نکات مهم سفری و پرواز در دوران بارداری

نکات پرواز در دوران بارداری

در میان مسافران هواپیما، می بایست زنان باردار را جزو مسافران نیازمند خدمات ویژه محسوب نمود. اگر در اطراف خود چنین شخصی دارید یا اینکه خودتان برای پرواز در دوران بارداری آماده می شوید، این مطلب الی گشت برای شما مفید خواهد بود. تمام پیشگیری های لازم را قبل از سفر انجام دهید و به اطلاعات مناسب و کافی برای سفر خود مجهز باشید. همینطور واکسیناسیون و بیمه مسافرتی را فراموش نکنید. اگر چه خواندن این مطلب برای خانم های باردار لازم و مفید است اما دانستن آن را برای افرادی که به عنوان همراه در کنار این افراد قرار می گیرند، را هم ضروری می دانیم.

سفر و پرواز در دوران بارداری
مطالب مرتبط:
نکاتی برای راحتی بیشتر در پروازهای اکونومی
قبل از خرید آنلاین پرواز به این نکات توجه کنید!
نکات کاربردی چمدان بستن برای پرواز و سفر هوایی!

آیا شما هم برای پرواز در دوران بارداری کمی عصبی هستید و استرس دارید؟ افرادی که در این دوران بسیار حساس به دلایل متفاوتی قصد سفر به دیگر نقاط جهان دارند و مجبور به سوار شدن به وسایل نقلیه سفری هستند، تنها کافی است که احتیاط را رعایت کنند. با رعایت نمودن چند دستور العمل ساده و البته بسیار مهم می توانید به خوبی سفر خود را شروع نموده و به پایان برسانید. در این میان به هیچ وجه هم با مشکلات ویژه این شرایط خاص روبرو نشوید. اگر چه در این مطلب بیشتر از نکات پرواز در دوران بارداری خواهیم گفت اما می توانید این نکات را به دیگر وسایل نقلیه سفر هم توسعه دهید. در هر صورت رعایت بسیاری از این نکات، لازمه سفر است. چه با قطار به سفر می روید و چه با اتوبوس، ماشین شخصی یا هر وسیله نقلیه دیگری که لازم دارید.

مسافرت با هواپیما می تواند بسیار پر سر و صدا باشد و همین موضوع می تواند حال شما را دگرگون کرده و اوضاع را پیچیده نماید. کلافگی در سفر مخصوصا پرواز در دوران بارداری بسیار مضر بوده و می بایست از آن دوری نمود. با رعایت چند دستورالعمل ساده می توانید سفر راحتی را برای خود در این شرایط سخت رقم بزنید.

خانم باردار در هواپیما-پرواز در دوران بارداری

دکتر ونسا مکای، متخصص زنان و زایمان و متخصص بیماری های زنان و زایمان، به شما توصیه می کند که در زمان بارداری از نکات پرواز در دوران بارداری که در زیر آورده ایم استفاده کنید تا سفر خود را به آسانی به پایان برسانید و البته امنیت داشته باشید.

به زودی شما صاحب فرزند خواهید شد و می بایست خود را برای نکات سفر با کودکان آماده نمایید اما قبل از آن، با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آیا می توانید برای پرواز در دوران بارداری اقدام کنید؟

عموما این مطلب یادتان باشد که پرواز در دوران بارداری امری کاملا بی خطر است. بنابراین و بر طبق نظرات دکتر های متخصص در این باره، نیاز نیست که بیش از اندازه نگران باشید یا به خود استرس وارد نمایید. در حقیقت شواهدی وجود ندارد که نشان دهد پرواز در سه ماهه سوم دوران بارداری، باعث آسیب رساندن به شما و فرزندتان و یا زایمان زود هنگام می شود. با این وجود، بهترین کار را انجام دهید. یعنی قبل از خرید بلیط هواپیما با پزشک خود مشورت نمایید تا اطمینان بیشتری از این موضوع داشته باشید.

اگر در حین بارداری از جمله مسائل پزشکی به خصوصی مانند لکه بینی، دیابت، فشار خون بالا، بیماری صبحگاهی بیش از حد (hyperemesis gravidarum)، سقط جنین در گذشته یا زایمان زود هنگام داشته اید حتما مشورت با پزشک متخصص لازم و ضروری است.

