کاروانسرای های معروف یزد + تصویر

کاروانسرای های معروف یزد

یزد که به شهر بادگیرها معروف است پر از آثار تاریخی و جاذبه های قدیمی ست. قدمت تاریخی این شهر تاحدی است که با نگاه کردن به هر نقطه از آن تاریخ و فرهنگ را لمس می کنید. این شهر با بناهای خشتی، قنات ها و بادگیرهایش عاشقان کویر را نه فقط در ایران که از سایر نقاط دنیا شیفته خود کرده است. می خواهیم درباره کاروانسراهای معروف یزد حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

یزد

کاروانسرای زین الدین 

مطالب مرتبط:
کوچه های آشتی کنان یزد، کوچه هایی تنگ و باریک برای دوستی
راهنمای کامل سفر به یزد، شهر بادگیرها

بعد از طی ۶۰ کیلومتر در جاده یزد – کرمان در فاصله ۵۰۰ متری جاده، بنایی آجری خودنمایی می کند. این ساختمان که نامش کاروانسرای زین الدین است در قرن دهم هجری قمری به دستور حاکم کرمان، زین الدین گنجعلی خان ریگ ساخته شد. این کاروانسرای دایره ای شکل، ۵ برج نیم دایره دارد که به دیواره ۸ متری آن چسبیده اند. پس از اینکه در ضلع جنوبی بنا از در بزرگ وارد کاروانسرا شوید هشتی و سپس صحن ۱۲ ضلعی آن را می بینید که رواق های سکو داری اطراف صحن را احاطه کرده اند و انتهای هر رواق هم اتاق هایی مشابه دارد. اصطبل چهارپایان در طرفین هشتی ورودی و پشت اتاق ها در راهروهایی بزرگ قرار دارد. این بنا در سال های اخیر مرمت و به محلی مناسب برای اقامت گردشگران تبدیل شده است.

کاروانسرای زین الدین
اتاق کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای علی آباد

در جاده اصلی یزد- بندرعباس و در ضلع شمالی شهرستان مهریز کاروانسرای علی آباد را به صورت ساختمانی مربع شکل و آجری می بینید که به دستور پسر فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. از بیرون که به ضلع مشرف به جاده این کاروانسرا نگاه کنید چهار صفه در اطراف و یک صفه میانی می بینید که راهروی ورودی در آن قرار دارد. این ضلع از داخل، علاوه بر صفه میانی که راهرو در آن قرار دارد،‌ ده صفه دیگر هم دارد.

رباط خرگوشی

این کاروانسرا در جاده قدیمی یزد ـ اصفهان جایی در نزدیکی باتلاق گاوخونی و در ۶۰ کیلومتری عقدا قرار دارد. این بنا که از آثار به جای مانده از دوره شاه عباسی است در ابعاد ۸۰ در ۸۰ با سنگ و آجر درست شده است. در این بنا صفه، حجره و اسطبل های زیادی وجود دارد و در چهار گوش اش چهار ورودی برای طویله قرار دارد. در وسط رباط آب انباری وجود دارد که برای نگهداری آب از آن استفاده می شده است.

رباط خرگوشی

کاروانسرای رشتی عقدا

کاروانسرا و آب انبار رشتی عقدا در شهرستان اردکان و در ورودی عقدا قرار دارند. این کاروانسرا در بنایی آجری و با بادگیری دو طبقه در سال ۱۲۶۲ هجری قمری به دست یکی از تجار یزدی ساخته شد. در هر بدنه این کاروانسرا، هفت صفه به صورت قرینه درست شده بطوری که صفه وسطی از همه بزرگ تر و شاه نشین آن است. هر کدام از صفه های دیگر به یک اتاق راه دارند و در پشت اتاق ها هم اسطبل ها قرار گرفته اند.

کاروانسرای رشتی عقدا

کاروانسرای شمس

به مسیر جاده یزد- کرمان که بروید در بین شهرهای مهریز و انار کارانسرایی تاریخی شمس را در کنار جاده می بینید. این کاروانسرا که قدمتش به زمان صفویه برمی گردد ساختمانی آجری با پلان مربع است که در چهار گوشه اش چهار برج مدور قرار گرفته است. این کاروانسرا با ابعاد ۳۶ در ۴۱ متر از کاروانسراهای مستطیلی شکل بوده و ناامنی محیط اطرافش باعث شده که تجهیزات دفاعی زیادی داشته باشد. حیاط این کاروانسرا هشت گوش است و  در چهار گوشه آن چهار صفه و در هر کدام از چهار ضلع آن سه صفه درست شده است.

کاروانسرای مشیر

این کاروانسرا که قدمتش به بیش از ۱۵۰  سال پیش برمی گردد در سال ۱۳۸۴ مورد مرمت قرار گرفت و به محلی برای اقامت گردشگران تبدیل شد. این مجموعه در لیست آثار ملی قرار گرفته و ۱۹۹ واحد برای پذیرایی از مهمانان دارد. کاروانسرای مشیر در بلوار امامزاد جعفر شهر یزد قرار دارد و با محیط آرامش بخشش مسافران زیادی آن را برای اقامت خود انتخاب می کنند.

مشیر
کشوری که آنتونی بوردن را کاملاً شوکه کرد
معرفی فرودگاه اردبیل
کاخ شادیاخ در نیشابور، دنیایی از اسرار قرن سوم هجری
روستای تنگی سر سنندج، منطقه ای ناشناخته در کردستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code