واقعیاتی از کشتی تایتانیک که هیچ کس نمی داند

کشتی تایتانیک | Titanic

مدتی پیش سالگرد صد و پنجمین یکی از بزرگ ترین و غم انگیزترین وقایع اتفاق افتاده در تاریخ یعنی واقعه ی غرق شدن کشتی تایتانیک بود. حادثه ی غرق شدن این کشتی به همراه مسافرانش در اقیانوس آتلانتیک به اندازه ای تلخ بوده است که از آن به عنوان یکی از غم انگیزترین حوادث تاریخ یاد شده است و در مورد آن حتی فیلمی هم ساخته شده است. جالب است بدانید که طبق تحقیقاتی که انجام شد مشخص شد که در سال ۲۰۱۲، واژه ی تایتانیک سومین واژه ی شناخته شده در بین مردم بوده است. اولین واژه خدا و دومین هم کوکا کولا! در هر صورت در این نوشتار الی گشت قصد داریم تا واقعیاتی از حادثه ی غرق شدن کشتی تایتانیک را بگوییم که احتمالا قبلا در جای دیگری نخوانده اید. همراه ما باشید:

درباره کشتی تایتانیک

تایتانیک یکی از بزرگ ترین اشیا جهان بوده است

مطالب مرتبط:
در خوابتان هم نمی توانید به این مکان ها بروید!
۷ کشف جدید از مصر باستان که دنیا را تکان داد+ تصویر

نه تنها کشتی تایتانیک عظیم بود، بلکه طبق مجله ی لایو ساینس بزرگ ترین شی قابل حرکت جهان بوده است که تا آن موقع بشر ساخته بوده است. این کشتی ۸۸۲ فوت طول داشت و ساخت آن ۲ سال طول کشید و طبق برآوردها هزینه ای برابر ۷٫۵ میلیارد دلار صرف ساختن آن شده است. وقتی که در لنج کناره می گرفت، قدرت و ابهت آن هر چشمی را به خود خیره می کرد.

امکانات کشتی تایتانیک در نوع خود بی مانند بوده است

همان طور که ممکن است شنیده باشید تایتانیک کشتی ای بسیار لوکس بوده است که امکانات به کار رفته در آن در آن دوران در هیچ کشتی دیگری به کار نرفته بود. از امکاناتی که در این کشتی به کار رفته بوده است، استخر آب گرم، حمام های ترکی، باشگاه، زمین اسکواش و… بوده اند علاوه بر این تایتانیک اولین کشتی بوده که می توانست آب لوله را به تمام کابین ها ببرد. در تایتانیک چندین طبقه وجود داشته، از فرست کلاس تا طبقه ی درجه سوم، با این حال حتی درجه ی سوم این کشتی هم از بسیاری از کشتی های دیگر آن دوران بهتر بوده است.

کشتی تایتانیک

قبل از برخورد کشتی تایتانیک به کوه یخ همه چیز خوب بود

تا قبل از برخورد کشتی به کوه یخ همه چیز خوب پیش می رفت. سفر دریایی در کمال آرامش انجام می شد و همه چیز طبق برنامه بود و مسافران کشتی هم از سفرشان لذت می بردند تا جایی که حتی یکی از ناخداها گفته است که دریا مثل یک شیشه بود. البته که این شرایط آرام خیلی طول نکشید، تایتانیک به یک کوه یخ در اقیانوس آتلانتیک برخورد کرد و کمی بعد در ساعت ۲:۲۰ صبح در روز ۱۵ آپریل کاملا در اقیانوس غرق شد.

عکس کشتی تایتانیک

برخورد کشتی با کوه یخ آنقدر ها هم نامناسب نبوده است

اگر چه بر سر راه کشتی کوه یخ وجود داشته و تصادف کشتی با آن سبب وقوع آن تراژدی تاریخی شد با این حال ظاهرا صخره ای که کشتی با آن برخورد کرده آنقدرها هم عظیم نبوده و برخورد خیلی شدیدی اتفاق نیفتاده است. یکی از بزرگ ترین دلایلی که باعث شد تا کشتی غرق شود، این بود که خدمه و پرسنل آن فکر می کردند که کشتی «غیر قابل غرق شدن» است.

یکی از مسافران فرست کلس این کشتی که از تراژدی کشتی تایتانیک جان سالم به در برده بود گفته بود: «در حال رفتن به اتاقم یعنی اتاق A11 بودم که اولین دست انداز اتفاق افتاد، همین که به اتاقم وارد شدم، دومین دست انداز و بعد هم سومی… درست شبیه به هل دادن بود و اصلا چیز ترسناکی نبود… بعد از آن به روی عرشه ی کشتی رفتم و یک کوه خاکستری رنگ یخی در جلوی کشتی دیدم که قطعات آن در حال ریختن به داخل عرشه بود. ما تکه های یخ را برداشتیم و شروع به برف بازی کردیم و فکر کردیم که چیز خاصی نیست و حتی از آفیسر هم پرسیدیم که آیا چیز خاصی است یا نه و او گفت نه اصلا. فقط به یک کوه کوچک برخورد کرده ایم.»

