کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان

کوهستان تاترا (Tatra Mountain)

کوهستان ها یکی از جاذبه های پرطرفدار طبیعی هستند که با هوای پاک و فرحبخش، طبیعت دوستان زیادی را به دامن طبیعت بکر خود می کشانند. در همین کوهستان هاست که می توانید جاذبه هایی مثل دره هایی ژرف، دریاچه ها، رودخانه های پرآب و حیات وحشی متنوع را ببینید و یا در ماه های سرد سال تفریحات زمستانی انجام دهید. بعضی از کوهستان ها با چشم اندازهای متنوعی که دارند از معروف ترین کوهستان های دنیا شده اند، کوه هایی مثل کوهستان تاترا در لهستان که با دیدن تصاویرش شاید آن را با کوه های آلپ اشتباه بگیرید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا کوهستان تاترا را بیشتر  بشناسید.

چشم اندازهای کوهستان تاترا
مطالب مرتبط:
قلعه مالبروک در لهستان، بزرگ ترین قلعه دنیا
راهنمای سفر به ورشو پایتخت لهستان

تاترا تنها کوهستان لهستان است که شباهت زیادی به کوهستان آلپ دارد و مرتفع ترین بخش رشته کوه های کارپات مرکزی را تشکیل می دهد. این کوه ها بر روی فلاتی مرتفع به وجود آمده اند و تقریبا ۴۶ کیلومتر از مرز اسلواکی لهستان را در بر گرفته اند. کوه های کوهستان عرضی بین ۱۴ تا ۲۴ کیلومتر دارند و حدود ۳۰۰ قله از آن ها از نظر ارتفاع بررسی و نامگذاری شده اند. اگر برای رفتن به این کوهستان به دنبال بلندترین قله آن هستید خوب است بدانید که بلندترین کوه این رشته کوه، کوه «گرلاچ» است که ۲٫۶۵۵ متر ارتفاع دارد ولی با وجود بلند بودن هیچ یخچال طبیعی و یا برف چال دائمی در آن قرار ندارد. این قله به دلیل ارتفاع و چشم اندازهای خیره کننده اش یکی از پربازدیدترین و پرچالش ترین قله هاست. برای بالا رفتن از این کوه باید حتما به همراه یک راهنمای ماهر باشید وگرنه رسیدن به قله کمی سخت و یا ممنوع است.

دریاچه کوسهتان تاترا

قله «لومنیکی استیت» (Lomnicky Stit) با ارتفاع ۲۶۳۴ متر احتمالا پربازدیدترین قله این کوهستان است چون برای بالارفتن از آن لازم نیست هیچ زحمتی به خودتان بدهید! در دامنه های کوه یک تله کابین هست که به راحتی گردشگران مشتاق را به روی قله می رساند. قله کریوان (Krivan) با ارتفاع ۲۴۹۴ متر در سمت غربی کوهستان قرار دارد و محبوب ترین قله مردم اسلواکی است به طوری که  گفته می شود هر کدام از مردم اسلواکی باید در طول عمراشان حداقل یک بار به بالای این قله بروند. این کوه نماد آزادی مردم اسلواکی است و از سال ۱۹۵۵ مسیرهای کوهنوردی این کوه به قیام ملی و پهلوانان این کشور اختصاص پیدا کرده است. در این کوهستان دریاچه ها، دره ها و تفریحگاه های زیادی برای ورزش های زمستانی وجود دارد. مرز اسلواکی و لهستان از میان قله های کوهستان این منطقه می گذرد و شامل دو پارک ملی است: «پارک ملی تاترا» که با ۲۱۲ کیلومتر مربع در کشور لهستان قرار دارد و «پارک ملی تاتری» که با مساحت ۷۴۱ کیلومتر مربع در بخش اسلواکی است.

کوهستان تاترا در زمستان

این کوهستان به خاطر داشتن نواحی مناسبی برای اسکی یکی از محبوب ترین مکان ها برای طرفداران این تفریح زمستانی است و بیشتر پیست های اسکی اسلواکی در این کوهستان قرار دارد. در این کوهستان می توانید در آنسوی جنگل ها از اسکی و اسنوبورد در ارتفاعی بیش از  ۱۵۰۰ متر لذت ببرید و بعد از آن، روز خودتان را در این کوه های باشکوه با آبتنی در چشمه های آب گرم در هنگام عصر کامل کنید. فصل اسکی در این کوهستان از اوایل دی تا فروردین است. بیشتر بخش های جالب این کوهستان تحت حفاظت پارک های ملی است بخاطر همین برای دیدن آن ها پیاده روی و کوهنوردی زیادی در پیش رو دارید. این رشته کوه ها مسیرها کوهنوردی زیادی هم برای باتجربه ها و هم برای مبتدی ها دارد برای همین مسیریابی آسانی برای رسیدن به قله هست فقط برای اینکه در دل کوهستان غافلگیر نشوید باید قبل از رفتن به این مسیرها از آسان بودن و یا سخت بودن مسیر آگاهی پیدا کنید. بعضی از مسیرهای سخت، یک طرفه هستند و در شرایط بد آب و هوایی کوهنوردی بر روی آن ها کمی خطرناک است. در بخش لهستان اتوبوس های ارزانی به سمت این کوهستان رفت و آمد می کنند که به راحتی می توانید با کمتر از یک یورو سوار این اتوبوس ها شوید و در مسیرهای مشخص کوهنودی کنید. در بخش اسلواکی یک ریل راه آهن به موازات کوهستان قرار دارد و به غیر از اینکه به راحتی می توانید از این قطار برای رسیدن به کوهستان استفاه کنید چشم اندازهای خیره کننده ای را هم از کوهستان خواهید است. در فصل زمستان هم می توانید از این قطار برای رفتن از یک پیست اسی به پیست دیگر استفاده کنید.

پوشش گیاهی کوهستان تاترا

این کوهستان به سه بخش تاترای غربی، تاترای بلند و تاتریای سفید تقسیم می شود و حدود ۱/۵ آن در بخش لهستان است. در ۸ ماه از سال دامنه های بلندتر و قله ها پوشیده از برف است و معمولا بادهای سنگین می وزد. اما شاید مهمترین ویژگی این کوهستان تقسیم بندی عمودی انواع پوشش گیاهی آن باشد که باعث تنوع زیستی این ناحیه شده به طوری که فقط در بخش لهستان بیش از ۱۰۰۰۰ گونه حیوانی و گیاهی وجود دارد. بهترین گونه های حیوانی کوهستان شامل خرس، بزکوهی، موش خرمای کوهی و عقاب هستند. بیشترین درختی که در اینجا می بینید صنوبر است اما راش، کاج های آرولا و چنار هم دارد. در دامنه های کوه در ارتفاع ۱۹۲۰ متری جنگلی از صنوبرهای بلند و سرسبز می بینید و در بالای این جنگل ها منطقه آلپی قرار گرفته است.

کوهستان تاترا

یکی از جاذبه های این کوهستان که حتی اگر کوهنورد مبتدی هم باشید می توانید به راحتی به آن برسید دریاچه Morskie Oko است که به دلیل چشم اندازهای زیبایش خیلی محبوب شده است. بهترین وقت برای دیدن این دریاجه این است که در ماه های تیر و مرداد قبل از ساعت ۸ صبح به سمت این دریاچه راه بیفتید. در مسیرهای نزدیک دریاچه درشکه و گاری هایی هستند که برای رسیدن به دریاچه سوار آن ها می شوید و بعد از عبور از مسیری خوش منظره به دریاچه می رسید.

منبع: krakow-info.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد