چرا صخره های مرجانی استرالیا تا این اندازه معروفند؟

شگفتی های صخره های مرجانی استرالیا

در حاشیه ی ساحلی کویینزلند (Queensland) در شمال استرالیا، دریاهای مرجانی واقع در اقیانوس آرام، یکی از زیباترین مناظر طبیعی جهان را به وجود آورده اند که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی طبیعی شناخته شده است. این صخره های مرجانی بی نظیر، با وسعتی در حدود ۲۳۰۰ کیلومتر از شمال تا جنوب کویینزلند کشیده شده اند. وسعت این مرجانی های چشم نواز به حدی است که از فضا کاملا قابل رویت هستند و تنها پدیده ی طبیعی است، که امکان مشاهده ی آن در خارج از جو زمین وجود دارد.

در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این جزایر دیدنی بیشتر آشنا شویم.

صخره های مرجانی استرالیا
مطالب مرتبط
راهنمای سفر به استرالیا
تصاویری متفاوت از طبیعت استرالیا

مجموعه صخره های مرجانی متشکل از ۳۰۰۰ صخره ی مستقل مرجانی و صد ها جزیره گرمسیری است که به هنگام غروب نور طلایی رنگ خورشید را در خودشان منعکس می کنند. این صخره های مرجانی گونه های متعدد و بی شماری از آبزیان دارند که شامل ۶۰۰ نوع مرجان سخت و نرم (یک سوم از انواع گونه های مرجانی دنیا)، ۶ گونه ی مختلف لاک پشت، ۲۱۵ گونه از پرندگان دریایی، ۱۷ گونه مار دریایی و بیش از ۱۵۰۰ نوع ماهی ( ۱۰ درصد از تمام گونه های ماهی مجود در دنیا) می شود.

دنیای زیر آب مرجانی ها

صخره های مرجانی استرالیا که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند، از جاذبه های محبوب گردشگری دنیا به شمار می آیند که سالانه بیش از ۲ میلیون گردشگر را به خود جذب کرده و در سال ۲۰۰۵ درآمدی در حدود ۵ میلیارد دلار استرالیا برای این منطقه داشته است.

محبوبیت این جزایر خوش آب و رنگ به حدی رسید، که در سال ۲۰۱۴ کمپانی گوگل امکان بازدید مجازی از دنیای زیر آب این صخره ها را به امکان Street view underwater خود اضافه کرد تا هر کسی بتواند دنیای بی کران و مسحور کننده ی آن ها را از نزدیک ببیند.

تنوع ماهی های مرجانی

خوشبختانه قسمت اعظم این صخره ها، تحت حفاظت مدیریت پارک آبی بزرگ مرجانی قرار دارند تا از دسترسی و تخریب توسط انسان که در اثر بازدید و یا فعالیت هایی مثل ماهیگیری ایجاد می شود، در امان باشد. اما در قسمت توریستی این منطقه می توان فعالیت ها وهیجانات فراموش نشدنی و بی نظیری را تجربه کرد.می توانید به تور آبی بروید و درون زیردریایی های شیشه ای، خودتان را کاملا درون آب حس کنید. دلتان را به دریا بزنید و در این آب ها غواصی کنید، با دلفین ها شنا کنید و یا به تماشای وال ها بنشینید . همچنین تورهای هوایی و بازدید از منظره بی نظیر این صخره ها را که توسط هلیکوپتر انجام می شود از دست ندهید.

نمای هوایی صخره های مرجانی

در حال حاضر این صخره ها به دلیل مشکلات ناشی از گرمایش آب آسیب پذیر هستند. در سال ۲۰۱۷ مجله ی نیچر (Nature) با انتشار تصویری از نابودی قسمت اعظمی از مرجان های این منطقه در اثر گرما، توجه فعالان محیط زیست را بیش از پیش به خود جلب کرد.

اگر میخواهید تا قبل از نابودی این جزایر۲۰ میلیون ساله سری به آن ها بزنید و یا قصد نجات آن ها را دارید، بهتر است بدانید که از تمامی نقاط استرالیا از جمله ملبورن و سیدنی، هر روزه پروازهایی به مقصد این جزایر انجام می شود.

برترین مکان های طبیعی استرالیا برای شنا + تصویر
برترین مکان های طبیعی استرالیا برای شنا + تصویر
معرفی هتل حیات رجنسی سیدنی | ۵ ستاره
معرفی هتل حیات رجنسی سیدنی | ۵ ستاره
معرفی هتل مرکور کرولاین اسپرینگ ملبورن | ۴ ستاره
معرفی هتل مرکور کرولاین اسپرینگ ملبورن | ۴ ستاره
چطور از فرودگاه سیدنی استرالیا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه سیدنی استرالیا به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code