در واقع مشکل این بود که خدمه کشتی این کوه را دست کم گرفته بودند و از طرف دیگر کشتی از سر تیزش به آن جا برخورد کرده بود.

عکس های کشتی تایتانیک

بیشتر، زنان و بچه های کشتی زنده ماندند

حادثه تایتانیک یکی از تلخ ترین حوادث اتفاق افتاده در تاریخ بوده است، کشتی تایتانیک ۲۲۲۳ مسافر و خدمه داشته که از این تعداد فقط ۷۱۱ نفر زنده مانده اند. بیشتر افرادی که زنده ماندند هم از بین زن ها و بچه ها بودند و در واقع در موقع نجات جان مسافران اول از همه خانم ها و کودکان را به داخل قایق های نجات فرستادند. ۴۶ درصد خانم هایی که در قسمت درجه سوم بودند نجات پیدا کردند و تقریبا بیشتر خانم هایی که در فرست کلس کشتی تایتانیک بودند هم زنده ماندند.

تمام قایق های نجاتی که در کشتی تایتانیک وجود داشتند، پر نشدند

اگر قبلا کمی در باره ی حادثه ی کشتی تایتانیک مطالعه کرده باشید می دانید که زمانی که کشتی در آب های یخی اقیانوس آتلانتیک در حال غرق شدن بود، افرادی که توانستد زنده بمانند از طریق قایق های نجات کوچک فرار کردند. با این حال می خوانیم که از تمام قایق های نجات برای جان مسافران استفاده نشده بوده است، به نظر شما دلیل این موضوع چیست و چرا باید در حالی که مسافران در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ بوده اند، قایق ها خالی می مانده اند؟ محققان برای این سوال، دلایل زیادی دارند: در واقع بعد از اینکه کشتی به کوه یخی برخورد کرد، مسافران از این که بخواهند راحتی و بزرگی کشتی تایتانیک را رها کنند و سوار بر قایق های نجات آن هم در اقیانوس پهناور آتلانتیک شوند، واهمه داشتند.

افرادی که سوار بر کشتی های نجات شدند، بوسیله ی کشتی ای به نام RMS Carpathia که در همان نزدیکی بود، در روز ۱۸ آپریل سال ۱۹۱۲ به نیویورک رسیدند.

دانستنی های کشتی تایتانیک

واقعه ی غرق شدن کشتی فورا گزارش نشد

بعد از اینکه کشتی غرق شد، آن هایی که در خشکی بودند خیلی هنوز از مقیاس حادثه ی رخ داده با خبر نبودند و بعد از چندین روز که اصل ماجرا را فهمیدند عمیقا افسرده و غمگین شدند.

منبع: aol.com

 1. Mahdighasemi

  وااااااااااااااااااااااااااااای خیلی بده که بخوای غرق بشی واقعا از نظر من مرگ از غرق شدن خیلی وحشتناک و حتما اون بدبخت ها هم خیلی وحشت کرده بودن.واقعا دلم براشون میسوزه

 2. محدثه

  من توی یه سایت خوندم که دلیل غرق شدن فقط برخورد با کوه یخ نبود بلکه آتش سوزی در طبقه زیرین باعث ازبین رفتن استحکام کشتی شده بود…

 3. سعید

  در بعضی از جنگها ووقایع طبیعی آماربیشتری میمیرند اما هیچکدام به تلخی واقعه تایتانیک نیست.شاید به خاطر این است که این واقعه را با هنرمندی تمام به تصویر کشیده اند.

 4. امیررضا

  واقعه تایتانیک اگر مثل اسمش تایتانیک شد بیشتر بخاطر این بود که یکی از زیباترین و بزرگترین سازه ساخت بشر به سادگی و در عین ناباوری همگان به خاطره ها پیوست و در موزه اقیانوس آتلانتیک به خواب ابدی رفت.

 5. ناشناس

  سلام اسم مسافر ایرانی کشتی رو میگید؟
  الان کشتی کلا تو اقیانوس از بین رفته درسته؟
  چجوری میشه رفت لاشه تایتانیکو دید؟
  نفرین فرعون مصر باعث غرق شدن شده دروغه؟
  جواب بدید

 6. Yas

  واقعا چقدر دردناک هست که ببینی این همه زن و بچه غرق شدند …بعلاوه کلاس های لوکس(منظورم اتاقه)چرا بیشتر به اونا توجه میشده است باید اولویت فقط زن و بچه بود بازم تاسف و آرزوی اینکه هرگز و هیچوقت همچین حادثه تلخ و ناگواری پیش نیاد (آمین).

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد