کال جنی، دره ای که نباید تنها به آن سفر کرد

کال جنی

همیشه کشف وقایع مرموز و اسرارآمیز برای انسان ها جالب بوده است و همین موضوع باعث شده تا گاهی دردسرهای بزرگی برای خود بوجود بیاورد. قرار است در این مطلب از الی گشت، سفری به دره کال جنی، یکی از این مکان های مرموز بزنیم، دره ای که بومیان به آن، دره ی جن ها می گویند. همراه ما باشید:

کال جنی
مطالب مرتبط:
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس

کال جنی یک دره ی بسیار قدیمی در طبس است که به آن دره ی جن ها هم گفته می شود و نشانه هایی در آن که به دوران ساسانی برمی گردد، پیدا شده است. این دره، در شمال طبس و در نزدیکی روستای ازمیغان قرار دارد و یک سرزمین واقعا رازآلود است. بومیان قدیمی این محل، آن را محل زندگی جن ها می دانند و بر این باورند که نباید تنهایی به آن سفر کرد.

چرا به آن کال جنی می گویند؟

کال به معنی دره ای است که توسط سیلاب و جریان آب تشکیل شده باشد. بخش دوم نام این دره یعنی «جن» را هم به این دلیل به این دره نسبت داده اند که روستاییان، این دره را بسیار ترسناک و محل زندگی جن ها می دانند.

دره عمیق کال جنی
عکس کال جنی

تاریخ کال جنی

تصاویر و نقش و نگارهایی که روی دیواره های این دره وجود دارد بیانگر این موضوع است که این دره در طول هزاران سال در اثر فرسایش و وجود جریان های آب بوجود آمده است. در جاهایی از این دره، آنقدر دیواره ها به هم نزدیک می شوند که حتی دیگر نمی توان آسمان را هم دید.
جالب است بدانید ساختار این دره با زمین های اطرافش کاملا فرق دارد و در آن آب به فراوانی پیدا می شود و حتی در آن، آبشارهایی هم دیده می شود. در بخش هایی از این دره، ساختار U شکل دیواره ها را می بینیم که گاهی هم شکل V به خودشان می گیرند. کال جنی جایی است که رمز و رازها را بلعیده است…
به دلیل ساختار خاصی که این دره دارد، وقتی باد در آن می وزد، باعث تولید صداهای عجیب و غریب می شود و به همین دلیل این تصور به وجود می آید که موجودات دیگری در آن زندگی می کنند.

دیواره های بلند کال جنی

اگر سرتان برای غرق شدن در دنیای رمز و راز درد می کند، کال جنی مقصد مناسبی است. در این دره همچنین خانه هایی در دل دیواره ها دره وجود دارد که در آن دوران برای زرتشتیان ساخته شده بوده و به آن ها خانه گبرها می گویند که یکی دیگر از جذابیت های دیدنی اینجا محسوب می شوند. گاهی این حفره ها، علامت سوال هایی بزرگ در ذهن می شوند که  چه کسی و چطور توانسته این حفره ها و تونل ها را در دل دیواره های صخره ای، ایجاد کند. شاید باید این طور توجیه کنیم که کار طبیعت بوده است و توجیه دیگر می تواند این باشد که انسان ها در زمان های گذشته این کار را انجام داده اند…

خانه های کال جنی

یکی دیگر از دیدن های کال جنی، نخلستان هایی است که به خودی خود در آنجا روییده است و جایی است که در صورت سفر حتما باید ببینید. کال جنی، دره ی دیواره های بلند است در بخش هایی از آن، به دلیل شیب زیادی که وجود دارد، اصلا نباید وارد شد. برای رسیدن به کف دره هم در قسمت هایی خاص، باید کاملا آشنا به آنجا بود پس هیچ وقت به این کال بدون راهنما نروید، حتی اگر اعتقادی به لرواح ندارید!

ترسناک ترین عجایب ایران
ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران
بزرگترین یخدان خشتی ایران و جهان، یخدان موئدی
سرای مشیر، بازاری قدیمی در شیراز

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code