نکات ضروری پرواز در دوران بارداری

تا چند هفته بارداری، پرواز برای شما امن خواهد بود؟

دستورالعمل هایی که توسط کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان در کشورهای خارجی پیشنهاد شده اندبه خانم هایی که یک قلو دارند، این صحبت را دارند که تا قبل از هفته ۳۷ دوران بارداری طبعا سفر ایمن بوده و هیچ مشکلی را برای افراد به وجود نخواهد آورد. دکتر ونسا مکای (Dr Vanessa Mackay)، مشاور و متخصص زنان و زایمان، اینگونه توضیح می دهد: “پس از آن زمان (یعنی پس از هفته ۳۷ ام)، ممکن است که زایمان در هر زمانی اتفاق بیفتد، بنابراین پرواز در دوران بارداری در بعد از هفته ۳۷ ام غیذ عاقلانه است”. او در ادامه گفته خود، این گونه صحبت خود را پی می گیرد و این زمان را حتی کمی محدود تر می کند:

“اگر بیش از یک کودک را (مانند دوقلو) باردار هستید، عاقلانه ترین کار این است که این محدودیت زمانی را تا هفته ۳۲ ام کاهش دهید.”

پرواز در دوران بارداری-امکان سفر

یک جفت جوراب ضخیم و محکم بپوشید

یکی از مهم ترین خستگی ها در هنگام پرواز در دوران بارداری مربوط به پاهای خانم های باردار است. چرا که برای مدت ها بر روی صندلی نشسته اید و جریان خود طبیعی در رگ هایتان جریان ندارد. همچنین آویزان بودن پاها و البته ارتفاع می تواند باعث اذیت شدن و کلافگی شما شود. از فروشنده مخصوص زنان باردار یا همان ماما بخواهید تا جوراب های الاستیکی محکمی را برای خرید به شما پیشنهاد دهد. برای دوران بارداری و این شرایط جوراب هایی را طراحی نموده اند که بسیار راحت تر و مناسب تر از جوراب های مناسب پرواز یا جوراب های معمولی است. حتی جوراب هایی که با نام جوراب های مناسب سفر به فروش می رسند، هم با این نوع جوراب ها، متفاوت است.

دکتر ونسا می گوید:

“پوشیدن این جوراب ها، برای پروازهای طولانی و در مجموع پرواز بسیار مهم هستند.”  

چرا که هنگام بارداری، کندتر شدن گردش خون در پاها، خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد که می تواند به ریه های شما منتقل شود. این جریان را به راحتی و با جوراب های مخصوص حل نمایید.

همراه پرواز در دوران بارداری

مصرف آب زیاد و خوراکی در پرواز

کابین هواپیما به طور معمول سطوح رطوبت پایینی دارد. هر چند که این موضوع در طول پروازهای طولانی تر، رفع شده و اوضاع راحت تر  می شود. برای اکثر مسافرینی که در هواپیما قرار دارند، این موضوع بسیار ناچیز است اما برای زنان باردار، از دست دادن آب بدن خطرناک است. در واقع برای این اشخاص، از دست دادن آب بدن می تواند نشانه هایی از قبیل تهوع، خستگی مفرط، گرفتگی عضلات پا و یبوست را بدتر نماید.

همچنین جدای از این مخاطرات پرواز در دوران بارداری، کم آبی می تواند باعث افزایش خطری مانند زایمان زودرس شود. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که همواره بطری آب را به همراه خود داشته باشید و هر چند دقیقه کمی آب بنوشید. حتی اگر احساس تشنگی ندارید.

یکی دیگر از نکات پرواز در دروان بارداری توجه به احساس گرسنگی است. به هیچ عنوان با معده خالی صبح خود را شروع نکنید. چرا که یک معده خالی می تواند حالت تهوع صبحگاهی شما را افزایش داده که بیشتر به دلیل پایین آمدن قند خون شماست.

در نتیجه سعی کنید که با خود حتما شیرینی جاتی مانند آبنبات های زنجبیلی به همراه داشته باشید. زنجبیل یا نوشیدنی هایی دارای این ماده می تواند خوراکی مناسبی برای جلوگیری از این حالت در شما باشد و سطح قند خونتان را نسبتا پایدار نگه دارد.

مصرف آب- پرواز در دوران بارداری

صندلی های کنار راهرو را اتخاب کنید

هنگامی که برای خرید بلیط هواپیما اقدام می کنید، صندلی هایی را انتخاب کنید که در کنار راهرو قرار گرفته و به دو انتهای راهرو نزدیک تر باشند. از انتخاب صندلی های کنار پنجره خودداری کنید. به این موضوع فکر کنید که در طول پرواز نه تنها نیاز دارید که به سرویس های بهداشتی بروید، بلکه گاهی نیاز دارید که بلند شده و پاهای خود را بکشید و کمی نرمش کنید.

نشستن بر روی صندلی های کناری در راهروهای هواپیما این امکان را به شما می دهد که آزادی عمل بیشتری داشته باشید و هر زمان که مایل بودید از روی صندلی خود بلند شوید. چرا که دیگر نیاز نیست از به مسافر بغل دستی خود، بخواهید تا از روی صندلی خود بلند شود تا شما بتوانید عبور کنید.

  • نکته: سعی کنید هر زمان که توانستید به سرویس بهداشتی بروید!
صندلی های کناری-پرواز در دوران بارداری

چمدان و لوازم سفری بسیار سبکی را انتخاب کنید

وسایل سبک برای سفر خود بسته بندی و آماده کنید. از چمدان های چرخ دار بسیار راحت انتخاب نموده و سعی کنید که به هیچ عنوان از کوله پشتی استفاده نکنید. وسایل مورد نیاز در هنگام پرواز در دوران بارداری را در کیف رودوشی خود قرار دهید. با این وجود، این کیف را هم سنگین نکنید. یک ژاکت نرم و گرم و یک بالشت کوچک هم می تواند بسیار مفید باشد.

چه زمانی برای مسافرت زنان باردار مناسب است؟

بسیاری از خانم ها به خاطر بیماری خاصی بنام مریضی صبحگاهی و احساس خستگی مفرط ترجیح می دهند در ۱۲ هفته اول حاملگی خود سفر نکنند. خطر جایگزینی نامناسب جنین نیز در سه ماهه اول حاملگی، شایع تر است.

مسافرت در ماه های آخر حاملگی هم ناراحت کننده و خسته کننده است. بنابراین بیشتر زنان دریافته اند که بهترین زمان برای سفر و یا داشتن تعطیلاتی مناسب، در اواسط دوران حاملگی یعنی بین ماه چهارم و ششم است.

خانم باردار در فرودگاه-پرواز در دوران بارداری

شرایط ایرلاین ها برای پرواز در دوران بارداری

بعضی از ایرلاین ها منظور به خانم های بارداری که در هفته ۳۷ ام دوران بارداری (برای یک قلو) و ۳۴ ام دوران بارداری برای (دوقلو) قرار دارند، اجازه پرواز نمی دهند. برای پرواز در دوران بارداری حتما با شرکت هواپیمایی که قصد خرید بلیط از آن را دارید، تماس داشته و شرایط ویژه آن ها را بپرسید. اکثر شرکت های هواپیمایی، پس از هفته ۲۸ نامه ای از پزشک معالج می خواهند که حدود تقریبی زمان فارغ شدن و یا موارد خاص حاملگی را به آن ها اعلام نماید. در نتیجه می بایست نامه ای راجع به این موضوع از دکتر معالج خود به همراه داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر راجع به قوانین پرواز برای خانم های باردار در ایرلاین های مختلف، می توانید به لینک دیگری در مجله الی گشت مراجعه کنید.

منبع: tripsavvy.com

معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز
معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز
داستان پیدایش و بازنشستگی هواپیمای کنکورد
داستان پیدایش و بازنشستگی هواپیمای کنکورد
کد فرودگاهی یاتا چیست و چه کاربردی دارد؟
کد فرودگاهی یاتا چیست و چه کاربردی دارد؟
آشنایی با فرودگاه امام خمینی
آشنایی با فرودگاه امام خمینی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code