کلیساهای گوتیک بی نظیر باقی مانده از قرون وسطی در اروپا

کلیساهای گوتیک اروپا

کلیساهای گوتیک ساختمان های مذهبی گوت های باستانی نیستند، بلکه کلیساهایی هستند که در سبک معماری گوتیک ساخته شده اند. همانطور که وندالیسم هیچ ارتباطی با وندال ها ندارد بنابراین گوتیک نیز نسبتی با گوت ها ندارد. این یک سبک معماری است که در قرن دوازدهم از فرانسه نشات گرفته و سبک رومانسکایی را توسعه داده و به عنوان سبکی فرانسوی شناخته می شود. این سبک از معماری در تمام کلیساهای گوتیک اروپا گسترش یافته و تا قبل از اینکه به رنسانس تبدیل شود تا قرن شانزدهم ادامه پیدا کرد. پس از آن نام آن را گوتیک نامیدند. سبک گوتیک بر میزان اثرگذاری عمق و نور تمرکز داشته است. این ساختار با توسعه ویژگی های خاصی از معماری مانند ستون های خوشه ای و حمایت از بلندپروازی ها به دست آمده است. اگرچه که این سبک از معماری در بسیاری از قلعه ها، کاخ ها و سالن های شهر مورد استفاده قرار گرفته اما کلیساهای گوتیک اروپا از جمله زیباترین های این سبک معماری را نشان دهد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این بناهای شکوهمند بیشتر بدانیم.

کلیساهای گوتیک اروپا

کلسیای سنت استفان | St Stephen’s Cathedral

مطالب مرتبط:
کلیسای جامع زوارتنوتس ارمنستان، نمادی از قدرت مذهبی
کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد
کلیساهای چوبی و قدیمی قرون وسطایی نروژ

کلیسای جامع سنت استفان در قلب شهر وین قرار گرفته است. این بنا از جنگ های بسیاری جان سالم به در برده و در حال حاضر به عنوان نماد آزادی شهر شناخته می شود. این کلیسای جامع که از جمله کلیساهای گوتیک اروپا می باشد در سایت ویرانه های دو کلیسای پیشین بنا شده است. ساختمان این کلیسا در قرن چهاردهم توسط رودولف چهارم که دوک اتریش بوده است گسترش یافت. مهمترین مشخصه این بنا سقف آن با الگوی تزیینی الماس مانند می باشد که در سال ۱۹۵۲ به آن اضافه شده است.

کلسیای سنت استفان

کلیسای بورگوس | Burgos Cathedral

کلیسای بورگوس یکی از کلیساهای گوتیک اروپا در شهری با همین نام بوده که به مریم مقدیس اختصاص داده شده است. این ساختمان به اندازه گسترده و سبک معماری گوتیک منحصر به فرد آن مشهور می باشد. ساخت کلیسای جامع بورگوس در سال ۱۲۲۱ آغاز شده و پس از یک وقفه طولانی در حدود ۲ قرن در سال ۱۵۶۷ تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۹ کلیسای جامع تبدیل به محل دفن رودریگو دیاز دویوار (Rodrigo Díaz de Vivar) و همسرش دونا جیمنا (Doña Jimena) گردید

کلیسای بورگوس

کلیسای ریمز | Reims Cathedral

کلیسای ریمز از جمله مکان های مذهبی بود که پادشاهان فرانسوی در آن به طور رسمی تاجگذاری می کرده اند. این ساختمان در محل کلیسایی ساخته شده بود که کلوویس (Clovis) توسط سنت رمی (Saint Remi) اسقف اعظم ریمز در سال ۴۹۶ میلادی غسل نعمید داده شده بود. این کلیسای جامع تا پایان قرن سیزدهم میلادی کامل شده و بخش غربی آن در قرن چهاردهم اضافه شد.

کلیسای ریمز

کلیسای میلان | Milan Cathedral

یکی از بزرگترین و معروفترین کلیساهای گوتیک اروپا در میدان اصلی میلان قرار گرفته است. دومو دی میلانو (Duomo di Milano) همچنین یکی از مشهورترین ساختمان ها در اروپا می باشد. از طرف دیگر این بنای شگفت انگیز از جمله کلیساهای گوتیک بزرگ در جهان به شمار می رود. ساخت و ساز این ساختمان در سال ۱۳۸۶ و تحت نام اسقف اعظم آنتونیو داسالزو (Antonio da Saluzzo) ساخته شده است. ساخت این بنا در زمانی که سبک گوتیک فرانسوی به تازگی وارد ایتالیا شده بود آغاز شد. البته که برای تکمیل این کلیسای معروف پنج قرن زمان طول کشیده است.

کلیسای میلان

کلیسای سویل | Seville Cathedral

در سایت مسجد بزرگ الموهاد (Almohad) کلیسای قرون وسطایی سویل ساخته شد. این بنا برای نشان دادن قدرت و ثروت شهر پس از دوران رکونکیستا (Reconquista) ساخته شده است. در زمان تکمیل آن در قرن شانزدهم حاجیا سوفیا (Hagia Sophia) به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در جهان جایگزین شد. البته که لازم به ذکر است که این کلیسای سویل همچنان جزء بزرگترین کلیساهای گوتیک اروپا و سوین کلیسای جامع بزرگ در جهان می باشد. سازندگان از ستون ها و برخی از عناصر مسجد استفاده کرده که معروفترین آن ها جیرالدا (Giralda) می باشد که مناره مسجد به برج ناقوس تبدیل شده است.

کلیسای سویل

یورک مینستر | York Minster

یورک مینستر یکی از بزرگترین کلیساهای گوتیک اروپا در شمال این قاره بوده و در شهر باستانی یورک قرار گرفته است. یورک مینستر تمام مراحل عمده معماری گوتیک در انگلستان را یکی کرده است. ساختمان کنونی آن در سال ۱۲۳۰ آغاز شده و در سال ۱۴۷۲ ساخت آن تکمیل شده است. پنجره شرقی بزرگ آن در داخل کلیسای جامع بزرگترین شیشه های رنگارنگ قرون وسطایی در جهان را دارد.

یورک مینستر

نوتردام پاریس | Notre Dame de Paris

نوتردام یکی از زیباترین کلیساهای گوتیک اروپا بوده که در منطقه ۴ شهر پاریس واقع شده است. ساخت این بنا در سال ۱۱۶۳ آغاز شده و بخش عمده ای از آن تا سال ۱۳۴۵ میلادی به پایان رسید. نوتردام یک نمونه عالی از معماری گوتیک فرانسوی بوده که در آن به خوبی از مجسمه ها و شیشه های رنگی استفاده شده است. در طول انقلاب فرانسه در دهه ۱۷۹۰ بیشتر مجسمه ها و گنجینه های آن آسیب دیده و یا نابود شدند. از طرف دیگر ناپلئون بناپارت نیز در دوم دسامبر ۱۸۰۴ در این کلیسا مراسم تاجگذاری خود را انجام داد.

نوتردام پاریس

کلیسای کولوگن | Cologne Cathedral

به راحتی می توان گفت که بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در آلمان، کلیسای کولوگن یا همان کولن می باشد. این بنا برای قرن ها است که معروقترین نماد شهر کولن می باشد. این کلیسای معروف در سایت یک عبادتگاه رومی قرن چهاردهمی قرار گرفته و به دنبال آن کلیسا نیز توسط ماترنوس (Maternus) نخستین اسقف مسیحی کولن ساخته شده است. ساخت این کلیسای گوتیک اروپا در سال ۱۲۴۸ آغاز شده و با وقفه ای طولانی در میان آن به مدت ۶۰۰ سال زمان برده است. این کلیسا به سنت پیتر و ماری اختصاص یافته و محل اقامت اسقف اعظم کولن نیز می باشد.

کلیسای کولوگن

سانتا ماریا دل فوریه | Santa Maria del Fiore

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره در سال ۱۲۹۶ در سبک گوتیک شروع به ساخته شدن نموده و در نهایت در سال ۱۴۳۶ ساخت آن تکمیل شد. این ساختمان از جمله زیباترین کلیساهای گوتیک اروپا و فلورانس بوده و به عنوان نماد این شهر شناخته می شود. نمای بیرونی کلیسا با سنگ های مرمر و در لایه های مختلفی از سبز، صورتی یا سفید ساخته شده است. این ساختمان همچنین یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا بوده و تا دوره مدرن نیز بزرگترین گنبد جهان بوده است. همچنین در حال حاضر نیز بزرگترین گنبد آجری جهان به این بنا تعلق دارد.

سانتا ماریا دل فوریه

کلیسای چارترز | Chartres Cathedral

کلیسای جامع چارترز در شهری به همین نام واقع شده است. این شهری در نزدیکی پاریس بوده و به نظر می رسد کوچکتر از آن باشد که یکی از مهمترین کلیساهای گوتیک اروپا را در خود جای داده باشد. کلیسای جامع چارترز نه تنها یکی از بهترین نمونه ها در سبک گوتیک فرانسوی می باشد بلکه تقریبا ساختار آن به خوبی حفظ شده است. اکثریت شیشه های رنگی آن همچنان باقی مانده است. این در حالی است که معماری این بنا از اوایل قرن سیزدهم تنها تغییرات جزیی را تجربه کرده است.

کلیسای چارترز

سبک گوتیک در معماری یکی از ماندگارترین و شکومندترین سبک های معماری در جهان بوده که از قرون وسطی باقی مانده است. ساختمان های بسیاری در این سبک ساخته شده اند اما کلیساهای گوتیک اروپا بیشتر از سایر بناها از جزییات این سبک استفاده کرده است. از جمله بهترین ساختارهای معماری قرون وسطایی را می توان در این بناها به خوبی مشاهده نمود.

منبع: www.touropia.com

زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
تابستون امسال به این شهرهای اروپایی سفر کنید
تابستون امسال به این شهرهای اروپایی سفر کنید
شوالیه ها، نمادی از جوانمردی قرون وسطی در اروپا
شوالیه ها، نمادی از جوانمردی قرون وسطی در اروپا
ویلنیوس، مقصد ارزان اروپایی
ویلنیوس، مقصد ارزان اروپایی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code