بلیط هواپیما

داستان تلخ کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن

کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن

دلفین ها موجوداتی دوست داشتنی و باهوش هستند که همواره مورد ستایش انسان ها قرار گرفته اند. حتی از دلفین ها داستان های بسیاری نوشته شده است که هوش و ذکاوت یا کمک آن ها را به انسان ها در دریا نشان می دهد. با این وجود در یکی از شهرهای ژاپن رفتاری جدای از این ماجراها با دلفین ها دارند. مردم شهر تایجی ژاپن به دلفین ها به عنوان غذا نگاه می کنند و متاسفانه کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن هر ساله دریایی سرخ را به وجود می آورد. مجله الی گشت داستان تلخ کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن را برای خوانندگانش بیان کرده و شما را با این واقعه تلخ که هر ساله رخ می دهد روبرو می کند.

کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن

شهر تایجی در کجا قرار دارد؟

مطالب مرتبط:
حقایقی عجیب در مورد شهر متروکه هلتون
سنن عجیب و باورنکردنی ازدواج در جهان
سامورایی، ظهور یک فلسفه در ژاپن

شهر تایجی یکی از شهرهای ساحلی و کم جمعیت ژاپن است که بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۱، در حدود ۳۴۲۸ نفر ساکنین داشته است. مساحت این شهر حدود ۵٫۹۶ کیلومتر مربع بوده و در استان واکایاما قرار دارد. متاسفانه این شهر در طول سال های متمادی به دلیل انجام شکار دسته جمعی و دلخراش دلفین ها در میان مردم جهان شناخته شده است. گفته می شود که روش های جدید شکار دلفین ها در تایجی ژاپن از حدود سال های ۱۳۷۰ رونق گرفته است.

کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن کجاست؟

فرهنگ غلط کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن

شهر تایجی ژاپن قدمتی به اندازه ۳۵۰۰ سال داشته و در تمام این مدت مردم این شهر به کار ماهیگیری و شکار وال و نهنگ یا دلفین مشغول بوده اند. هم اکنون با توجه به مخالفت های مردم جهان از کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن برای تامین غذای خود، هنوز مردم این شهر از این کار دفاع می کنند. آن ها ادعا می کنند که این کار، در طولانی مدت تامین کننده منبع معیشت آن ها و جزو هویت فرهنگی آن ها بوده است.

کاتسوتوشی میهارا (Katsutoshi Mihara) رئیس سابق شورای شهر تایجی، از مقاله شکار در نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۸ دفاع کرد و توضیح داد: “ما یک جامعه شکار دلفین ها هستیم و نمی خواهیم این موضوع را از دست بدهیم … در اینجا همه پسران با رویای شکار نهنگ ها بزرگ می شوند”.

در سال ۲۰۱۵ شهردار این شهر کازوتاکا سانژن (Kazutaka Sangen) در مورد کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن که انتقاد بین المللی را به وجود آورده بود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: “ما با اجازه دولت ژاپن شکار می کنیم…ما از این موضوع دست نمی کشیم”.

تایجی و کشتن دلفین ها

چرا همچنان شکار دلفین ها ادامه دارد؟

در حالی که شکی نیست که این شهر ساحلی به مدت طولانی به ماهیگیری و شکار نهنگ و دلفین به عنوان اصلی ترین منبع معیشت زندگی متکی بوده است. باز هم بسیاری از طرفداران محیط زیست این سوال را پرسیده اند که آیا شکار دلفین های بزرگ جثه باید همچنان به عنوان جزوی از میراث این منطقه ادامه داشته باشد؟! تمام این ماجرا هر ساله بر سر درستی این جریان ادامه دارد و هنوز که هنوز است طرفداران محیط زیست نتوانسته اند این باور و فرهنگ غلط را از میان ذهن مردم تایجی ژاپن دور کنند. اینکه در سال های گذشته و قدیم چنین مراسمی وجود داشته دلیل بر ادامه باورهای غلط در دنیای امروز نیست.

مارک پالمر (Mark Palmer) مدیر پروژه بین المللی پستانداران دریایی بیان نمود: ” تاریخچه تایجی با وجود سلاح های شگفت انگیز و بزرگ ۴۰۰ ساله شکار نهنگ را نشان می دهد، اما … اهداف این نیزه های بزرگ نهنگ های بزرگ و وال ها بوده اند و نه دلفین ها!” مارک پالمر در ایمیل خود به پروژه زمین (Project Earth) این سخنان را بیان نموده است.

در سال ۲۰۱۴ یک شکارچی دلفین بازنشسته تایجی عنوان کرد که یک دیدگاه و نظر مشابه دارد. این شخص توضیح داد که در دهه ۱۹۶۰ ماهیگیرانی از شهر ساحلی فوتو (Futo) در نزدیکی توکیو، به ماهیگیران تایجی چگونگی کشاندن دلفین ها به ساحل و در نهایت شکار آن ها را آموزش داده اند”. همچنین برای شروع داستان کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن حرف ها و حدیث های دیگری نیز گفته شده است. مثلا ساکایی هممی (Sakae Hemmi) از گروه مبتنی بر حفاظت از طبیعت ژاپن ELSA بسیاری از موارد مشابه این چنینی برای شروع این داستان نام برد. این فرد در اعتراضات خود بیان کرد که شکار دلفین در تایجی ژاپن، یک پدیده نسبتا جدید است که در اواسط دهه ۱۹۶۰ به دلیل افزایش تقاضا برای دلفین های سرگرم کننده آغاز شد”. در نتیجه در جواب مردم تایجی که این موضوع را به عنوان تاریخ و فرهنگ خود اعلام نموده اند افراد بسیاری به مقابله پرداخته و چنین حرف و ادعایی را رد کرده اند.

شکار دلفین ها و نهنگ ها در ژاپن

با این وجود حتی اگر تصور کنیم که کشتار دسته جمعی دلفین ها جزوی از فرهنگ تاریخ مردم تایجی باشد باز هم باید این سوال را بپرسیم که آیا این عمل وحشیگرانه باید در قرن ۲۱ ام ادامه پیدا کند و آیا هنوز هم به چنین شکارهایی نیاز است؟ برای تایید این سخن، اوباری (O’Barry ) یکی از مردم این شهر بیان می کند: “حتی اگر مردم تایلندی صدها سال شکار دلفین را تجربه کرده باشند، با این وجود این کار در قرن ۲۱ باید متوقف شود ما سنت خود را برای برده داری هم داشته ایم، منظورم این نیست که این کار امروز هم انجام می شود اما پنهان شدن در پشت سنت ها و فرهنگ گذشتگان کاری بسیار مزخرف است”.

  • متاسفانه:

جدای از تمام این حرف ها، سازمان بهداشت جهانی با مطالعه بر روی گوشت دلفین ها مقدار سم و جیوه درون این گوشت را بسیار بالا اعلام نموده است و به این مردم هشدار داده است که میزان جیوه بالای درون گوشت دلفین باعث به وجود آمدن بیماری هایی همچون سرطان، ناباروری و سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود. متاسفانه با وجود چنین هشدارهایی به مردم ماهیگیر و سنتی تایجی هنوز کشتار این حیوان باهوش و دوست داشتنی ادامه داشته و در فروشگاه های این شهر می توانید بسیاری از چنین محصولات را ببینید. با اینکه کمیسیون بین المللی صید نهنگ (IWC) صید نهنگ و دلفین را در در شهر تایجی غیر مجاز اعلام کرده همچنان مردم این شهر به این عمل زشت می پردازند. به نظر می رسد هنوز بسیاری از مردم ژاپن از وجود کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن اطلاعی نداشته باشند و این اخبار به شدت در این کشور، سانسور می شود.

آماری از قتل عام و کشتن دلفین ها در تایجی ژاپن

نحوه شکار دلفین ها در تایجی ژاپن

با این که حتی در سال های ۲۰۱۷ و شروع سال ۲۰۱۸ اقدامات بسیاری برای نجات جان دلفین ها از تله شکارچیان انجام می شود اما هنوز هم در این سال ها شاهد پدیدار شدن دریایی از خون دلفین های کشته شده در این شهر هستیم. هنوز می توان خلیج ها و سواحل این شهر را به رنگ قرمز دید. اما مردم این شهر چگونه به شکار دلفین ها می روند؟

آن ها برای شکار قایقی را جلوتر از همه برای پیدا کردن دلفین ها می فرستند. پس از پیدا کردن دسته دلفین ها، دیگر قایق ها به شکل حرف انگلیسی V آرایش می گیرند و در حین حرکت، صداهای وحشتناک و دیواری صوتی را ایجاد می کنند.

در نتیجه دلفین های ترسیده به سمت خلیج شنا می کنند. پس از رسیدن دلفین ها به نزدیکی ساحل، دیگر قایق ها به تعقیب آن ها می پردازند تا اینکه دلفین های هراسان خود را به ساحل بیندازند و به صخره ها بکوبند. پس از خسته شدن و بی حال شدن دلفین ها تازه شکار اصلی شروع می شود. کشتاری بیرحمانه با نیزه هایی در دست شکارچیان، تمام دریا را سرخ می کند. در بین دلفین های زخمی، دلفین هایی که از باقی دلفین ها زیباتر باشند برای فروش به آکواریوم ها و سیرک ها هم، شکار می شوند.

نحوه شکار دلفین ها در تایجی ژاپن

ساخت مستندی از این واقعه دردناک

در سال ۲۰۰۹ خشم جهانی از کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن باعث شد تا مستندی به نام “خلیج کوچک” (The Cove) در مورد دلفین ها ساخته شود. این فیلم در آن سال توانست جایزه بهترین فیلم مستند را در مراسم اسکار از آن خود کند. این فیلم مستند همچنین توانست خشم مردم جهان را از کشتار دلفین ها در ژاپن به وجود آورد. با این وجود مقامات ژاپنی این فیلم را ضدژاپنی اعلام نمودند و خواستار ممنوع شدن پخش آن شدند.

مستند د کوو

آمار قتل عام دلفین ها در این شهر

به گزارش آژانس تحقیقات شیلات، در سال ۲۰۰۸ حدود ۱۴۸۴ نهنگ و دلفین در اینجا کشته شدند. این آمار در سال ۲۰۰۹ به عدد ۲۴۰۰ دلفین رسید. تعداد شکار دلفین ها در تایجی ژاپن در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ۲۰۴۰ دلفین رسید. متاسفانه این آمار شکار در میان تمام گونه های دلفین ها و نهنگ ها و وال ها دیده می شود. به عنوان مثال تنها ۴۵۰ تعداد از این آمار در شکار دلفین های خط دار بوده است. با توجه به اقداماتی که دیگر مردم برای نجات دلفین ها انجام داده اند، در سال ۲۰۱۷ از بین دلفین های گرفتار شده در دام های ماهیگیران تنها توانسته اند ۴۴۸ تعداد دلفین را نجات دهند. ۲۳۲ دلفین در آن سال اسیر شده و فروخته شدند و حدود ۵۹۵ تعداد از دلفین ها در تایجی قتل عام شدند.

خبرگزاری فرانسه از توکیو گزارش داد که این فیلم مستند همچنین موجب خشم ماهیگیران ژاپنی شده است که می گویند شکار دلفین ها جزئی از فرهنگ آن ها است. در پی تماشای این مستند هر ساله در ماه سپتامبر اعتراضاتی گسترده در سرتاسر دنیا برای متوقف شدن این عمل برگزار می شود.

آمار کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن

جشنواره قتل عام دلفین و نهنگ در تایجی!!

در این شهر، در ۱۴ اگوست هر سال، جشنواره تابستانی تایجی به نام فستیوال ایسانا (Isana) برگزار می شود. ایسانا کلمه ژاپنی قدیمی برای نهنگ است.

در فصل پاییز و یکشنبه ماه نوامبر نیز جشنواره دیگری در این شهر با نام تایجی کوجیرا ماتسوری (Taiji Kujira Matsuri) برگزار می شود. در هر دو جشنواره مراسم هایی همانند رقص نهنگ یا نیزه زنی به نهنگ ها برپا می شود.

جشنواره قتل عام دلفین و نهنگ در تایجی!!

چگونگی دسترسی به تایجی | Taiji, Wakayama

برای رسیدن به تایجی ژاپن باید از توکیو اتوبوس خط کیسی (Kisei ) را سوار شوید تا به استان واکایاما و شهر تایجی برسید. ایستگاه تایجی خارج از منطقه Moriura واقع شده است. این اتوبوس ها از جاده های مسیر بزرگراه ملی ۴۲، واکایاما مسیر جاده استانی ۲۸۹ و جاده واکایاما مسیر جاده استانی می گذرند.

منبع: theguardian.com

حیوانات عجیبی که باعث رونق گردشگری در جهان شده اند! + تصویر
حیوانات عجیبی که باعث رونق گردشگری در جهان شده اند! + تصویر
باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
زشت ترین گیاه دنیا چه شکلی است؟!
زشت ترین گیاه دنیا چه شکلی است؟!
پارک ملی یالا، بهترین مکان در سریلانکا برای تماشای حیات وحش!
پارک ملی یالا، بهترین مکان در سریلانکا برای تماشای حیات وحش!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code