کاتاکومب، امپراطوری مردگان زیر خیابان های پاریس

کاتاکومب | catacombs

دقیقا زیر خیابان های غرق در نور و زندگی شهر پاریس، بیش از ۳۲۰ کیلومتر تونل حفر شده، تونل هایی که در برخی از آن ها ارتفاع اسکلت ها و استخوان های روی هم چیده شده حتی به سقف هم می رسد. برای تونل های زیر زمینی پاریس نام کاتاکومب را انتخاب کرده اند که در یونان باستان به معنی دخمه یا محل قبور بوده است. این تونل های وحشتناک حتی در دل شجاع ترین افراد هم هراس و ترس ایجاد می کنند. اگر فکر می کنید در دسته افرادی هستید که شهامت قدم زدن در امپراطوری مردگان را دارند با الی گشت همراه شوید.

امپراطوری-مردگان

تبدیل تونل ها به قبرستان زیر زمینی

مطالب مرتبط:
کاخ گارنیه در پاریس، الهام بخش هنرمندان مشهور
خلوت ترین روزهای پاریس را در این ویدیو تماشا کنید
نسخه چینی پاریس + تصویر

پاریس رفته رفته بزرگ تر میشد و می رفت تا کلان شهری در قاره اروپا بشود. رشد شهر البته دردسرهای زیادی برای مردم داشت که کم کم خود را نشان می داد یکی از آن ها بالا رفتن جمعیت بود. تا قرن ۱۷ میلادی جمعیت مردمی که در پاریس زندگی می کردند و همان جا فوت می شدند به حدی زیاد شد و تمام قبرستان های شهر پر شد و عملا دیگر زمینی برای به خاک سپردن اجساد وجود نداشت و حتی زمانی فرا رسید که اجساد روی زمین می ماندند. تا این که آن ها راهکاری برای حل این مشکل پیدا کردند. انتقال اجساد به تونل های زیرزمینی پاریس که قرن ها قبل احداث شده بودند، در واقع ساخت آن ها در قرن ۱۳ میلادی انجام شد، تونل ها در واقع بقایای معدن سنگ آهکی بودند که از اوامل اصلی رونق گرفتن شهر پاریس در آن زمان بود. سرانجام جسد ۶ میلیون پاریسی در تونل ها جا گرفت و نام آن را کاتاکومب نامیدند.

پاریس

کسانی که در محله Les Halles، که نزدیک به بزرگ ترین و قدیمی ترین قبرستان شهر (Les Innocents) زندگی می کردند، اولین افرادی بودند که نسبت به وضعت اسف بار قبرستان اعتراض کردند. آن ها گزارش می دادند که بوی شدید تجزیه اجساد همواره به مشام می رسد و زندگی آن را مختل کرده است. حتی عطر فروشی ها معتقد بودند بوی بد به قدری شدید است که عملا کار و بار آن ها از دست رفته است. در سال ۱۷۶۳ لویی پانزدهم پادشاه فرانسه اعلام کرد که به خاک سپردن مردگان در شهر پاریس ممنوع است اما به خاطر مخالفت کلیسا و این که آن ها معتقد بودند قبرستان ها نباید نابود یا جابه جا شوند اقدام خاصی در راستای دستور پادشاه صورت نگرفت. لویی شانزدهم اما دستور لویی قبل را عملی کرد و حتی اعلام کرد تمام قبرستان ها باید به خارج از شهر پاریس منتقل شوند.

با این حال تا سال ۱۷۸۰ هیچ اقدامی نشد. در آن سال باران های بهاری شدت گرفت و بی وقفه بارید که منجر به ریزش دیوار les Innocent شد، پس از فرو ریختن دیوار اجساد عملا وارد شهر شدند و یافتن محلی برای انتقال اجساد تنها گزینه برای اهالی پاریس شد. پس آن ها دست به کار شدند و شروع به انتقال استخوان ها از ۵ طبقه زیر زمین به تونل های سنگ آهک قدیمی این شهر کردند. در سال ۱۷۸۶ کم کم قبرستان ها در حال خالی شدن بود که البته اولین قبرستان همان Les Innocents بود. ۱۲ سال طول کشید تا آن ها بتوانند اجساد جمعیتی بین ۶ تا ۷ میلیون نفر را به کاتاکومب منتقل کنند.

کاتاکومب

انقلاب فرانسه

با آغاز انقلاب فرانسه شروع به انتقال مستقیم مرده ها به کاتاکومب کردند. برخی از آن ها افراد مشهوری در تاریخ بودند که برای آن ها کاتاکومب تبدیل به آرامگاه ابدی شد. از جمله مشهورترین آن ها می توان ژان پل مارت، یکی از رادیکال ترین صداهای انقلاب، و Maximilien de Robespierre، شخصیت با نفوذ در طول انقلاب و حکومت ترور بعد از آن اشاره کرد. سرانجام در سال ۱۸۶۰ میلادی انتقال اجساد به کاتاکومب متوقف شد.

ستون استخوان

بازدید از کاتاکومب

امروز بازدید کنندگان کنجکاوی که می خواهند شجاعت خود را محک بزنند می توانند در حدود ۱٫۵ کیلومتر از آن که برای عموم مردم آزاد است قدم بزنند و به کشف رمز و رازهای دنیایی مردگان بپردازند. برای ورود به آن باید به آدرس ۴th arrodissement, at 1, avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy بروید. برای گشتن در تونل به صورت میانگین ۴۵ دقیقه زمان نیاز اختصاص دهید. راهنماهایی در تونل هستند که برای شما از تاریخ این منطقه صحبت می کنند. البته اگر تا به این جا الی گشت را دنبال کرده باشید دیگر نیازی به دنبال کردن آنان ندارید. اگر هم تمایل داشته باشید با پرداخت ۳ یورو می توانید از راهنمای صوتی که در کاتاکومب قرار داده شده است استفاده کنید. البته همان گونه که گفته شد طول تونل ها بیش از ۳۰۰ کیلومتر است و تنها ۱ کیلومتر از آن برای عموم قابل بازدید است خارج شدن از این منطقه غیرقانونی تلقی می شود.

قبل از ورود و رفتن به کنار استخوان ها با نمایشگاهی که در زمان های مختلف برگزار می شود مواجه خواهید شد. هنگامی که مراجعان به محل دفن استخوان ها می رسند دروازه ای را می بینند که بر بالای آن کتیبه ای نوشته شده است. جمله دقیق آن این است: “Arrête, c’est ici l’empire de la mort!” یعنی بایست، اینجا امپراطوری مردگان است. در داخل کاتاکومب اسکلت ها و استخوان ها بر اساس استخوان هایی که از آن استخراج شده اند دسته بندی شده اند. بعضی از آنها به طور منظم در کنار راهرو قرار دارند. گروهی دیگر در الگوهای ایجاد شده به شکل صلیب یا اشکالی دیگر قرار داده شده اند.

بازدید کنندگان همچنین می توانند در قسمت پورت-ماهون مجسمه هایی را که سال ها قبل از انقال استخوان ها توسط معدن کاران و سربازان ارتش لویی ۱۵ ساخته شده است ببینند.

شهر مردگان

ساعت بازدید از تونل ها بین ۱۰ صبح تا ۵ عصر  از روز سشنبه تا یکشنبه می باشد. ورودی آن برای هر بزرگسال حدود ۱۱ دلار است. دقت داشته باشید که هنگام بازدید از کاتاکومب حتما لباس گرم مانند ژاکت همراه داشته باشید چرا که دمای تونل ها ثابت و همواره ۱۳٫۸ درجه سانتی گراد می باشد.

منبع: www.smithsonianmag.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد