لیست پیست های اسکی موجود در ایران

پیست های اسکی ایران

کشور ایران سرزمین پهناوری است و هر گوشه از آن شرایط آب و هوایی مختلفی دارد. برخی از مناطق آن بیابانی و خشک، گروهی مرطوب و معتدل و بعضی کوهستانی هستند. وجود دو رشته کوه مرتفع البرز و زاگرس و قله های مرتفع آن در بسیاری از روزهای سال از برف پوشیده شده اند و همین امر موجب شده تا شرایط عالی برای علاقه مندان به ورزش پر هیجان اسکی ایجاد شود. پیست های اسکی ایران هر سال میزبان تعداد زیادی از علاقه مندان به ورزش اسکی هستند که از شهرهای مختلف برای تفریح به این منطقه می آیند. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا این پیست ها را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم.

پیست های اسکی ایران

 پیست اسکی توچال

مطالب مرتبط:
بهترین پیست های اسکی تهران
آلوارس گنجینه ای ناشناخته در استان اردبیل
جاذبه های گردشگری کهکیلویه و بویر احمد (جاذبه های طبیعی)

منطقه توچال دارای سه پیست متفاوت می باشد. اولین پیست از ارتفاع ۳۸۵۰ متری آغاز شده و تا هتل که در ارتفاع ۳۵۵۰ قرار گرفته ادامه می یابد. در واقع طول پیست ۱۲۰۰ متر است. از امکانات این مجموعه می توان به تله سیژ و تله اسکی آن اشاره کرد البته برای رسیدن به تمامی پیست های مجموعه توچال می توانید از  تله کابین توچال استفاده کنید. این پیست جزو اولین پیست های اسکی ایران است که با برف پوشیده می شود و از اواسط پاییز قابل استفاده می باشد. پیست های دیگر آن یکی در دامنه غربی به طول ۹۰۰ متر و دیگر پیست نوساز ایستگاه هفت به ایستگاه پنج به طول ۵۵۰۰ است که هنوز امکانات کافی در آن تعبیه نشده است.

توچال

پیست اسکی دربندسر

این مورد از پیست های اسکی ایران تنها پیست کشور است که دارای  دستگاه برف ساز می باشد و چندین بار میزبان رقابت‌ های لیگ بین ‌المللی اسکی بوده است. این مجموعه دارای تله سیژ، تله اسکی، تله کابین، رستوران  و مدرسه اسکی می باشد.

پیست اسکی آبعلی

آبعلی قدیمی ترین در میان پیست های اسکی ایران است و در استان تهران قرار دارد. این مجموعه دارای پنج پیست اسکی است که تمامی آن ها مجهز به تله کابین و تله اسکی هستند. در این مجموعه امکانات دیگری از قبیل زمین تنیس، سوارکاری، پرش کایت، هتل، رستوران و کمک های پزشکی نیز وجود دارد.

پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک با شمال شرق شهر تهران ۵۷ کیلومتر فاصله دارد و جزو شهرستان شمیران به حساب می آید. ارتفاع آن از ۳۰۵۰ متری ال ۲۵۵۰ متری تغییر می کند. این مورد از پیست های اسکی ایران بین المللی است دارای تله سیژ، تله اسکی و نور افکن است. نورافکن های زرد رنگ امکان اسکی کردن بعد از تاریک شدن هوا را ممکن ساخته است. از امکانات مجموعه می توان به دو هتل و چهار رستوران آن اشاره کرد. این پیست معمولا اوایل آذر ماه قابل استفاده شده و تا اواسط فروردین دارای برف می باشد.

دربندسر

 پیست اسکی دیزین

دیزین را می توان مهم ترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه دانست که در شهر کرج، استان البرز قرار دارد. در میان پیست های اسکی ایران اولین موردی که موفق شد به رسمیت شناخته شود و میزبان مسابقات بین المللی شود پیست اسکی دیزین بود. دیزین دارای ۲۳ پیست اسکی می باشد و امکاناتی چون انوع تله کابین، تله سیژ، تله اسکی و پیست چمن در آن تعبیه شده است. در دیزین ۷٫۵ کیلومتر مسیر اسکی وجود دارد که از ارتفاع ۳۶۰۰ متری تا ۲۶۵۰ متری تغییر می کند. دیزین با باز بودن از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت بیشترین زمان را در اختیار اسکی بازان قرار می دهد. در فصل تابستان نیز پیست اسکی دیزین بسیار هنک و دلپذیر است و امکان اسکی روی چمن در آن وجود دارد از دیگر تفریحات این مجموعه در فصل تابستان، دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و لذت بردن از طبیعت فوق العاده آن است.

دیزین

پیست اسکی خور

در کنار سد کرج روستایی باستانی به نام خور وجود دارد که پیست اسکی خور در آن تاسیس شده است. این پیس در ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد دارای دو مسیر ۱۸۵۰ و ۳۰۰ متری است. برای دسترسی به آن کافی است از جاده چالوس ۲۳ کیلومتر در جاده فرعی برانید. در این پیست تله اسکی نیز ساخته شده است.

پیست اسکی آلوارس

این مورد از پیست های اسکی ایران در دامنه ‌های مرتفع سبلان و در فاصله ۱۲ کیلو‌متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجایی که در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد در طول پاییز و زمستان پر از برف است و در حدود شش تا هشت ماه از سال مورد استفاده قرار ‌می ‌گیرد. همچنین برای بالا رفتن از کوه نیز دارای امکاناتی نظیر بالابر و تله ‌سیژ است.

پیست اسکی

پیست اسکی پولادکف

این مجموعه عنوان دومین پیست اسکی بزرگ و بین ‌المللی ایران را از آن خود کرده است و در شهر سپیدان که ۸۵ کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد قرار گرفته است. پولادکف در چهار فصل از سال قابل استفاده است و ۲۸۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. از امکانات این مجموعه می ‌توان به تله‌ کابین، تله اسکی، رستوران، فست فود، کافی شاپ، مهمان ‌سرا، هتل، موتورهای برفی، ماشین ‌های کوهستان، چرخ ‌های هوشمند، قایق ‌های پدالی، اسب سواری، دوچرخه سواری، فروشگاه لوازم اسکی و آموزشگاه اسکی اشاره کرد.

پیست اسکی تاریک دره (الوند)

این مورد از پیست های اسکی ایران در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی گنج نامه شهر همدان در کنار دامنه های کو.ه الوند ساخته شده است. این مجموعه ۱۶۰۰ متر طول دارد. در این مجموعه دستگاه بالابر و تله سیژ قرار داده شده است و دارای پناهگاه و مهمانسرایی با زیربنای ۵۵۰ متر مربع، خوابگاه، رستوران، مدرسه اسکی و تاسیسات برق اضطراری است. در فصل تابستان که هوای شهر همدان بسیار دلپذیر است امکان اسکی روی چمن در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع مجهز به دستگاه تله اسکی وجود دارد.

پیست الوند

پیست اسکی نسار

این مورد از پیست های اسکی ایران در شهر بیجار استان کردستان قرار دارد. این پیست دسترسی آسانی دارد و چشم انداز فوق العاده ای به شهر دارد. از ویژگی های آن قیمت پایین ورودی و دوره های آموزی آن است. از امکانات مجموعه می توان به تله سیژ، پیست چمن، پارکینگ، هتل و رستوران اشاره کرد.

اسکی در کوه

پیست اسکی چلگرد

در استان چهارمحال و بختیاریه و در شهرستان کوهرنگ شاهد یکی از بهترین پیست های اسکی ایران هستیم. از شناخته شده ترین و معروف ترین پیست های اسکی زاگرس در ایران که بسیار قدیمی بوده و در سال ۱۳۵۴ ساخته شده است.  این پیست اسکی در مجاورت تونل اول کوهرنگ و در قسمت شرقی کوه قرار گرفته و  ۸۰۰ متر طول و شیب ۲۰ درصد به تله اسکی، برف کوب، دستگاه های بالابر در سه محوطه تفکیکی و ۲ دستگاه بالابر ویژه آقایان و خانم ها و یک دستگاه بالابر آموزشی با طول ۲۰۰ متر دارد. از مزیت های این پیست اسکی این است که در بیشتر روزهای سال آفتابی بوده و امکانات رفاهی و خدماتی مناسبی مانند اقامتگاه، پارکینگ خودرو، فروشگاه عرضه سوغات محلی و فروشگاه اجاره و فروش تجهیزات اسکی در اختیار افراد قرار می دهد.

پیست-اسکی-کوهرنگ- پیست های اسکی ایران

پیست اسکی سهند

از پیست های شمال غربی ایران که در نزدیکی تبریز قرار گرفته می توان به پیست اسکی سهند اشاره کرد. از مزایای این پیست اسکی فاصله نیم ساعته تا شهر تبریز و امکاناتی مانند ۱۲ دستگاه بالابر، هتل ویلایی و اماکن ورزشی بین راهی (شانلی) است. در پیست اسکی سهند برای ۶ ماه از سال می توانید اسکی کنید و با اینکه عمق برف های پودری آن گاهی به ۴ متر می رسد اما بهمن گیر نیست.
پیست-اسکی-سهند

پیست اسکی کاکان (دنا)

پیست اسکی دنا که با نام پیست اسکی کاکان نیز شناخته می شود، در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و  ۱۵۰۰ متر طول و ۶۰۰ متر عرض دارد؛ در نتیجه جزو پیست های اسکی وسیع ایران محسوب می شود. امکانات متنوع این پیست، همچون تله اسکی بشقابی، پیست کوب، خوابگاه و رستوران به همراه مربیان آن را برای آموزش بسیار مناسب کرده و پیست اسکی فعال در نیمه جنوب کشور است. از این پیست اسکی در فصل زمستان تا اوایل بهار می توان استفاده کرد.

پیست اسکی دنا

 پیست اسکی خوشاکو

از پیست های اسکی ایران در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه پیست اسکی خوشاکو در کوه های این ناحیه بوده که در فصل های زمستان به عنوان پیست اسکی و در تابستان به عنوان مقصدی برای کوهنوردی انتخاب می شود. این پیست اسکی مناظر بسیار زیبایی را برای دیدگان شما به نمایش گذاشته و برای انواع ورزش های زمستانی مانند اسکی و تیوب سواری مناسب است.

پیست اسکی خوشاکو

پیست اسکی پیام

از دیگر پیست های اسکی آذربایجان شرقی در نزدیکی شهر مرند، پیست اسکی پیام است که اگر علاقمند به ورزش های زمستانی زمستانی هستید و در اطراف این شهرستان زندگی می کنید حتما به این پیست اسکی بروید.

 پیست اسکی پاکل

پیست اسکی شازند با نام دیگر پاکل در استان مرکزی و ۲۵ کیلومتری شهرستان شازند قرار گرفته است. این پیست اسکی در ارتفاعات پلنگ در و در نزدیکی به روستای پاکل و در ۵۵ کیلومتری اراک واقع شده است. پیست اسکی به طول ۶۰۰ متر با سه دستگاه تله‌سیژ، رستوران، تجهیزات برفروبی و ساختمان اداری فضای ورزشی و تفریحی به همراه بارش برف زود هنگام این پیست اسکی را در لیست یکی از بهترین پیست های اسکی ایران قرار داده است. ارتفاع آن، ۲۷۶۰ متر از سطح دریا بوده و در فصل زمستان و بهار قابل استفاده است. حتی از استان های اطراف نیز برای اسکی به این پیست اسکی می آیند.

پیست-اسکی-پاکل

 پیست اسکی شیرباد

محل پیست شیرباد در نزدیکی نیشابور و در دامنه بلندترین قله استان خراسان با ارتفاع ۳۳۱۰ متر بوده و با اینکه مسیر دسترسی خطرناکی دارد اما علاقمندان به اسکی فراوانی را به خود جذب می کند. تله اسکی با طول ۹۰۰ متر، یک ساختمان ۳ طبقه دارای رستوران و اقامتگاه به همراه انباری برای گذاشتن وسایل اسکی دارد. طول مسیر مسیری هزار و ۲۰۰ متری این پیست اسکی لذت فراوانی به همراه دارد و سوئیت های اقامتی امکان ماندن در این پیست را برایتان فراهم می آورد. زمان استفاده از پیست اسکی شیرباد تا اواسط اردیبهشت ماه است.

پیست اسکی شیرباد

 پیست اسکی سیرچ

سیرچ یکی از شهرهای استان کرمان است. شاید تعجب کنید اگر بدانید که در کنار کویر زیبای شهداد پیست اسکی و برف هم وجود دارد. اگر مسیر کویر شهداد را پیش بگیرید، ابتدا به روستای سیرچ و پیست اسکی آن می رسید. پیست اسکی سیرچ تنها پیست برفی جنوب‌ شرقی کشورمان ایران است که مناظر زیبا و بی بدیلی را به نمایش می گذارد. این منطقه با آبشار و کوه هایی که دارد برای کوهنوردی در فصل تابستان نیز مکان مناسبی است.

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی فریدون‌ شهر

این مورد از پیست های اسکی ایران در دامنه کوه تسخیه در استان اصفهان با فاصله ۶ کیلومتری از شهر فریدون شهر قرار دارد و مرتغع ترین پیست اسکی ایران محسوب می شود.  در استان اصفهان تنها یک پیست اسکی استاندارد وجود دارد و آن همین پیست است و این امر موجب می شود در برخی روزهای سال ازدحام بیش از حدی در آن به وجود بیاید. هر سال بیش از ۳۰۰۰۰ نفر از آن بازدید می کنند.

پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی با بیش از ۶۰۰ متر طول در ارتفاعات استان زنجان و با فاصله ۳ کیلومتری شهرستان ایجرود قرار دارد. این پیست مجهز به دستگاه بالابر، ماشین برف کوب، مدرسه اسکی، له اسکی، سوئیت، رستوران، کافی شاپ و پارکینگ می‌باشد. پیست شیب ملایمی دارید و برای افرادی که در این ورزش تجربه ای ندارند نیز مناسب می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code