی به اندازه ۱/۳ برج ایفل اصلی و بیش از ۱۰۰ متر طول.

پاریس اصلی و پاریس فیک

سندرم پاریس خیلی ها را عاشق پاریس کرده کسانی که آرزوی دیدن این شهر و عکس انداختن در کنار برج ایفل را دارند. حالا که هزینه های سفر به اروپا گران است و شاید پاریس واقعی از نظر خیلی ها دست نیافتنی باشد می توانید پاریس را در جایی مثل چین تجربه کنید. وقتی پا به این منطقه می گذارید اول از همه برج بلند ایفل چشمتان را می گیرد، برجی که انگار هیچ تفاوتی با برج اصلی ایفل ندارد. شب ها نورپردازی می شود و مراسم شاد اطرافش ساکنان محل را برای چند ساعتی به کنار برج می کشاند. بلواری در منطقه هست که دو طرفش پر از رستوران ها، چراغ ها و ساختمان هایی است که دقیقا مثل همان بلوار پاریس اند. حتی در این منطقه پارکی هم درست شده که در طراحی اش از کاخ ورسای و محوطه اطرافش الهام گرفته شده است و لوکیشن هایش برای عکس برداری های جشن های ازدواج خیلی پرطرفدار است.

مقایسه بناهای چین و پاریس

یک عکاس پاریسی چند سال پیش به این شهر رفت تا از جاذبه هایش عکس بیندازد و آن ها را با جاذبه های اصلی پاریس مقایسه کند، او این عکس ها را در کنار هم قرار داده تا همه بتوانند شباهت ها و تفاوت های جاذبه های اصلی و فیک را از هم تشخیص دهند. عکسی که در سمت چپ تصویر است پاریس فیک و عکسی که در سمت راست تصویر است پاریس واقعی ست. اینجا همه چیز ظاهری است! درست است که ظاهر، پاریسی است اما مردم کاملا به سبک چینی زندگی می کنند! ساکنان این منطقه انگار که در دیگر نقاط چین هستند و هیچ فرقی با دیگران ندارند. حتی غذاهایی که در رستوران های این منطقه سرو می شود هم مثل دیگر نقاط چین کاملا محلی هستند در صورتی که شاید فکر کنید در این رستوران ها که سبک ساختشان پاریسی ست احتمالا فقط غذاهای فرانسوی و پاریسی پیدا می شود.

با اینکه مردم چین معماری اروپایی را خیلی دوست دارند اما چندان روی خوشی به منطقه تیاندوچمگ (شهر آسمان) نشان نمی دهند. جاذبه های فرانسه هر روز هزاران نفر را جذب می کنند و گردشگرانش انگار تمامی ندارند!  اما کپی همان جاذبه ها در چین اصلا شلوغ نیست و تنها بازدید کننده هایشان همان مردم محلی هستند که گاهی با پای پیاده و گاهی هم با اسکوترهای برقی از کنار این جاذبه ها رد می شوند. مردم «شهر آسمان» زیاد به این جاذبه های کپی اهمیتی نمی دهند اما از بین همه جاذبه هایی که شهر پاریس را تداعی می کند فقط برج ایفل طرفدار دارد. هر شب مردم به کنار برج ایفل می روند و در مراسم شادی که اطراف آن برگزار می شود شرکت می کنند؛ مخصوصا در شب های جمعه و شنبه که برج در هر ساعت ۵ دقیقه چراغانی می شود.

مقایسه پاریس اصلی و پاریس فیک

۴ سال پیش پروژه ساخت پاریس کمی به شکست برخورد چون هیچ کسی پیدا نمی شد تا خانه هایی که در این منطقه ساخته شده بود را بخرد و شهر بیشتر شبیه شهر ارواح بود. اما ناگهان ورق برگشت و در سال ۲۰۱۷ جمعیت این منطقه به ۳۰ هزار نفر رسید در حالی که در هنگام ساخت این شهر قرار بود که فقط ۱۰ هزار نفر در آن  ساکن شوند. این تنها شهر کپی در چین نیست چینی ها حتی به سراغ انگلیس و ایتالیا هم رفته اند و دهکده کوچک انگلیسی و ونیز را هم ساخته اند. حالا دیگر همه گردشگران می دانند که زمانی که در چین هستند پاریس نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کنند؛ کافیست به حومه شهر هانگزو بروند و با دیدن پاریس در این منطقه ی نسبتا دور افتاده، غافلگیر شوند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد