طلایی ترین بنای کامبوج، کاخ سلطنتی پنوم پن

کاخ سلطنتی پنوم پن | Royal Palace at Phnom Penh

کاخ سلطنتی پنوم پن با سقف های کلاسیک معماری خمر و زیبایی بی حدش، یکی از برجسته ترین جاذبه های پنوم پن، پایتخت کامبوج است. این قصر یک ساختار قابل توجه در نزدیکی خط ساحلی است که شباهت بسیاری به همتای خود در بانکوک دارد. از آنجایی که این کاخ هنوز هم سکونت‌گاه سیهامونی است، برخی از ساختمان های آن قابل بازدید برای عموم نیستند. این کاخ تاریخچه جالبی دارد و الی گشت در ادامه تاریخچه آن را برای شما آورده است. با ما همراه باشید:

کاخ سلطنتی پنوم پن

ساخت کاخ سلطنتی پنوم پن

مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در کامبوج
۶ جاذبه ی شهر افسانه ای پنوم پن، کامبوج

ایجاد کاخ سلطنتی در پنوم پن در سال ۱۸۶۶ یک رویداد نسبتا اخیر در تاریخ خمر و کامبوج است. از ۸۰۲ قبل از میلاد تا اوایل قرن ۱۵، محل نشست سران خمر (Khmer) در منطقه، در نزدیکی آنگکور شمالی بوده است. پس از آنکه دادگاه خمر در قرن ۱۵ میلادی از آنگکور نقل مکان کرد، برای اولین بار در ۱۴۲۹ (یا ۱۴۴۶) در پنوم پنه ساکن شد و چندین دهه در همان جا باقی ماند، اما در سال ۱۴۹۴ به سمت باسان و بعد از آن لووک و سپس اودونگ قرار گرفت.

پایتخت تا قرن نوزدهم به پنوم پن نرسید و قبل از قرن نوزدهم، هیچ رکوردی یا بقایایی از کاخ سلطنتی در پنوم پن وجود ندارد. در سال ۱۸۱۳، پادشاه آنگ چان، بنایی به نام بانتئی کو (Banteay Kev) را در محل قصر سلطنتی کنونی ساخت و قبل از رفتن به اودونگ، برای مدت کوتاهی در این ساختمان اقامت داشت.

بانتئی کو در سال ۱۸۳۴، هنگامی که ارتش سیام پنوم پن را تخریب کرد، به آتش کشیده شد. پس از سرپرستی فرانسه از کامبوج در سال ۱۸۶۳ پایتخت از اودونگ به پنوم پن منتقل شد.

کاخ سلطنتی در پنوم پن کامبوج

در زمان حکومت نوردوم | King Norodom

در آن زمان که نوردوم (۱۸۶۰-۱۹۰۴) پیمان حفاظت را با فرانسه در سال ۱۸۶۳ امضا کرد، پایتخت کامبوج در اودونگ، حدود ۴۵ کیلومتری شمال شرقی پنوم پن، قرار گرفت. در اوایل سال ۱۸۶۳ یک کاخ موقت چوبی کمی شمال تر از کاخ فعلی در پنوم پن ساخته شد. اولین کاخی که در کاخ سلطنتی پنوم پن ایجاد گشت، توسط معمار Neak Okhna Tepnimith Mak طراحی و توسط فرانسوی ها در سال ۱۸۶۶ ساخته شد.

در همان سال شاه نوردوم، دادگاه سلطنتی را از اودونگ به این ساختمان جدید در پنوم پن منتقل کرد و تا سال بعد این شهر، پایتخت رسمی کامبوج نام گرفت. در سال بعد چندین ساختمان و خانه جدید به این مجموعه اضافه و حتی برخی از آن ها حذف شدند. از سال ۱۸۷۱، دادگاه سلطنتی به طور دائم در ساختمان جدید واقع شد و منحصرا در این زمان، معماری خمر سنتی و سبک هنری در بناها همراه با برخی از ویژگی های مطرح اروپایی استفاده شد. یکی از بناهایی که قدمت بیشتری از این زمان دارد، عمارت ناپلئون است که هدیه ای از فرانسه در سال ۱۸۷۶ بود.

کاخ سلطنتی

حکومت سیسووات | King Sisowath

در زمان پادشاه سیسووات از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۲۷، تغییرات اساسی دیگری به کاخ سطنتی پنوم پن اضافه شد، برای مثال تالار پوچانی در سال ۱۹۰۷ اضافه و از ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۹ چندین ساختمان قدیمی تخریب و با ساختمان های دیگری جایگزین شدند. این ساختمان ها به سبک سنتی خمر و آنگکوریان ساخته شده اند. یکی از بارزترین قسمت ها، عمارت تخت سلطنتی (Throne Hall) است که البته برخی از عناصر معماری اروپایی را هم در خود جای داده است.

کاخ سلطنتی پنوم پن کامبوج

حکومت مونیوونگ | King Monivong

تغییرات اساسی دیگر در کاخ سلطنتی پنوم پن در زمان حکومت مونیوونگ در دهه ۱۹۳۰ ساخته شد که طی آن، کلیسا، ویهیر سور (Vihear Suor) به آن اضافه و سکونتگاه قدیمی سلطنتی تخریب با کاخ خمارین (Khemarin) جایگزین شد.

دیگر تغییر اساسی در این مجموعه؛ اضافه شدن ویلای کانتا بوفا در سال ۱۹۵۶ است که جایی برای اسکان مهمانان خارجی بود.

کودتای ۱۹۷۰

از زمان کودتایی که در سال ۱۹۷۰ در کامبوج اتفاق افتاد، این کشور به به جمهوری کامبوج تبدیل شد و کاخ سطنتی به یک موزه تبدیل شد و بعدها بسته شد. در زمان رژیم خمر روج (Khmer Rouge) این کاخ به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار گرفت. در اواسط دهه ۹۰، برخی از ساختمان های کاخ سطنتی پنوم پن بازسازی شدند.

بیرون کاخ سلطنتی پنوم پن

ساختمان ها

  • Throne Hall 

این ساختمان، تالار اصلی تماشاگران شاه بوده که برای مراسم تاج گذاری و دیگر جلسات رسمی به اینجا می آمدند. ساختمان تخت سلطنتی دومین بنایی است که در اینجا ساخته شد. اولین ساختمان با چوب بین سالهای ۱۸۶۶۹ تا ۱۸۷۰ ساخته شد و دومی همین ساختمانی است که امروزه مشاهده می شود.

  • Chanchhaya Pavilion 

تالار چانچهایا امروزی، شبیه به نسخه قبلی آن است که چوبی بود و همچنین به عنوان عمارت مهتاب (Moonlight Pavilion) نیز شناخته می شود.

  • Hor Samran Phirun

این ساختمان، جایی است که برای استراحت به کار می رفته است. زمانی که افراد به استراحت نیاز داشتند و یا باید برای جلسه یا دیداری منتظر می ماندند، این عمارت را انتخاب می کردند. این عمارت در سال ۱۹۱۷ ساخته شد و در حال حاضر نمایشگاهی از هدایای مهمانان خارجی است.

ساختمان Hor Samran Phirun
  • Hor Samrith Phimean 

این عمارت که به کاخ برنز هم مشهور است، جایگاهی برای نشان های سلطنتی است و در سال ۱۹۱۷ ساخته شد.

  • Napoleon III Pavilion 

عمارت ناپلئون ۳، در یک نگاه به نظر می رسد که مانند یک عروسک اروپایی، کمی غیرعادی تر از بقیه است. این کاخ در اصل اولین ساختمان دائمی بود که در کاخ سلطنتی پنوم پن ساخته شد و در ابتدا برای همسر ناپلئون ۳، در سال ۱۸۶۹ به وجود آمد.

عمارت ناپلئون
  • Damnak Chan 

دامناک چان در حال حاضر دفاتر اداری کاخ سلطنتی را اداره می کند. این ساختمان در سال ۱۹۵۳ برای شورای عالی ساخته شده و در طول سال ها کاربردهای چندگانه، از جمله جایگاه وزارت فرهنگ در دهه ۸۰ و جایگاه شورای عالی ملی کامبوج در سال های ۱۹۹۱-۹۳ داشته است. دامناک چان تا حدودی ترکیبی از سبک های معماری خمر و غربی را نشان می دهد.

  • Villa Kantha Bopha 

دیگر ساختمان کاخ سطلنتی پنوم پن ویلای کانتا بوپا است. این ویلای سبک غربی به نام آخرین دختر پادشاه سیهانوک، یعنی شاهزاده خانم کانتا بوپا ، در سال ۱۹۵۶ ساخته شده است و به عنوان مهمان خانه ای برای مهمانان خارجی به کار می رود.

منبع: canbypublications.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code