پل نه قوس، پلی تاریخی در سریلانکا

پل تاریخی نه قوس در سریلانکا

پل جادویی ۹ قوس یکی از دلایل سفر به شهر الا در سریلانکا ست، پلی باشکوه که بین ایستگاه های «الا» و دمودارا» قرار گرفته و یکی از شاهکارهای مهندسی اوایل قرن بیستم است. باورتان می شود که خیلی از گردشگران مدت ها در جلوی پل نه قوس می نشینند تا قطاری از رویش عبور کند و صحنه ای تماشایی را ببینند؟ فکر می کنید چرا این پل تا این حد مهم شده، الی گشت را همراهی کنید تا به جواب این سوال برسید.

پل 9 قوس
مطالب مرتبط:
«قله آدامز» نوردی در سریلانکا!
کلمبو، بزرگ ترین شهر سریلانکا

پل ۹ قوس (Nine Arch Bridge) که الان تقریبا ۱۰۰ ساله است از بلوک های سنگ و سیمان ساخته شده و هیچ آهن یا بتون مقاومی در آن به کار نرفته است! قوس های عظیم به پل ظاهری منحنی داده و آن را به کوه های دو طرف وصل کرده است. این پل در سال ۱۹۲۱ در زمان استعمار بریتانیا در این سرزمین ساخته شد و بزرگ ترین پل سریلانکاست. دسترسی به پل چندان کار سختی نیست کافیست از شهر الا کمی در کنار ریل پیاده راه بروید تا ناگهان این پل باشکوه در مقابل چشمنتان ظاهر شود!

پل 9 قوس در سریلانکا

داستان جالبی درباره این پل وجود دارد که احتمالا شنیدنش را دوست دارید: در بحبوحه ی جنگ جهانی اول محموله ی فولادی که برای ساخت این پل درنظر گرفته شده بود مصادره و برای پروژه های جنگی استفاده شد اینجا بود که دیگر همه از ساختن پل ناامید شده بودند اما در همین هنگام فردی به اسم «آپوهامی» از راه رسید و پل را با آجر، سنگ و سیمان و بدون فولاد ساخت. او ثابت کرد با همه محدودیت ها هم می شود کار ساخت پل را جلو برد، بعد از ساخت پل مهندسان بریتانیایی که از ساخت آسان آن شوکه شده بودند چندان از نتیجه کار مطمئن نبودند اما در روز افتتاح «آپوهامی» خودش در زیر پل نشست تا قطار ار روی پل عبور کند. می گویند «آپوهامی» بعد  از ساخت پل با ۴ گاری پر از سکه های نقره به روستایش برگشت و دو شبانه روز به روستای خود و روستای کناری غذا داد البته دست و دلبازی او به همین جا خلاصه نشد چون همه روستایی ها هم از او یک سکه نقره هدیه گرفتند.

پل سنگی سریلانکا

این پل تقریبا ۳۰ متر ارتفاع دارد و در سریلانکا به آن پل ۹ آسمان می گویند. اگر در پایین این پل بایستید و به بالا نگاه کنید از ۹ قوسی که در زیر پل قرار دارد تصویر زیبایی از پل را می بینید که جذابیتش به حدی است که تصویرش تا مدت ها از ذهنتان پاک نمی شود. قطارها چندین بار در روز از روی پل می گذرند و بهترین زمان برای دیدن پل وقتی است که قطاری در حال رد شدن از رویش است پس قبل از اینکه به دیدن پل بروید زمانبندی قطارها را چک کنید.

پل تاریخی سریلانکا

این پل در بین عکاسان محبوب ترین پل ریلی است چون می شود در زاویه های مختلف چشم اندازهای حیرت آوری را از آن به ثبت رساند. کسانی که به منطقه بانداراولا(Bandarawela) می روند دیدن از این پل را یکی از بایدهای سفرشان می دانند.

منبع: lanka.com

کاخ شادیاخ در نیشابور، دنیایی از اسرار قرن سوم هجری
کاخ شادیاخ در نیشابور، دنیایی از اسرار قرن سوم هجری
کلیسای جامع کلن، جایی برای تماشای تاریخ و هنر
کلیسای جامع کلن، جایی برای تماشای تاریخ و هنر
بازدید از تمام موزه ها و بناهای تاریخی یزد امروز رایگان است
بازدید از تمام موزه ها و بناهای تاریخی یزد امروز رایگان است
کاخ شهر، قصری در جیپور هند
کاخ شهر، قصری در جیپور هند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code