۱۰ حقیقتی که در مورد کشور کامبوج نمی دانستید!

کشور کامبوج | Cambodia

یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا که فرهنگ و دیدنی های آن قطعا شما را شوکه خواهد کرد، کشور کامبوج است. اینجا که در مناطقه ایندوچین قرار گرفته، با دشت های وسیع، رودخانه های بزرگ و دیدنی های طبیعی وصف نشدنی، پوشیده شده است. تاثیر زیاد فرهنگ آسیایی، همراه با تاثیرات فرانسوی و آمریکایی، پایتخت کامبوج پنوم پن را یکی از جالبترین پایتخت های آسیا کرده است. بیشتر مردم کامبوج از نسل خمر هستند و اقلیت ها از جمله چینی ها، ویتنامی ها و قبیله های روستایی محسوب می شوند. اما این ها چیزی نیست که ما می خواهیم در این متن راجعبشان صحبت کنیم. الی گشت در ادامه ۱۰ حقیقت را در مورد کشور کامبوج آورده است که چه بخواهید به آن سفر کنید چه نه، برایتان جالب خواهد بود.

کشور کامبوج
  • پول گیج کننده

ارز اصلی کشور کامبوچ ریل می باشد و این در حالی است که دلار آمریکا کاربرد بیشتری دارد. معمولا وقتی که پول پرداخت شده کمتر از ۱ دلار باشد، به ریل کامبوج پرداخت می شود. این را در نظر داشته باشید که کامبوج یک کشور مبتنی بر پول نقد است و در بسیاری از مغازه ها و … کارت اعتباری قبول نمی شوند. پیشنهاد می شود که همیشه با خود پول خرد داشته باشید، زیرا معمولا اگر پولتان از ۲۰ دلار بیشتر باشد به مشکل برخواهید خورد. مردم کامبوج همچنین پول های پاره و کهنه را به سختی قبول می کنند.

  • اسمی که دائم عوض می شود

کامبوج رشته ای از نام ها داشته است. در حقیقت، نامش را با هر دولت جدید تغییر داده و او نام هایی چون جمهوری خمر، کمپوچئا دموکراتیک و جمهوری خلق کمپوچئا را به خود گرفته است. امروزه همه این کشور با با نام پادشاهی کامبوج می شناسند.

نقشه کشور کامبوج
  • خشم جاده

به رغم تمام جاده های عجیب و غریب کامبوج، جایی که قوانین انگار وجود ندارند، خشم جاده چندان دور از دسترس نیست. در کشوری که خشم شما را به هیچ کجا نمی برد اگر آرام باشید، آرام تر خواهید بود! شما باید حواستان به همه چیز باشد: سبقت غیر مجاز، ماشین هایی که گهگاه خلاف جهت حرکت می کنند، عبور ماشین ها از چراغ قرمز و یا گیر کردن وسط چهار راهی که همه به هم گره خورده اند. شما در کشور کامبوج لحظه های عجیب و غریبی را فقط در مواقعی که در ماشین هستید تجربه خواهید کرد! جاده ها پر از لحظات ترسناکند.

جاده خاکی در کشور کامبوج
  • امان از گرما

اگر دلتان خواست که در ماه آوریل (حدودا فروردین) به کامبوج بروید، پس باید گرمای زیادی را در نظر داشته باشید، زیرا آوریل گرم ترین ماه سال در کشور کامبوج است. در این زمان، درجه دما به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد می رسد، رطوبت آنقدر زیاد است که حسابی عرق خواهید کرد و حستان طوری است که انگار در یک هوای گل آلود قدم می زنید. اگر می توانید در این زمان به سمت ساحل بروید، تنی به آب زده و کمی حس بهتری داشته باشید.

کامبوج
  • زمان تولد

زمانی که به کشور کامبوج سفر می کنید، یکی از سرگرمی ها این است که از افرادی که در شهرهای مختلف زندگی می کنند سن یا تاریخ تولدشان را بپرسید. در این صورت با چیزی عجیب مواجه می شوند و آن هم این است که پاسخ ها متفاوت خواهد بود: سن خمر آن ها و سن بین المللی آن ها! به طور کلی وقتی شخصی به دنیا می آید همان سن ۰ در نظر گرفته می شود، مانند بسیاری از کشور های دیگر؛ اما سنت متفاوتی در سال نوی خمر وجود دارد که در آوریل اتفاق می افتد. طبق این سنت کامبوجی ها در آن زمان یک سال بزرگتر می شوند.

مردم کامبوج
  • طبیعت کمیاب

کامبوج دارای چندین گونه در معرض خطر از جمله دلفین ایراواددی است که می تواند در ناحیه ای از رودخانه مکونگ در Kratie یافت شود و همچنین یک نوع لاکپشت نادر (Cantor’s Giant Softshell Turtle) نیز در این کشور زندگی می کند. سیم ریپ و پری ویهیر نیز سکونتگاه پرنده عظیم غول پیکر اکراس هستند و تونله ساپ دارای طیف وسیعی از موجودات دریایی محافظت شده و در معرض خطر است. عاشقان حیات وحش، حتما به کامبوج بروند.

دلفین کمیاب کامبوج
  • شگفتی های آبی

بزرگترین دریاچه آب شیرین جنوب شرقی آسیا در کشور کامبوج در سیم ریپ قرار دارد. رود تونله ساپ (Tonle Sap) به پنوپ پن می رود و در آنجا به رودخانه مکونگ می رسد. یک پدیده خاص در اینجا رخ می دهد به این صورت که دو بار در سال با یک پیچ منحصر به فرد، جهت آب رودخانه تونله یاپ عوض می شود. در نوامبر با شروع فصل خشک، آب شروع به ریختن در مکونگ کرده و دریاچه کم عمق می شود؛ اما در ژوئن با شروع فصل موسمی، آب بالاتر آمده و دریاچه پر می شود.

دریاچه تونله ساپ
  • قوانین معنوی

بیش از ۹۵% مردم کامبوج، مراسم مذهبی را دنبال می کنند و راهبان با سرهای طاس و زنجیر رنگ زعفران را می توان در سراسر کشور مشاهده کرد. هر روز صبح، راهبان به خیابان ها می آیند و در مغازه و خانه ها توقف می کنند تا غذا، پول و سایر اقلام را در ازای برکت بخرند.

  • زمین مین

در حالی که تلاش های زیادی برای خنثی کردن کامبوج از بمب و مین های زمینی منفجر نشده که چندین دهه گذشته در این کشور گذاشته شده انجام گرفته است، تخمین زده می شود که ۴ تا ۶ میلیون از آن‌ها هنوز باقی مانده اند. این مین ها که از جنگ داخلی و جنگ کشور همسایه ویتنام و نیروی خمر سرخ باقی مانده، برای مردم روستا نشین هنوز هم خطرناک است. مردم زمان های زیادی که به ماهیگیری یا کشاورزی مشغول هستند، این بمب ها را پیدا می کنند. آمارها نشان می دهد که بین ژانویه و ژوئن ۲۰۱۶، ۲۹ نفر زخمی و ۲۰ نفر به خاطر این مین ها کشته شده اند.

زمین مین
  • به بزرگترها احترام بگذارید

احترام نقش بسیار مهمی در جامعه کشور کامبوج ایفا می کند که مسن تر ها در صدر آن هستند. خانواده ها هم اولویت بعدی هستند به طوری که زوج هایی که به تازگی ازدواج کرده اند در خانه والدین خانم، زندگی می کنند. کودکان نیز طوری بار می آیند که وقتی بزرگتر شدند، حامیان پدر و مادرشان باشند.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد