کلیسای اود کرک، قدیمی ترین کلیسای آمستردام

کلیسای اود کرک در آمستردام | Oude Kerk Church

با شنیدن اسم آمستردام احتمالا کانال های پرآب، دوچرخه سواری، پنیرهای خوشمزه، گل های لاله، خانه های رنگارنگ و آسیابان های جذاب در ذهتنان نقش می بندد اما این شهر جاذبه های زیادی به جز این نمادهای شناخته شده اش دارد جاذبه هایی که هر کدام گردشگران زیادی را به این محل می کشانند و اینجا را تبدیل به یکی از پربازدترین شهرهای توریستی دنیا کرده اند. شاید تا به حال چیزی درباره کلیساهای جذاب این شهر نشنیده باشید و باورتان نمی شود که آمستردام کلیسایی تا این حد جذاب دارد. می خواهیم در این پست درباره قدیمی ترین کلیسای آمستردام حرف بزنیم : کلیسای اود کرک (Oude Kerk). در ادامه الی گشت را هراهی کنید تا از این کلیسای قدیمی بیشتر بدانید.

کلیسای اود کرک
مطالب مرتبط:
ولندام، شهری جذاب در نزدیکی آمستردام
راه حل عجیب فرودگاه آمستردام برای آلودگی صوتی!+تصویر

«اود کرک» یعنی کلیسای قدیمی، اسمی که به خوبی قدیمی بودن آن را نشان و خبر از تاریخ پرفراز و نشیبش می دهد. ساخت این کلیسا به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد، در آن زمان و در سال ۱۲۱۳ کلیسای اود کرک از چوب ساخته شد. بنای اولیه دقیقا در همین جایی قرار داشت که امروز این کلیسا را در آن می بینید. از آن جایی که ساختمان چوبی دوام چندانی ندارد در حدود ۱۰۰ سال بعد یعنی در سال ۱۳۰۶ کلیسای چوبی جای خودش را به یک بنای سنگی داد و در همان سال به کلیسایی متبرک تبدیل شد. در طول تاریخ بارها مرمت هایی بر روی این کلیسا انجام شده برای همین هم هست که با وجود قدمت طولانی همچنان در گوشه ای از شهر زیبای آمستردام در جلوی کانال آب خودنمایی می کند. در آن زمان این کلیسا آنقدر برای مردم اهمیت داشت که اولین مرمت ها را در حدود ۵۰ سال بعد از ساخت بر روی آن انجام دادند.

جاذبه های آمستردام

کلیسا در قرن شانزدهم حوادث سختی را از سر گذراند و بارها مورد غارت قرار گرفت به طوری که در طول مدت جنگ های مذهبی که در این قرن متداول بود بارها جمعیت زیادی به این کلیسا حمله کردند و به تزئینات تاریخی آن آسیب های زیادی زدند. از جمله آثاری که از گزند حملات مردم در امان نماند نقاشی هایی بود که برای تزئینات قسمت محراب به کار رفته بود و یکی ازشاهکارهای هنری بود. بعد از اصلاحاتی که بعد از آن دوره انجام شد اینجا به مکانی برای ثبت ازدواج و نگهداری اسناد مهم تبدیل شد. کلیسا در ابتدا یک کلیسای کاتولیک رومی بود اما امروز به کلیسای پروتستان تبدیل شده است. در این کلیسای تاریخی آثاری را می بینید که هر کدام برای دوره های مختلف تاریخ هستند و پشت آن ها داستانی جذاب و شنیدنی وجود دارد. از پنجره های بزرگ کلیسا که با شیشه های رنگی تزئین شده اند نورهای رنگارنگ فضای داخلی کلیسا را رنگین کرده است. این شیشه های رنگی در قرن های ۱۵ و ۱۶ بر روی پنجره های کلیسا به کار رفتند تا ظاهر آن را جذاب تر و معنوی تر کنند. کلیسای اود کرک قدیمی ترین ساختمان آمستردام و همچنین قدیمی ترین کلیسای شهراست. امروز این کلیسا نه فقط جایی برای انحام فعالیت های مذهبی است بلکه در آن کارهای فرهنگی هم انجام می شود.

طراحی داخلی کلیسا

در حالی که بیشتر کلیساهای آمستردام طراحی داخلی ساده ای دارند اما این کلیسا با معماری منحصربفرد، مجسمه های جذاب و قبرهای قدیمی برجسته یکی از بهترین جاذبه های توریستی آمستردام است. مطمئنا با تعریف های که از این کلیسا کردیم دلتان می خواهد با بازدید از آن تاریخ طولانی آمستردام را از نزدیک کشف کنید چون دیگر بنایی قدیمی تر از این کلیسا در شهر وجود ندارد.  برای دیدن معماری و طراحی این کلیسا می توانید دوشنبه تا شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر راهی این محل شوید و با پرداخت ۷/۵ یورو به داخل کلیسا بروید. به محض اینکه وارد این کلیسا شدید انگار ناگهان به سفری تاریخی رفته اید و خودتان را در قرن های گذشته حس می کنید. انگار که در و دیوار و آثار هنری هر کدام قصه تاریخی خود را برایتان تعریف می کنند فقط باید ساعتی وقت بگذارید تا کاملا تاریخ این کلیسا را لمس کنید. حتی می توانید با یک راهنما از برج کلیسا هم بالا بروید البته اگر می خواهید با تورهای گردشگری به بالای این برج بروید باید بدانید که این تورها فقط در ماه های فروردین تا شهریور در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه از ۱ ساعت  تا ۵ عصر برگزار می شوند و برای شرکت در آن ها باید ۷ یورو پرداخت کنید. همین که به بالای برج رسیدید مطمئنا از تماشای قدیمی ترین بخش آمستردام و کانال های آب زیبای اطرافش غافلگیر می شوید و دلتان می خواهد ساعت ها از آن بالا بر روی قدیمی ترین ساختمان شهر به اطراف خیره شوید.

قدیمی ترین کلیسای امستردام

در این کلیسا مراسم فرهنگی و مذهبی زیادی برگزار می شود. هر سال در اواسط ماه مارس کاتولیک ها در این کلیسا جمع می شوند تا معجزه آمستردام که در سال ۱۳۴۵ اتفاق افتاد را جشن بگیرند. با اینکه در این کلیسا در طول سال گاهی مراسم و نمایشگاه های خاص برگزار می شود اما در سال ۲۰۱۶ «اود کرک» تنها کلیسای هلند بود که توانست به موزه ای رسمی تبدیل شود. امروز هنرمندان زیادی را می بینید که آثار خودشان را برای نمایش به این کلیسا می دهند و هدف از کار آن ها این است که در مکانی تاریخی آثار هنری معاصر به نمایش گذاشته شود. کلیسا به زیبایی در کنار کانال پر از آب قرار دارد و افراد زیادی با قایق از کنار آن رد می شوند. شاید با دیدن هیاهوی بیرون کلیسا و کافی شاپ کنار آن تا حدودی از فضای کهن این کلیسا فاصله بگیرید و تصور اینکه کلیسا چه تاریخ بلندی را از سر گذرانده کمی برایتان سخت باشد.

منبع: amsterdam.info

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد