بلیط هواپیما

چگونه به دیدن کاخ موزه یا شهر ممنوعه پکن بروید؟

کاخ موزه پکن یا شهر ممنوعه

در میان معروف ترین جاذبه های چین و پس از دیوار طولانی چین، کاخ موزه پکن قرار دارد. شهری پر از کاخ ها و باغ های طراحی شده که در قدیم مکانی برای اقامت پادشاهان و ملکه ها و شاهزادگان بوده است. محوطه ای تاریخی به نام کاخ موزه پکن که از آن با نام دیگری (شهر ممنوعه) هم نام می برند. تمام گردشگران و توریست هایی که در تور چین ثبت نام می کنند، خواهان بازدید از این محوطه و کاخ های آن هستند. اگر با تور به پکن سفر می کنید، به راحتی می توانید به دیدن مجموعه کاخ ها بروید. با این حال مجله ی گردشگری الی گشت نکاتی را برای رسیدن به کاخ موزه پکن، نحوه دسترسی به این مجموعه تاریخی و کاخ های رنگ اش، چگونگی تهیه بلیط ورودی و غیره را بیان می کند. در این صورت حتی اگر به تنهایی به چین سفر کردید، می توانید از این شهر دیدن کنید.

نمای کلی از کاخ موزه پکن-برنامه سفر 4روزه پکن

کمی از تاریخچه این محوطه تاریخی بدانیم

مطالب مرتبط:
استادیوم ملی چین، جاذبه ای شبیه به لانه پرنده!
میدان تیان آنمن پکن اولین مقصد در تور چین
شهر ممنوعه چین چرا ممنوع بوده است؟

شهر ممنوعه که همچنین آن را به عنوان کاخ موزه پکن یا گو گونگ (Gu Gong) به زبان چینی می شناسیم، در مرکز شهر پکن قرار دارد و زمانی که قصر امپراتوری ۲۴ امپراتوری از زمان سلسله امپراتوری مینگ و چینگ (۱۹۱۱-۱۹۶۸) بود. این محوطه تاریخی، درون برج و باروهایش برای اولین بار در طول ۱۴ سال و در زمان سلطه امپراتور چنگزو (Chengzu) در سلسله مینگ (۱۶۴۴-۱۳۶۸) ساخته شد. ستاره شناسان چینی معتقدند که ستاره بنفش (ستاره شمالی) در مرکز آسمان قرار دارد و امپراطور آسمانی در کاخ بنفشی درون آن زندگی می کند.

به همین دلیل کاخی به همان نام بر روی زمین ساخته اند. کاخ بنفش یا همان شهر ممنوعه بنفش نام اولیه این محوطه بود که بعدا نام بنفش از آن جدا شده و تنها شهر ممنوعه باقی ماند. هیچ فردی بدون اجازه ویژه امپراطور اجازه ورود به شهر ممنوعه چین یا کاخ موزه پکن ندارد.

مجموعه کاخ موزه پکن

این محوطه وسیع در حال حاضر به عنوان کاخ موزه پکن شناخته شده است و در شمال میدان تیان آنمن قرار گرفته است. محوطه کاخ ها درون فضایی مستطیل شکل به ابعاد ۷۴ هکتار قرار گرفته اند و بزرگترین مجموعه قصرهای جهان را تشکیل می دهند. اطراف کل دیوار را خندقی به درازی ۵۲ متر پوشانده است. همچنین دیوارهایی به ارتفاع ۱۰ متر از کاخ ها حفاظت می کنند.

در این دیوار برجی حدود ۸۷۰۰ اتاق ساخته شده است. برج و باروها به طوری ساخته شده اند که در هر جهت جغرافیایی دروازه ای را تشکیل می دهند. فاصله بین دروازه جنوبی کاخ موزه پکن با دروازه شمالی ۹۶۱ متر (کمی کوچکتر از یک کیلومتر) است. در حالی که فاصله دروازه شرقی تا دروازه غربی ۷۵۳ متر اندازه گیری شده است. در هر یک از چهار گوشه کناری محوطه شهر ممنوعه هم برج های مراقبت بسیار زیبایی طراحی و ساخته شده است. این برج ها و امکانات نگهبانی به تمام کاخ ها و بیرون شهر دید دارند.

پله ها و محوطه کاخ موزه پکن-

نحوه بازدید از کاخ موزه پکن

تمام گردشگرانی که برای بازدید وارد کاخ موزه پکن می شوند، می بایست حتما از دروازه جنوبی وارد شده و از دروازه شمالی یا دروازه شرقی خارج شوند. به دروازه جنوبی نام دروازه مریدیان (Wumen) و به دروازه شمالی نام دیوین پرووس (Shenwumen) داده اند. نام دروازه شرقی هم دروازه رفاه (Donghuamen) داده اند. در مجموع برای گشت و گذار و تماشای تمام شهر ممنوعه در این محور، حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان لازم دارید. اگر می خواهید بیشتر در میان کاخ موزه پکن بگردید، می توانید به قسمت های شرقی و با غربی محوطه بروید و از مسیر اصلی خارج شوید.

کاخ موزه پکن-درون کاخ

چگونه خود را به کاخ موزه برسانید

همانطور که قبلا گفتیم باید خود را به دروازه مریدیان که دروازه جنوبی موزه است، برسانید.

مترو

با مترو می بایست ابتدا خط متروی شماره ۱ را سوار شده و در ایستگاه شرقی تیان آنمن پیاده شوید (از خروجی A بیرون بیایید). یا اینکه در ایستگاه تیان آنمن غربی از ورودی B خارج شوید. سپس به راحتی برج تیان آنمن را پیدا نموده و پس از آن به سمت شمال و دروازه جنوبی کاخ موزه پکن قدم بزنید.

دومین روش، این است که سوار مترو خط ۲ شده و در ایستگاه مترو کیانمن و از ورودی A خارج شوید. به سمت شمال و میدان تیان آنمن بروید و در نهایت پس از گذشتن از دروازه تیان آنمن، خود را در جلوی دروازه جنوبی شهر ممنوعه خواهید یافت.

اتوبوس

تمام خطوط شماره ۱، ۲، ۵۲، ۸۲، ۱۲۰، اتوبوس توریستی خط ۲ و اتوبوس دیدنی های خط ۲ به این ناحیه می آیند. در ایستگاه شرقی تیان آنمن باید از این اتوبوس ها پیاده شوید.

اگر اتوبوس های شماره ۱، ۵، ۵۲ و اتوبوس توریستی خط ۱ را سوار می شوید، می بایست در ایستگاه غربی تیان آنمن از اتوبوس ها پیاده شوید.

جزئیات سقف کاخ موزه پکن

برای خروج از کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه چه باید کرد؟

ببیشتر گردشگران پس از بازدید از موزه در نهایت از دروازه شمالی یا دروازه شرقی خارج می شوند.

اگر از دروازه شمالی خارج شدید، می توانید تما اتوبوس های خطوط ۵۸، ۱۰۱، ۱۰۳، ۱۰۹، ۱۲۴، ۱۲۸، اتوبوس توریستی خط ۱، خط ۲ و خط ۳ را سوار شوید.

اگر از دروازه شرقی خارج شدید، باید ابتدا دو خط اتوبوس ۲ یا ۸۲ را به سمت دروازه شمالی سوار شده و سپس از دروازه شمالی باقی مسیر را به سمت هتل یا دیگر مقصدها و جاذبه های توریستی طی کنید. اتوبوس توریستی شماره ۲ از ایستگاه شرقی گوگونگ هم می توانید سوار شوید.

نمای روبروی از کاخ موزه پکن

قیمت های ورودی

  • در ماه های آپریل تا اکتبر (اواسط فصل بهار تا اواسط پاییز): ۶۰ یوآن
  • ماه های نوامبر تا مارچ (از اواسط پاییز تا اوایل بهار): ۴۰ یوآن

اگر می خواهید از گنجینه ملی سلطنتی چین دیدن کنید، باید بلیط ۱۰ یوآن آن را جداگانه خریداری کنید. این بلیط شامل کاخ های عمر طولانی، موزه اپرا و موزه طبل سنگی می شود.

برای تماشای موزه ساعت مچی و ساعت دیواری هم باید ۱۰ یوآن جداگانه بپردازید.

نقشه شهر ممنوعه و کاخ موزه پکن

ساعات بازدید از کاخ موزه پکن

ماه ها ساعات باز بودن محوطه ساعات فروش بلیط ساعات ورود به موزه
آپریل تا اکتبر (اوایل فروردین تا اوایل آبان) ۰۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰ ۰۸:۳۰ تا ۱۶:۰۰ ۰۸:۳۰ تا ۱۶:۱۰
نوامبر تا مارچ (اوایل آبان تا اوایل فروردین) ۰۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ ۰۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰ ۰۸:۳۰ تا ۱۵:۴۰

این موزه در روزهای دوشنبه به جز تعطیلات رسمی چینی ها تعطیل است.

تور بازدید از کاخ موزه پکن

نکاتی برای بازدید از موزه

کودکانی که قد آن ها زیر ۱٫۲ متر است، ورودی ندارند و باید حتما با یک بزرگسال همراه باشند.

برای نوجوانان ۸ تا ۱۸ سال قیمت بلیط کمتر بوده و حدود ۲۰ یوآن است. برای دیگر کاخ ها نیز، مبلغ ۵ یوآن باید بپردازند.

سالمندانی که بیش از ۶۰ سال دارند، بلیط نیم بها می گیرند. باید حتما پاسپورت خود را نشان دهند.

هر روز تنها حدود ۸۰ هزار گردشگر حق ورود به کاخ موزه پکن را دارند و بیشتر از این دیگر بلیط فروخته نمی شود. بلیط ها را می توان آنلاین یا از باجه فروش بلیط تهیه کرد.

گردشگرانی که زبان چینی نمی دانند نمی توانند به راحتی بلیط تهیه کنند. چرا که چنین خدماتی وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر گردشگران یا باید از طریق آژانس های گردشگری مانند الی گشت بلیط بخرند یا اینکه از دوستان چینی خود بخواهند تا برای آن ها بلیط تهیه کنند.

مجسمه روبروی کاخ موزه پکن

اگر از باجه کنار دروازه جنوبی می خواهید بلیط تهیه کنید، باید سعی کنید تا صبح زود تا قبل از تمام شدن بلیط ها، اقدام کنید. مخصوصا که در دوران تعطیلات، شهر ممنوعه بسیار شلوغ می شود.

افرادی که برای شما بلیط خریداری می کنند، باید حتما نام کامل شما به همراه پاسپورت را داشته باشند. هنگام ورود باید اطلاعات روی بلیط شما با اطلاعات پاسپورتتان همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت اجازه ورود به کاخ موزه پکن را ندارید.

منبع: travelchinaguide.com

مهمترین نمایشگاه های باکو در سال ۲۰۱۸
مهمترین نمایشگاه های باکو در سال ۲۰۱۸
۱۴ مکان دیدنی شهر دوبی (قسمت دوم)
۱۴ مکان دیدنی شهر دوبی (قسمت دوم)
معرفی نمایشگاه های استانبول در ماه ژانویه ۲۰۱۹ | دی و بهمن ۹۷
معرفی نمایشگاه های استانبول در ماه ژانویه ۲۰۱۹ | دی و بهمن ۹۷
معرفی تعدادی از دیدنی ترین موزه های استانبول
معرفی تعدادی از دیدنی ترین موزه های استانبول