وقتی مردان لباس هایشان از گل باشد، کلکته در هند!+ تصویر

بازار گل کلکته در هند

کلکته شهر پر هیاهوی هندی، شهری که در ذهن خیلی از ماها به عنوان هندی ترین شهر هند شناخته می شود و به دیدنی های فریبنده و مردم گرم و دوست داشتنی اش مشهور است. کلکته همان جایی است که بسیاری از ما آن را با فیلم های هندی قدیمی اش می شناسیم، جایی که به رنگ ها و نقش و نگارهای متنوعش معروف است و یکی از شادترین مردمان را دارد. چند وقت پیش مجله ی معتبر نشنال جئوگرافیک به سراغ این شهر رفت تا از زندگی روزانه ی مردم آن در این شهر بیشتر جستجو کند و ما هم یک سوژه ی خیلی خوب و متفاوت را درباره ی کلکته در هند برایتان آماده کرده ایم. سوژه ای که گلفروش های خیابانی را در کلکته در هند نشان می دهد آن هم در حالی که خودشان کالاهای فروشی شان را بر تن کرده اند! با الی گشت همراه باشید.

کلکته در هند
مطالب مرتبط:
مرداب های کرالا، بهشت بی مانند هند+ تصویر
معروف ترین شهرهای هند کدام هستند!

در تصویر بالا می توانید تصویر مردی را در یکی از خیابان های کلکته در هند ببینید که در واقع یک گلفروشی سیار است! این مرد در کناره ی رود هوگلی قرار دارد و روی سر او می توانید تاجی از آشوکا را ببینید. بقیه ی داستان را از زبان یکی از توریست ها بشنوید.

چندین سال پیش برای انجام کاری به کلکته در هند رفتم. از آن جایی که یک روز از اقامتم را تقریبا بیکار بودم تصمیم گرفتم تا سری به خیابان بزنم و از بازار گل کلکته در هند که تا آن زمان تعریف آن را زیاد شنیده بودم دیدن کنم. این بازار گل یکی از بزرگ ترین بازارهای گل عمده فروشان در قاره ی آسیا است و در آن می توان دکه های بزرگ و کوچک گل فروشی که قدمتی یکصد ساله دارند را دید. هر روز چیزی حدود ۲۰۰۰ نفر به این دکه های گل فروشی می روند تا کار کنند و هر روز صبح هم کامیونی از گل های فصلی به این دکه ها می رود تا گل های مورد نیاز آن ها را تامین کند.

بازار گل کلکته در هند

اتمسفر این بازار دیوانه کننده و از طرفی دوست داشتنی بود، دیدن این که همه چقدر برای زندگی تلاش می کنند… اما بیشتر از همه چیز، غرق در شیوه ی گل فروشان برای حمل کردن و فروختن گل هایشان شدم. آن ها همگی مرد بودند ولی لباس هایشان از گل که حس لطافت به آن ها می داد! یکی از پسرها که اصلا انگار لباسش از سر تا پا گل بود… دیدن این مناظر به اندازه ای برایم حیرت آور بود که وقتی به آلمان کشورم برگشتم، دو سال بعد برای گرفتن پرتره های خاص به کلکته در هند سفر کردم.

مفهوم گل در هند

گل در هند به معنی همه چیز است چرا که آن ها در همه چیز این جانداران زیبا و خوشبو را استفاده می کنند از فستیوال های مختلف گرفته تا مراسم و جشن های خانوادگی و حتی آیین های مذهبی شان. تنوع این گل ها هم بسیار زیاد است از رنگ های بسیار روشن گرفته تا تیره ی تیره، انواع رزها از رز قرمز تا رزر سفید و آبی، رزهای چند رنگ رزهای مایل به زرد، یاسمین های خوشبو و… با این حال تصمیم گرفتم تا در سفر به کلکته در هند به جای این که بخواهم از این گل ها عکس بگیرم از مردانی که آن ها را حمل می کنند عکس بگیرم.

البته پوشیدن این گل ها بر سر فقط مختص آقایان نیست و شما می توانید خانم هایی را ببینید که این کار را انجام می دهند، ولی آن ها دوست نداشتند تا از آن ها عکسی گرفته شود و به همین دلیل در این مطلب فقط گل فروشان مرد نشان داده شده اند.

در تصویر دوم در بالا می توانید یکی دیگر از گلفروشان کلکته در هند را ببینید. این فرد کولویندر نام داشت و لباسی از گل های همیشه بهار نارنجی رنگ بر تن دارد. آنها سخت مشغول کار کردن بودند با این حال من از آن ها خواستم تا چند لحظه ای از وقتشان را در اختیار من قرار دهند، آن ها هم با کمال میل مهربانانه قبول کردند.

گلفروشان در کلکته در هند

همه ی این افراد به زبان بنگالی صحبت می کنند و از آن جایی که بعضی از آن ها غیر قانونی کار می کردند، جلب اعتمادشان واقعا کار سختی بود. اما بعد از چند روز توانستم آن ها را قانع کنم تا با من صحبت کنند، یکی از آن ها هم هندی و هم بنگالی صحبت می کرد و به کمک او توانستیم تا وارد عمق بازار گل در کلکته در هند شویم.

این بازار به اندازه ای شلوغ و پر تردد و قدیمی است که واقعا نمی توان هیچ عکس تمیزی از آن گرفت بنابراین تصمیم گرفتم تا از مردان کنار رود هوگلی که یک انشعاب از گنگ است عکس بگیرم. در این عکس ها می توانید ترکیبی از نور خورشید با دود را ببینید، به همین دلیل مجبور شدم تا به مقدار خیلی کم از فیلترهای عکاسی برای کم کردن آن ها استفاده کنم. در طول ۸ روز تقریبا توانستم از ۵۵ گل فروش عکس بگیرم و گرفتن هر کدام از این عکس ها بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به دلایل مختلف زمان گرفت، آن هم در زیر آفتاب سوزان کلکته. یکی از هدف های من از این کار این بود تا بتوانم باورهای اشتباهی که درباره ی مردم هند وجود دارد را از بین ببرم، بسیاری از مردم فکر می کنند که هندی ها آدم های فقیر و بیچاره  ای اند که هیچ تلاشی برای بهتر شدن زندگی شان نمی کنند در حالی که کاملا این قضیه برعکس است.

مالیک عکاس آلمان در کلکته

اگر فرصت این را داشته باشید تا به کلکته در هند بروید می توانید این گل فروش ها را بیشتر در کناره های رود هوگلی پیدا کنید.

منبع: nationalgeographic.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code