بلیط هواپیما

پلمنی، محبوب ترین غذای روسی

پلمنی | Pelmeni غذای ملی روسیه

روسیه غذاهای جالب و خوشمزه ری زیادی دارد اما پلمنی (دامپلینگ روسی) یکی از محبوب ترین غذای روسیه است که معمولا زیاد استفاده می شود. شاید یکی از دلایل محبوبیت این غذا این است که به راحتی از سوپرمارکت ها تهیه می شود، بعد از خرید کافیست به مدت ۵ دقیقه آن را بجوشانید تا برای خوردن آماده شود. اگر دوست دارید یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی روسیه را امتحان کنید به سراغ پلمنی بروید، یک جور لقمه ی گوشتی که خمیر آن با گوشت پر می شود و مطمئنا از طعم آن خوشتان می آید. می خواهید درباره ی پلمنی بیشتر حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پلمنی
مطالب مرتبط:
این غذاهای روسیه را امتحان کنید!
طعم خوش غذاهای محلی | بهترین رستوران های روسیه

شاید دوست داشته باشید در سفر به روسیه یک غذای ملی و سنتی و در عین حال خوشمزه میل کنید در این صورت پلمنی یکی از بهترین گزینه هاست. غذایی که با انواع طعم ها مطمئنا شما را غافلگیر می کند و از طرفی طعم و مزه اش هم با ذایقه ی ما ایرانی ها کاملا سازگار است. پلمنی یکجور لقمه ی گوشتی است که بعد از فرم گرفتن خمیر به شکل حلزونی یا گوش ماهی در می آید. دامپلینگ روسی نسبت به دامپلینگ های دیگر کشورها کمی تفاوت دارد که می خواهیم در این پست درباره ی آن حرف بزنیم.

اگر گذرتان به روسیه بیفتد امتحان طعم این غذا البته نوع غیر کارخانه ای آن چندان کار راحتی نیست چون معمولا در فست فودی ها اثری از آن پیدا نمی کنید. برای خوردن این غذا یا باید به رستوران بروید و یا باید در آشپزخانه خودتان آن را بپزید. روسی ها معمولا پلمنی را غذای مجردها می دانند چون خریدن و پختن آن آسان است.

پلمنی، محبوب ترین غذای روسی

پلمنی به زبان محلی یعنی نان گوشت! اینکه این غذا چگونه اولین بار وارد روسیه شده مشخص نیست اما با توجه به وجود فلفل سیاه در آن به نظر می آید که اولین بار در کشور چین اختراع شده و بعد به روسیه آمده است. پلمنی از غذاهای ملی روسیه به شمار می رود ولی در کشورهای دیگر هم درست می شود البته با نام و طرز پخت متفاوت! تشخیص پلمنی روسی از دامپلینگ دیگر کشورها از روی ظاهر و اندازه ی آن ها اصلا کار سختی نیست.

روسیه و به خصوص شهر مسکو رستوران ها و کافه های زیادی دارند که به داشتن پلمنی های خوشمزه معروفند تعدادی از این رستوران ها شامل کافه آپشرون و رستوران اوبلوموف هستند.

پلمنی یکی از خوشمزه ترین غذاهای روسیه

پلمنی چطور درست می شود؟

درست کردن پلمنی و آماده کردن خمیر و مایه ی آن ساعت ها زمان لازم دارد برای همین معمولا در هنگامی که فرصت کافی در اختیار است تهیه و در فریزر گذاشته می شود. گاهی خمیر این غذا از سوپر مارکت ها تهیه می شود تا زمان پخت کمتر شود. طرز پخت پلمنی آسان است: پایه و اساس این غذا از خمیر است و برای درست کردن خمیر باید آرد، آب، تخم مرغ و نمک با هم ترکیب شوند. حالا که خمیر آماده است وقتش رسیده تا مواد پر کننده ی آن درست شود. برای مواد داخل خمیر گوشت چرخ کرده، پیاز و انواع و اقسام ادویه ها با هم ترکیب می شوند.

حالا خمیر رول و به تکه های گرد کوچک تقسیم می شود. آخرین مرحله، قرار دادن مواد پر کننده در مرکز تکه های گرد خمیر و بستن آن است. اندازه ی هر کدام از پلمنی ها بین ۳ تا ۷ سانتی متر است و از آن جایی که اندازه ی کوچکی دارند می توانید با خیال راحت هر چند تا دوست دارید از آن بخورید.

غذاهای خوشمزه روسیه

پلمنی روسی و ویژگی های خاصش

  • ماده ی پر کننده ی داخل خمیر حتما باید گوشت باشد، کوشتی که می تواند شامل گوشت گاو، مرغ، بره و یا ترکیب آن ها باشد. کمی پیاز و ادویه هم برای طعم بهتر به آن اضافه می شود. اگر برای پر کردن خمیر از موادی مثل سیب زمینی و محصولات لبنی استفاده شود دیگر اسم غذا پلمنی نیست و به وارنیکی (vareniki) تغییر نام می دهد!
  • پلمنی سوپرمارکت ها باید حتما یخ زده باشد و یخ آن باید در هنگام جوشاندن باز شود چون در غیر این صورت تکه های پلمنی به هم می چسبند. همانطور که گفتیم در سوپرمارکت ها انواع و اقسام پلمنی با مارک های معروف و معتبر به فروش می رسد اما مزه ی آن ها اصلا به پای نوع خانگی آن نمی رسد!
  • مردم روسیه ترجیح می دهند که پلمنی را آب پز کنند و خیلی کم پیش می آید که این غذا در ماهی تابه سرخ شود.
  • در بعضی از مناطق سیبری معمولا پلمنی با ماهی درست می شود که البته امکان ندارد بتوانید این نوع پلمنی را در سمت اروپایی روسیه هم پیدا کنید.
  • معمولا در فست فودی ها اثری از پلمنی پیدا نمی کنید برعکس کشورهایی مثل نپال یا چین که پیدا کردن دامپلینگ در بین فروشنده های خیابانی اصلا کار سختی نیست.
غذاهای محبوب روسی
  • مردم روسیه معمولا این غذا را در هنگام شام و به همراه خامه ی ترش می خورند البته گاهی برای طعم بهتر به آن مواد دیگری مثل کره، سرکه و روغن آفتاب گردان هم اضافه می شود. بیشتر جوان تر ها ترجیح می دهند تا این غذا را به هماره ترکیبی از سس مایونز و کچاپ میل کنند.
  • خمیر و مایه ی گوشتی این غذا معمولا از قبل آماده و در فریزر نگهداری می شود. چند دقیقه قبل از شام یا ناهار مدتی در آب جوش می پزد و بعد به همراه سس های خوشمزه میل می شود. پلمنی می تواند برای مدت های طولانی به صورت یخ زده در یخچال باقی بماند و جالبه که مزه اش در این مدت هیچ تغییری نمی کند.
  • پلمنی گاهی به جای اینکه به صورت یک غذای جداگانه خورده شود به صورت آب پز در سوپ ریخته می شود و طعم و ظاهر سوپ را از این رو به آن رو می کند!

منبع: russia-travel-guide.com

زندگی در سردترین شهرهای روسیه چگونه است؟
زندگی در سردترین شهرهای روسیه چگونه است؟
در سن پترزبورگ از کجا خرید کنیم؟
در سن پترزبورگ از کجا خرید کنیم؟
مسکو یا سنت پترزبورگ؟
مسکو یا سنت پترزبورگ؟
قلعه طاعون در روسیه! + تصویر
قلعه طاعون در روسیه! + تصویر