alexaa

پل افسانه ای مارکوپولو در پکن

پل مارکو پولو در چین

کسی در دنیا نیست که نام جهانگرد معروف ایتالیایی، مارکو پولو را نشنیده باشد، کسی که با سفر به کشورهای مختلف دنیا یک سفرنامه طولانی و پر تجربه را نوشته است. مارکوپولو سال ها زیادی را در کشور چین زندگی کرده است و سفر او به چین برای بسیاری از اروپایی ها، یک راهنمای سفر مناسب بوده است. اینها را گفتیم تا مقدمه ای برای معرفی یک جاذبه بسیار قدیمی در پایتخت چین، پکن کرده باشیم. پلی به نام مارکو پولو! با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این پل معروف در چین بزنیم.

مطالب مرتبط:
تمدن ها و حکومت های چینی
قصر تابستانی پکن در چین
پل مارکوپلو از نزدیک

نام اصلی این پل Lugou است و بعد از عبور مارکوپولو از روی آن در سفر به چین نامش به پل مارکوپو معروف شد. داستان تاریخی این پل علاوه بر استقامتی که دارد دلیل محبوبیت آن است. تا جایی که خود مارکو پولو در کتابش می گوید:

روی رودخانه ینگ دین یک پل سنگی مقاوم وجود دارد، پلی که به راستی در هیچ کجای جهان مثل آن پیدا نمی شود.

پل مارکوپلو در پکن

قدمت ساخت پل مارکوپولو به قرن یازده میلادی به دست سلسله شیزونگ در چین می رسد. اگر چه طی سال ها برای چندین بار این پل توسط سیل و بالا آمدن آب رودخانه خسارت هایی دید اما در قرن ۱۴ و ۱۶ مرمت و بازسازی شد. پل مارکوپلو حدودا در ۱۵ کیلومتری پکن ساخته شده است و رابطی بین دو ساحل رودخانه ی ینگ دین است، این پل دارای ۲۶۰ متر طول و یازده قوس در زیر خود است. پهنای روی پل به قدری است که گردشگران زیادی می توانند روی آن عبور مرور کنند، بسیاری برای پیاده روی و برخی نیز برای دوچرخه سواری به روی این پل می آیند.

تصویری قدیمی از پل مارکوپولو

با قدم گذاشتن روی پل مارکوپلو ۴۸۵ شیر سنگی را در دو طرف پل می بینید که هیچ کدام شبیه دیگری نیست! این شیرها از دوره ها و سلسله های مختلف چین در اینجا گذاشته شده اند، شیرهایی که به اعتقاد مردم محلی برای محافظت از پل در اینجا قرار دارند. این مجسمه های سنگی با ظرافت بسیاری ساخته شده اند که در نگاه اول تصور می کنید همگی یک شکل هستند اما کمی نزدیک تر که بروید خواهید دید هیچ یک از آنها به دیگری شبیه نیست. با دقت به برخی از آنها شیر دیگری را می بینید که در زیر شکم، پشت سر و یا زیر پنجه های آنها قرار گرفته است. شیرهای پیر و قدیمی که قرن هاست روی این پل به تماشای گذر زمان نشسته اند و بر اساس افسانه ها با فرا رسیدن شب حرکت می کنند.
در انتهای پل بنایی با چهار ستون به ارتفاع حدود پنج متری قرار دارد که روی آنها از سلسله های مختلف چین حکاکی و خوش نویسی هایی خواهید دید.

پل مارکوپلو

پل مارکوپولو راوی داستان ها، حقایق و افسانه های زیادی است. از مراسم پاییزی ماه گرفته تا حادثه پل مارکوپلو همگی به ارزشمند بودن این سازه افزوده اند. در گذشته های دور چین این پل را یکی از هشت منظره ی زیبای چین می دانستند و روی آن مراسم ماه فصل پاییز را برگزار می کردند؛ چرا که انعکاس تصویر ماه و پل، روی آب رودخانه ترکیب زیبایی را رقم می زده است.
حادثه ی معروف پل مارکوپلو نیز اتفاق کوچکی بود که منجر به جنگ بزرگ و سراسری چین و ژاپن شد. شبی در نزدیکی این پل سربازان ژاپنی در حال مانور نظامی بودند که صدای تیری شنیده می شود و در عین حال سربازی گم می شود. ژاپنی ها تصور می کردند که گلوله از طرف ارتش چین بوده است و با شنیدن چندین صدای گلوله های دیگری در آن شب دستور حمله ی ژاپن به چین صادر و جنگ بین این دو کشور آغاز می شود. با آن که آن سرباز گم نشده بود و تنها به سرویس بهداشتی رفته بود اما این آغازی برای جنگ این دو کشور شد.

داستان پل مارکوپولو
حادثه ی پل مارکوپولو

در سفر به چین و پکن گردی پیشنهاد می کنیم برای ساعتی در روز و شب روی پل مارکوپولو قدم بزنید، روزها تماشای دریاچه و مناظر اطراف از روی پل حس بسیار لذت بخشی است و شب ها نیز سکوت اینجا آرامش دهنده خواهد بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد