کلیسای سنت اسحاق، دومین ساختمان بلند سنت پترزبورگ

کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ

این بار به سراغ یکی از جاذبه های سنت پترزبورگ، شهر خواهر خوانده اصفهان خواهیم رفت. در یکی از زیباترین شهرهای جهان که روزگاری پایتخت روسیه بود (سنت پترزبورگ) کلیساها متنوع و البته دیدنی ساخته شده است که توریست ها و گردشگران متعددی را به خود جلب می کنند. اگر شما هم چمدان خود را برای پرواز روسیه بسته اید و می خواهید با تور روسیه و یا حتی به تنهایی وارد این کشور شوید، پیشنهاد می دهیم که حتما به دیدن کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ بروید. چرایی این گفته را اگر تا انتهای این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت بخوانید، در خواهید یافت.

کلیسای سنت اسحاق

تاریخچه کلیسا

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین رستوران‌های سنت پترزبورگ
با قلب شهر سنت پترزبورگ آشنا شوید: جزیره واسیلی!
نمایش تاریخ روسیه در میدان کاخ سنت پترزبورگ

در سال ۱۹۲۸ کاربری کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ به موزه تغییر یافت و اولین افتتاحیه آن با نمایش تاریخ ساختمان و معماری برگزار شد. در طول جنگ جهانی دوم، تمام آثار موزه های شهر را به درون این کلیسا منتقل نمودند. چرا که روس ها می دانستند آلمان ها از بنای این موزه به عنوان نقطه اصلی شهر برای ردیابی استفاده می کنند و در این بنا، ساکن می شوند. به همین دلیل این بنای تماشایی را بمباران نخواهند نمود. در سال ۱۹۳۱ این کلیسا میزبان بزرگترین آونگ ساعت جهان شد. آونگی که چرخش روزانه زمین را به دور محور خود نشان می داد.

کمی به قبل تر و زمان ساخت بنا بر می گردیم. ساخت کلیسای سنت اسحاق را در سال ۱۸۱۸ پایه ریزی نمودند. امپراتوری الکساندر اول، ساخت این بنا را شروع نمود و سرانجام توسط برادر جوانتر او، امپراتور نیکولاس اول در سال ۱۸۵۸ به پایان رسید. برای ساخت این بنا در میان معماران مسابقه ای برگزار شد و در نهایت معماری به نام آگوست دو مونتقراند (Auguste de Montferrand) توانست برنده شود. او به عنوان مدیر پروژه ساخت کلیسا منصوب گردید. انجام چنین پروژه ای برای معمار فرانسوی به حدی سخت بود که حدود ۶ هفته پس از اتمام ساخت کلیسا بر اثر بیماری مرد.

تاریخچه کلیسای سنت اسحاق

در هر صورت آنچه که این معمار فرانسوی در سنت پترزبورگ روسیه به جا گذاشته است، آنچنان با ابهت و دیدنی است که حتی بسیاری از شاعران و نویسندگان را هم تحت تاثیر خود قرار داده است. نام این کلیسا را در بسیاری از آثار ادبیات روسیه در طی ۱۶۰ سال پابرجا بودن آن، پیدا خواهید نمود. بسیاری از شاعران این بنای منحصر به فرد را می ستایند و از آن تعریف و تمجید می کنند. یکی از نوشته ها شاعران روسی را با نام فئودور تیوتچوف (Fyodor Tyutchev) در ادامه می آوریم:

من در کناره رود نوا خیره زده ایستاده بودم و

نگاهم به ناگاه بر روی سنت اسحاق ثابت شد

گنبد طلایی آن از میان غبارهای یخ زده درخشیدن گرفته بود

نمایی از کلیسای سنت اسحاق

معرفی محراب های کلیسا

در کل، کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ سه محراب اصلی دارد که محراب وسط از همه بزرگتر و مهم تر و باشکوه تر طراحی شده است. محراب وسطی برای سنت اسحاق دالماتیا (Saint Isaac of Dalmatia) وقف شده است. محراب شمت چپ محراب اصلی، وقف سنت الکساندر نوسکی است. همینطور محراب سمت راستی که به کارتین مقدس اختصاص یافته است. درون این کلیسای جامع یکی از گنج های روسیه قرار دارد. مجسمه بانوی تیخوین ما یکی از گنجینه های ارزشمند و دیدنی این کشور است که در اینجا نگهداری می شود. از محراب اصلی کلیسا تنها به هنگام اجرای مراسم های مذهبی در روزهای تعطیل استفاده می شود، در حالی که خدمات مذهبی کلیسا در سالن های دیگر آن برپا می شود.

محراب کلیسا کلیسای سنت اسحاق

موزه یا کلیسا؟

هنگامی که این بنا تبدیل به کلیسای ارتدوکس شد، یکی از نظراتی که بیان گردید این بود که ممکن است، انجام مراسم های مذهبی، امکان بازدید را برای گردشگران و توریست ها کم کند. با این حال دولتمندان این شهر اعلام نمودند که همچنان امکان بازدید گردشگران وجود داشته و می توان به عنوان موزه از آن دیدن نمود.

  • نکته: در سال جدید، اداره کلیسا به عهده مسیحیان ارتدوکس خواهد افتاد که در این صورت، دیگر از پرداخت اجاره برای ۴۹ سال معاف خواهد شد و ورود به این بنا رایگان می شود. در این صورت، اگر چه یکی از منابع اصلی سنت پترزبورگ از بین خواهد رفت اما تمام مردم، مسیحیان و البته گردشگران می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای برای مدت ۴۹ سال وارد کلیسا شوند.
  • هم اکنون تمام تورهایی که می خواهند برای بازدید وارد کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ شوند، می بایست مبلغ ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روبل را بسته به تعداد نفرات پرداخت کنند.
ستون های نمای داخلی کلیسای سنت اسحاق

درآمد کلیسای سنت اسحاق از بازدید گردشگران

بر طبق اتحادیه سایت موزه روسیه در سال ۲۰۱۶، کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ میزبان ۲٫۳ میلیون توریست و گردشگر بود و توانست درآمدی در حدود ۷۸۳ میلیون روبل (هزینه ای نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان) کسب کند. از این میزان درآمد حدود ۱۰۰ میلیون روبل را برای مرمت و احیای بنا هزینه نمودند و ۱۰۰ میلیون روبل دیگر را به عنوان عوارض و مالیات به شهرداری پرداختند.

به هر صورت این بنای تاریخی و دیدنی یکی از داراریی های دولتی است. یکی از جالبترین موضوعاتی که درباره این کلیسای جامع وجود دارد، این است که پرداخت هزینه های مرمتی این بنا زمانی شروع شد که آن را در زمره کلیساهای ارتدوکس قرار دادند و در نتیجه توانست از پس پرداخت هزینه های روزانه بنا بربیاید.

کلیسای سنت اسحاق از بهترین جاذبه های سنت پترزبورگ

دومین ساختمان بلند سنت پترزبورگ

با داشتن ارتفاعی به اندازه ۱۰۰ متر، می توان این بنا را دومین ساختمان بلند سنت پترزبورگ بعد از کلیسای پیتر و پل دانست. یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری شهر در این مکان قرار دارد. بیشتر توریست ها و گردشگران برای تماشای نمای شهر از بالا، خود را به تراس چوبی کلیسا در بالای برج آن می رسانند. برای رسیدن به بالای برج، می بایست پله ها را تا بالا طی کنید.

برای طراحی تماشایی درون کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ از متریال ها و مواد بسیاری استفاده شده است. به طور نمونه، از ۹۰۰ پوند (۴۰۸ کیلوگرم) طلا، ۱۶ تن مالاکتیت، ۱۱۰۰ پوند (نزدیک به ۵۰۰ کیلوگرم) سنگ ارمنی و ۱۰۰۰ تن برنز در طراحی و تزئین دکوراسیون داخلی بنا وجود دارد.

یکی دیگر از دلایلی که برای تماشا و بازدید از کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ برای خوانندگان بیان می کنیم، وجود مجسمه های بزرگی از فرشتگان، الهه ها و خدایان در این بناست. آثار هنرمندان را حتی در نمای بیرونی و در اطراف گنبد بزرگ کلیسای جامع خواهید دید.

در اطراف گنبد حدود ۲۴ مجسمه از الهه ها و فرشتگان مقرب خداوند را خواهید دید که فضایی مابین واقع گرایی و در عین حال روحانی را به وجود آورده اند.

نقاشی های فرسکو زیر گنبد کلیسای سنت اسحاق

ساختمان و نمای بیرونی کلیسای سنت اسحاق سنت پترزبورگ یکی از بهترین مکان ها، برای اجرای نمایش های ۳ بعدی و نورپردازی های شبانه است. در طول فستیوال نورها در نوامبر ۲۰۱۶ زیباترین نورپردازی را در بر روی این ساختمان سنگی اجرا نمودند. این مراسم و فستیوال یکی از جشن های دیدنی و تماشایی برگزار شده در روسیه بود که هر ساله بر پا می شود.

  • آدرس کلیسا: میدان ایزاکوفسکایا، ۴

می توانید مترو را به مقصد ایستگاه ادمیرالتیسکایا (Admiralteyskaya) سوار شوید. یادتان باشد که روزهای چهارشنبه بازدید از کلیسا امکانپذیر نیست. با این حال در دیگر روزهای هفته از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر می توانید به تماشا و بازدید از زیبایی های کلیسای سنت اسحاق بروید. برای افراد نیازمند هم ویلچر فراهم است. در شب های سپید سنت پترزبورگ نیز از ساعت ۱۰:۳۰ شب تا ساعت ۰۴:۳۰ صبح می توانید به دیدن این بنای باشکوه با گنبد طلایی اش بروید.

منبع: saint-petersburg.com

جاذبه های گردشگری بالی (قسمت اول)
جاذبه های گردشگری بالی (قسمت اول)
آشنایی با جاذبه های ازمیر
آشنایی با جاذبه های ازمیر
بازدید از بهترین موزه های شهر ترومسو در نروژ
بازدید از بهترین موزه های شهر ترومسو در نروژ
تابستون امسال به این شهرهای اروپایی سفر کنید
تابستون امسال به این شهرهای اروپایی سفر کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code