چرا دریاچه ارومیه قرمز رنگ است؟

چرا دریاچه ارومیه قرمز شده است؟

دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیاست و در سال های گذشته کم بودن منابع آبی آن را با بحران کم آبی روبرو کرده است. این روزها اگر برای دیدن دریاچه ارومیه به شمال غربی ایران رفته باشید حتما متوجه قرمز شدن دوباره این دریاچه شده اید. با تغییراتی که در شرایط اقلیمی دریاچه ارومیه اتفاق افتاده میکرو ارگانیسم های آن هم تغییر پیدا کرده اند و این باعث شده که رنگ دریاچه ارومیه عوض شود. اگر می خواهید با دلایل قرمز شدن دریاچه ارومیه بیشتر آشنا شوید الی گشت را همراهی کنید.

دریاچه ارومیه
مطالب مرتبط:
دریاچه ارومیه تا هفت سال دیگر زنده می شود
با افزایش آب دریاچه ارومیه، هزاران فلامینگو ماندن را به مهاجرت ترجیح دادند

هر چقدر آب دریاچه ارومیه کمتر و وسعتش کوچکتر شود شوری اش بیشتر می شود. کوچک بودن وسعت این دریاچه باعث می شود که در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی در داخل دریاچه رنگ آن به رنگ های قرمز و نارنجی در بیاید. در اوایل بهار که بارندگی زیاد است و برف ها در حال آب شدن هستند آب شیرین زیادی وارد دریاچه می شود به همین دلیل نمک دریاچه کمتر می شود اما در تابستان دیگر خبری از این آب های شیرین نیست و افزایش دما هم عاملی می شود تا شوری و خشکی دریاچه بیشتر شود، اینجاست که فعالیت های باکتری ها و جلبک ها شروع می شود و تغییر رنگ دریاچه را ایجاد می کند.

قرمزی دریاچه ارومیه

در سال های قبل بارها دیده شده که رنگ دریاچه از سبز و آبی تبدیل به قرمز شده است علت این اتفاق در ماه های گرم و تابستان بیشتر به این دلیل است که به دلیل گرمای هوا و کم شدن منابع آب شیرین فعالیت های باکتریایی و جلبکی بیشتر می شود. یکی از دلایل این شوری فعالیت های جلبکی هستند؛ در شوری های بسیار زیاد جلبک های سبز رنگ کم و در عوض جلبک های قرمز رنگ بیشتر می شوند. در واقع جلبک دونالیلا سالینا که در شرایط عادی سبز رنگ است با گرم شدن هوا و افزایش تبخیر و شوری آب برای اینکه در مقابل شوری آب مقاوم شود به رنگ قرمز در می آید. در دریاچه ارومیه ۱۲ گونه جلبک دونالیلا سالینا وجود دارند که هر وقت غلظت نمک دریاچه بالا برود رنگ آن ها قرمز می شوند.

رنگ قرمز رنگ دریاچه ارومیه

به غیر از جلبک ها، باکتری ها هم در این تغییر رنگ نقش دارند. شوری بیش از حد دریاچه باعث می شود که باکتری هالوفیت با شرایط مساعدی برای رشد و تکثیر روبرو شوند که رشد یکباره آن ها یکی از دلایل این تغییر رنگ است.

اگر می خواهید در دریاچه ارومیه شنا کنید این رنگ قرمز هیچ ضرری برایتان ندارد فقط بهتر است که به دلیل غلظت بالای نمک مدت شنا کردن را کم کنید.

ارومیه کجاست؟
ارومیه کجاست؟
دژ بسطام در ارومیه، بنایی از تمدن اورارتوها با قدمت ۸۰۰ ساله
دژ بسطام در ارومیه، بنایی از تمدن اورارتوها با قدمت ۸۰۰ ساله
قدیمی ترین کلیسای جهان در ایران
قدیمی ترین کلیسای جهان در ایران
موزه ارومیه، یکی از غنی ترین موزه های ایران
موزه ارومیه، یکی از غنی ترین موزه های ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code