بلیط هواپیما

پل پوترا در کوالالامپور، خواهرخوانده ی پل خواجو اصفهان

معرفی پل پوترا در مالزی

کشور مالزی در سال های اخیر با توجه ویژه ای که به استاندارسازی زیرساخت های شهری خود داشته توانسته بسیار در بین گردشگران و کسانی که کار و تحصیل کشورهای خارجی را انتخاب می کنند گزینه مناسبی محسوب شود؛ این کشور جاذبه های دیدنی و جذابی دارد و یکی از آن ها که در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، پل پوترا در مالزی نمونه ای شبیه سازی شده از پل خواجوی اصفهان است. این پل زیبا و دیدنی در شهر مدرن پوتراجیا واقع است و معرف آثار تاریخی ایران محسوب می شود؛ در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر در مورد پل پوترا در مالزی یادواره از آثار تاریخی ایرانی در این کشور آسیایی بدانید.

پل پوترا در مالزی
مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری مالزی، کوالالامپور
آشنایی با آداب و رسوم مالزی
آشنایی با محله های معروف کوالالامپور

همانطور که در بالا گفتیم پل پوترا در مالزی معرفی از معماری و زیبایی های کشورمان ایران است که در این کشور مدرن آسیایی هم نمونه ای از آن ساخته شده است. این موضوع نشان دهنده ی این است که آثار تاریخی ایران نه تنهای از دید ما ایرانی ها بلکه از نگاه ساکنان دیگر کشورهای جهان بسیار خاص و شاخص به شمار می آیند که نمونه هایی از آن ها را می توانید در گوشه گوشه ی جهان مشاهده کنیم. معمارهای کشور مالزی تلاش کرده اند تا با الهام از معماری شگفت انگیز پل خواجو نمونه ای آن را در کشور مالزی و در شهر پوتراجیا بسازند.

مختصری درباره پل خواجو اصفهان

پل خواجو یکی از پل های تاریخی اصفهان است که قدم زدن بر روی این پل می تواند یکی از لذت بخش ترین لحظات بودن در شهر اصفهان باشد. اطراف این پل به هنگام غروب و اوایل شب، محلی برای خوشگذرانی مردم به شمار می رود، یکی از زیباترین پل های جهان در عصر خود بوده است.پل خواجو پلی به طول ۱۳۳ متر و عرض ۱۲ متر است، این پل دو طرف زاینده رود را به هم وصل می کند. در دو طرف این پل شیرهای سنگی بزرگی وجود دارند که امروزه اگر چه نه به طور کامل ولی بقایایی از آن ها وجود دارد و از عجیب ترین اجزای این پل هستند. جالب است بدانید که در زمان بی آبی زاینده رود، پل خواجو به صورت دو طبقه به نظر می رسد و امکان عبور از بخش های مختلف آن وجود دارد. کاشی کاری ها، طاق های زیبا و حتی آجرهای این پل، دیدنی و جذاب هستند. این پل از مشهور و محبوب ترین پل های ایران و دنیا است و پیشنهاد می کنیم به عنوان یک ایرانی حتما از این سازه ی زیبا دیدن نمایید.

پل پوترا خواهرخوانده ی پل خواجوش

معرفی پل پوترا در مالزی

کشور مالزی توانسته مسلمانان و غیرمسلمانان زیادی را به سمت خود جلب کند، اما از مهمترین شهرهای این سرزمین کوالالامپور است که شهری دیگر به نام پوتراجیا در جنوب این شهر قرار دارد تا پایگاهی اداری، تجاری و گردشگری برای مالزی باشد. نام این شهر از اسم تونکو عبدالرحمان پوترا که اولین نخست وزیر کشور مالزی بوده نیز برگرفته شده است. در زبان مالایی پوترا به معنای پادشاه و جایا که می شود والامقام و صاحب قدرت تعبیر شده است. در این شهر نیز تلاش شده است که همه چیز مدرن و به روز باشد و با قدم زدن در پوتراجایا می توانند شهری مدرن را در دیار مسلمانان تماشا کنید تا دیاری پاکیزه با خط کشی های خیابانی متفاوت و جالب، آسمان خراش های سر به فلک کشیده و .. که هر یک از آن ها را در نوع خود خاص و دیدنی می کند.

نام این شهر از اسم تونکو عبدالرحمان پوترا اولین نخست وزیر کشور مالزی برگرفته شده؛ پوترا در زبان مالایی به معنای پادشاه و جایا به معنای والامقام و صاحب قدرت است. در این شهر تلاش شده همه چیز مدرن و به روز باشد. با قدم زدن در پوتراجایا می توانید شهری مدرن را در دیار مسلمانان تماشا کنید، دیاری پاکیزه با خط کشی های خیابانی متفاوت و جالب، آسمان خراش های سر به فلک کشیده و… که هر یک از آن ها در نوع خود خاص و دیدنی هستند.

پل پوترا خواهرخوانده ی پل خواجوش

پل پوترا در مالزی یکی از طولانی ترین پل های موجود در شهر پوتوراجایا است که بلوار پوترا را به میدان پوترا نیز متصل می گرداند. طول این پل ۴۳۵ متر است و از مکان های محبوب برای عکاسی و تصویربرداری عروسی زوج های جوان محسوب می شود. این پل به نسبت خواجو بسیار نوساز و ساختش متعلق به سال ۱۹۹۷ میلادی می باشد که البته در سال ۱۹۹۹ میلادی بازگشایی شد. گفته می شود دولت مالزی از ایران برای ساخت این سازه اجازه خواست و دولت ایران هم اجازه داد تا این پل ۲۵ درصد شبیه به خواجو ساخته شود به همین دلیل شاهدیم که پوترا با خواجو تفاوت های زیادی هم دارد. در ساخت و معماری این پل تعداد طاق ها، فاصله ی میان طاق ها، طول پل و … با تفاوت های جزئی از پل خواجوی اصفهان ساخته شده است که در تصاویر بیشتر می توانید این موارد را مشاهده کنید.

سازندگان پل پوترا در مالزی

این پروژه ی عظیم و مهم در کشور مالزی توسط دو شرکت PPJ  و PJC در زمینه ی ساخت و ساز نیز فعال بوده و در کنار آن ها نیز مقامات محلی هم به آن ها کمک های شایان توجهی را کرده اند، که از جمله این سازمان ها عبارت بودند از زیر ساخت های شهری و بهداشت عمومی، مدیریت مواد زاید، برنامه ریزی شهری، حفاظت محیط زیست و توسعه اجتماعی اقتصادی.

دوچرخه سواری در پل پوترا

تفریحات ممکن بر روی پل پوترا در مالزی

قدم زدن و پیاده روی بر روی پل پوترا در مالزی تنها تفریحی نیست که بر روی این پل می توانید انجام دهید، گردشگران زیادی هستند که بر روی این پل راه می روند تا هم با سبک معماری ایرانی و اسلامی آشنا شوند و هم به گردش و تفریح در اطراف این سازه مشغول باشند؛ از برترین و محبوب ترین تفریحات موجود بر روی این پل و اطرافش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دوربین عکاستان را همراه ببرید!

در اطراف این پل منظره های دیدنی بسیار زیبایی وجود دارد درست همانند همتای آن در ایران! از همین رو پیشنهاد می کنیم، که حتما بر روی این پل به همراه دوستان و عزیزانتان عکس هایی به یادگار بگیرید. قطعا زمانی که از سفر مالزی برگشتید تماشای این تصاویر خاطرات سفر را برایتان زنده می کند.

به تماشای غروب آفتاب بایستید!

دیگر فعایتی که می توانید در این منطقه انجام دهید، تماشای غروب آفتاب است. پس حتما چند لحظه ای را با ایستادن بر روی این پل و تماشای غروب آفتاب آرامش لازم را از طبیعت دریافت کنید.

قایق سواری را هرگز فراموش نکنید!

در دریاچه ای که پایین پل پوترا در مالزی جاری است هم پیشنهاد می کنیم که قایق سواری کنید و دقایقی را در دامان آب های زلال این دریاچه سپری کنید.

دریاچه پل پوترا

هزینه قایق سواری در پل پوترا

مبلغی که باید برای قایق های کروز پرداخت کنید، تک سرنشین ها تا ۱۲۰ نفر ظرفیت دارند و حدودا مبلغی برابر با ۱۵ رینگت مالزی را پرداخت نمایید.

لازم به ذکر است که بگوییم که بر روی این پل شما می توانید اقامتگاه ها و رستوران های زیادی را ببینید که غذایشان آماده است و ما پیشنهاد می کنیم که حتما از آن ها خرید کنید.

قایق سواری در دریاچه پل پوترا

دسترسی به پل پوترا در مالزی

به منظور دسترسی به پل پوترا در مالزی می بایست که از وسایل نقلیه نظیرتاکسی، قطار و اتوبوس استفاده کنید.

کوالالامپور WEATHER

  • اتوبوس

برای رسیدن به پل پوترا با اتوبوس باید این مسیر را دنبال کنید، در Parkmay سوار اتوبوس شماره ی ۸۶۸ شوید حدودا پس از ۲۰ دقیقه به Sinar Kota-Komuter  پوتراجایا خواهید رسید. یا در ایستگاه Sepang Omnibus سوار اتوبوس شماره ۵۳۶B شوید و پس از ۳ ساعت به Dengkil-Cyberjaya برسید.

  • قطار

از فرودگاه KLIA به مرکز ترن شهری KL’s بروید و سوار خط اکسپرس ترن شوید.

  • اتومبیل شخصی یا تاکسی

راحت ترین راه برای رفتن به پوتراجایا اجاره یکروزه خودرو یا گرفتن تاکسی است.

آدرس: مالزی، سلانگور، پرزنت.

دیدنی های شهر تاریخی تلاوی در گرجستان
دیدنی های شهر تاریخی تلاوی در گرجستان
تعطیلاتی به یاد ماندنی در کارپاتوس یونان
تعطیلاتی به یاد ماندنی در کارپاتوس یونان
معرفی باشکوه ترین مساجد تاریخی استانبول
معرفی باشکوه ترین مساجد تاریخی استانبول
آنچه در سفر به ژاپن باید بدانید!
آنچه در سفر به ژاپن باید بدانید!