کلیسای سنت میشل، از دیدنی های بروکسل

کلیسای سنت میشل بروکسل | The Cathedral of St. Michael

کلیسای سنت میشل بروکسل که به کلیسای سنت میشل و سنت خودولا نیز معروف است، در سال ۱۲۲۵ ایجاد و در قرن ۱۵ تکمیل شد. این کلیسا، نمای بسیار حیرت انگیزی دارد و یکی از مهمترین جاذبه هایی است که در بازدید از بروکسل پیشنهاد می شود. وقتی به کلیسا می رسید، پلکانی می بینید که بالا رفته و برج های دوقلویی خودنمایی می کنند. کلیسای سنت میشل بروکسل به سبک گوتیک ساخته شده و در حقیقت یکی از نمونه های خوب این سبک است. الی گشت در ادامه این متن به معرفی این کلیسا پرداخته و رویدادهای مهم آن را آورده است. با ما همراه باشید.

کلیسای سنت میشل بروکسل

تاریخ کلیسای سنت میشل بروکسل

مطالب مرتبط:
معرفی برترین موزه های بروکسل
راهنمای سفر به بروکسل

تاریخ این کلیسا به قرن ۹ و یا حتی قبل از آن به قرن ۸ برمی گردد، زمانی که در منابع آماده است که اینجا تنها یک کلیسای کوچکی بوده که برای سنت میشل در تپه های تررنبرگ (Treurenberg Hill) ساخته شده بود. با این حال دو قرن بعد، دوک برابانت، لمبرت دوم، کلیسایی به سبک رومی را در این سایت ساخت. در سال ۱۰۴۷، بقایای سنت گودولا از کلیسای سنت گوگریکوس (Gaugericus) در جزیره سنت گری به اینجا منتقل شد و در نتیجه این کلیسا و همچنین شهر بروکسل به دو فرد یعنی سنت میشل و سنت گودولا اختصاص یافت.

در اوایل قرن ۱۳، هنری اول، دوک برابانت دستور به بازسازی این کلیسا داد و به آن دو برج استوانه ای اضافه کرد. در سال ۱۲۲۶ جانشین او هنری دوم هم دستور به بازسازی و تکمیل این کلیسا داد. این دوره با ظهور سبک گوتیک همزمان شد و بنابراین تکمیل این کلیسا به سبک گوتیک حدودا ۳۰۰ سال بعد طول کشید و در نهایت درست قبل از سلطنت امپراطور چارلز پنجم در سال ۱۵۱۹ تکمیل شد.

داخل کلیسای سنت میشل بروکسل

معماری

کلیسای سنت میشل بروکسل در خارج، به طور کامل از سنگ های معدن گوبرتانج (Gobertange) ساخته شده و برج‌های حیرت انگیز سبک آن گوتیک ۶۴ متر ارتفاع دارد. پنجره های گل رزی که به سبک معمول فرانسوی بودند با پنجره های سبک گوتیک بزرگ جایگزین شده اند. جایگاه کروه کر به همان سبک گوتیک ساخته شده است و در آن مقبره دوک های برابانت و دوک بزرگ اتریش واقع شده است. افرادی که از کلیسای سنت مایکل و سنت گودولا بازدید کرده اند، آن را به عنوان یکی از برجسته ترین کلیساهای اروپا شناخته و با «با شیشه ای رنگارنگ و حس گوتیکی زیبا» توصیف می کنند.

در سمت چپ جایگاه کروه کر، دعاخانه معجزه آسمانی (۱۵۳۴-۱۵۳۹) قرار دارد که به سبک گوتیک طلایی ساخته شده است. در حال حاضر، گنجینه کلیسای جامع نیز در این بخش قرار گرفته است. در سمت راست جایگاه کروه کر، دعاخانه بانوی ما از رستگاری (Our Lady of Deliverance) واقع شده که در اواخر دوره گوتیک ساخته و با محرابی از سبک باروک درست شده است. در پشت جایگاه کروه کر، یک دعاخانه باروک نیز وجود دارد که به سنت مری مگدالان معروف است و قدمت آن به سال ۱۶۷۵ برمی گردد.

کلیسای سنت میشل بلژیک

شبستان کلیسا تمام ویژگی های سبک گوتیک برابانتین را دارد: طاق های چهار قسمتی آن تقریبا بلند هستند و ستون های استوانه ای قطوری که خط مرزی شبستان را در بر می گیرد و سرستون هایی شبیه به برگ های کلم دارند. شبستان، دارای یک منبر به سبک باروک قرن ۱۷ است که توسط مجسمه سازی به نام فرنس وربروگن (Hendrik Frans Verbruggen) در سال ۱۶۹۹ ساخته شد. پایه ها نشان دهنده آدم و حوا است که پس از چیدن میوه ممنوعه از باغ عدن اخراج شده اند.

جناحین شمالی و جنوبی کلیسای سنت میشل بروکسل پنجره های شیشه ای رنگی دارند که در سال ۱۵۳۷ ساخته شده اند. در سمت راست بازوی شمالی کلیسا می توانید مجسمه ارزشمندی از مریم مقدس را مشاهده کنید که در قرن ۱۷ ساخته شده است.

پنجره های رنگی کلیسای سنت میشل

بقایای باستان شناسی

درست قبل از جنگ جهانی دوم، در طول تحقیقاتی در مورد ریل قطار شمال به جنوب، یک وستبائو (Westbau) به سبک رومی کشف شد. وستبائو بنایی است که در بخش غربی کلیساهای رومی ساخته می شد که در قرون وسطی به عنوان پناهگاهی برای مردم شهر باشد. پایه های کامل آن و همچنین کلیسای رومی که به دوره ای قبل از ساختمان کنونی گوتیک برمی گردد، در طول کارهای بازسازی در سال های ۱۹۸۳-۱۹۸۹ پیدا شد. با کمک آینه بازدیدکنندگان می توانند پایه ورودی کلیسای رومی (۱۰۴۷)، وستبائو، Narthex (حیاط خلوت) و پایه های طاق بزرگ را که شبستان را از حیاط جدا می کند، ببینند.

ردهایی از دیوارهای بیرونی، بازوها و ستون های شبستان و همچنین وستبائو و برج هایش در روی زمین با سنگ های نشانه به رنگ روشن مشخص شده اند که بقیقه سنگ ها خاکستری هستند. پیاده روی کلیسای رومی حدودا ۱٫۷۰ متر پایین تر از کلیسای گوتیکی است که امروزه شما می توانید آن را مشاهده کنید.

بقای به دست آماده از واستبائو و زیر بنای آن، به طور واضحی نشان می دهد که برج های رومی آن موقع، به شکل گرد بوده اند و همچنین زمین آهکی که این کلیسای گوتیک روی آن آماده شده نشان داده می شود. وجود دو گورستان قرن هفدهم یا هجدهم نشان می دهد که پایه های کلیسای رومی در دوره گوتیک به عنوان محل دفن استفاده شده است.

کلیسای سنت میشل

بازدید از کلیسای سنت میشل بروکسل

ساعات بازدید و قیمت های ورودی

  • کلیسای جامع

دوشنبه تا جمعه ها از ساعت ۷ صبح تا ۶ بعد از ظهر

شنبه ها از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر (ورود تنها تا ۱۵:۳۰ امکان پذیر است)

یکشنبه ها از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر (ورود تنها  تا ساعت ۲ عصر امکان پذیر است)

هزینه ورودی: رایگان

  • سایت باستان شناسی

بازدید: هر روز بین ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر.

هزینه ورودی: ۱ یورو

  • دخمه رومی

فقط با قرار ملاقات قبلی اجازه ورود دارید.

برای تنظیم قرار با ایمیل [email protected] در ارتباط باشید.

هزینه ورودی: ۳ یورو

نمای داخلی کلیسای سنت میشل بروکسل
  • خزانه داری

از روزهای دوشنبه تا جمعه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲:۳۰ و از ساعت ۲ صبح تا ۵ بعدازظهر باز است.

شنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر.

یکشنبه از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۵ بعد از ظهر.

هزینه ورودی:

بزرگسالان: ۲ یورو (- ۱۴ سال: رایگان).

مدارس: ۱۰ یورو در هر کلاس مدرسه

گروه ها: ۲۰ یورو (حداقل ۱۰ نفر – حداکثر ۳۰ نفر) – ۳۰ یورو (۳۱ نفر – ۵۰ نفر).

بلیط ترکیبی (سایت باستان شناسی، دخمه و خزانه): ۶ یورو

منبع: cathedralisbruxellensis.be

معرفی کامل موزه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک
معرفی هتل ۳ ستاره آروس باجت در بروکسل
با خیابان های معروف بروکسل، پایتخت اروپا آشنا شوید!
نماد هنر نو در بلژیک، موزه هورتا بروکسل

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code