بلیط هواپیما

راهنمای طبیعت گردی در کوه های قفقاز

کوه های قفقاز | Caucasus Mountains

کوه های قفقاز یکی از زیباترین نقاطی اند که هم زیبا و دوست داشتنی هستند و هم به دلیل آنکه در کشورهای نزدیک ایران واقع شده اند، دسترسی بسیار راحتی به ما دارند. طبیعت گردی در کوه های قفقاز، از جمله روش های کشف این منطقه است که با وجود بکر بودن این منطقه می توان گفت که شما عاشق آن خواهید شد. الی گشت در ادامه این متن برای شما راهنمایی آماده کرده که برای طبیعت گردی و کوهنوردی در این منطقه کاربردی خواهد بود؛ با ما همراه باشید.

کوه های قفقاز

شرح کلی

مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در کشور آذربایجان
بهترین مسیرهای طبیعتگردی در ارمنستان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گرجستان
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در روسیه

رشته کوه های قفقاز در کشورهای گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و بخش های جنوبی کشور روسیه پراکنده شده است. این کوه ها علاوه بر اینکه جاذبه ای طبیعی هستند، سکونتگاه مردمی از قومیت ها، زبان‌ها و تاریخ مختلف می باشند که شما با آمدن به اینجا می توانید با این جوامع مختلف آشنا شوید. طبیعت گردی در قفقاز، مطمئن باشید که یک ماجراجویی واقعی است: قله هایی که با برف پوشیده شده اند و در آسمان می درخشند، راه های باستانی شوروی و همچنین بکر بودن این منطقه، همان چیزی است که هر شخص ماجراجو و دوستدار طبیعتی عاشقش خواهد شد.

رشته کوه های قفقاز

کوه های قفقاز کجا هستند؟

همانطور که گفته شد این کوه ها در گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و روسیه قرار گرفته اند: از جنوب روسیه نزدیک دریای سیاه شروع شده و تا شبه ‌جزیره آب ‌شوران در آذربایجان که در دریای خزر وجود دارد، ادامه می یابد. قفقاز دارای دو رشته کوه مجزاست:

  • رشته‌کوه قفقاز بزرگ (بزرگ قفقاز)
  • رشته‌کوه قفقاز کوچک (کوچک قفقاز)

بین این دو رشته کوه، راهی تقریبا پست وجود دارد که از شمال غرب در آذربایجان و گرجستان می گذرد. رشته کوه قفقاز بزرگ به سمت شمال، جایگاه بزرگترین کوه اروپا یعنی کوه البروس است که ۵۶۴۳ متر ارتفاع دارد. کوچک قفقاز به شکل کمانی بین مرز آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.

طبیعت گردی و افزایش خلاقیت

برای طبیعت گردی در کوه های قفقاز کجا برویم؟

یکی از دلایل محبوبیت طبیعت گردی در قفقاز، دام بزرگ آن است: طبیعت کشف نشده! در اینجا مسیرهای بسیار زیادی وجود ندارد و آن هایی هم که مسیر پاکوب (آشنایی با اصطلاحات طبیعت گردی) دارند، رو به ناپدید شدن رفته اند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر که طبیعت گردی یکی از سرگرمی های مردم به شمار می رود، مردم محلی منطقه قفقاز اصولا کمتر طبیعت گردی می کنند و می توان بکر بودن این منطقه را نیز ناشی از این اتفاق دانست.

با این حال، به دلیل آنکه رشد صنعت گردشگری در این منطقه رو به بهبود است، مسیرهای متعددی در حال گشایش است. اما اینکه مسیرهای این منطقه کاملا بکر و ماجراجویانه هستند، واقعیتی انکار ناپذیر است. بیشتر مسیرهایی که در گرجستان هستند به مرز گرجستان در شمال می رسند و نتیجه آن، چندین روز طبیعت گردی در دل کوه های قفقاز است.

روستاهای رشته کوه های قفقاز

شما همچنین می توانید به کشور آذربایجان بروید و آنجا نیز مسیرهای طبیعت گردی بسیار ناشناس و بکری پیدا کنید؛ البته شانس اینکه روستاهای باستانی را در این مسیر ببینید هم یکی دیگر از دلایلی است که انگیزه شما را بیشتر خواهد کرد. از باکو به قوبا، منطقه ای در کوه های شهداگ در ارتفاع ۶۰۰ متری بروید. شهر قوبا که بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد، ترکیب از کوه، دیدنی های طبیعی، فرهنگ و تنوع است.

روستاهای مختلفی غنی از تاریخ و فرهنگ در اینجا دیده می شوند که از جمله آن ها می توان به خینالیگ، لاهیج و ساریباش اشاره کرد. بیشتر مسیرها، مال رو هستند و شاید در این میان گله های گوسفند و گاو نیز ببینید. پیشنهاد ما این است که یک راهنمای محلی پیدا کنید؛ شهر تاریخی شکی در کوهپایه های قفقاز تنها ۵۰۰ متر ارتفاع دارد، در حالی که قله های اره شکل اطراف آن در شمال ارتفاعشان به حدودا ۳۱۰۰ متر می رسد.

قفقاز

مسیر ترانسقفقاز | Transcaucasian Trail

پروژه جاه طلبانه ای چندین سال پیش شروع شد تا طی آن مسیری بین دریای سیاه و دریای خزر به طول ۱۵۰۰ کیلومتر ایجاد شود که آن هم از میان کوه های قفقاز رد می شود. البته این مسیر هنوز به طور کامل تکمیل نشده است. سوال هایی در این رابطه مطرح می شود که به آن ها می پردازیم:

  • آیا من می توانم از خط مرزی هر جایی که بودم، عبور کنم؟

خیر. شما تنها برای گذر از مرز باید به مرزبانی های رسمی رجوع کنید. عبور از مرز به جز این مناطق شما برای شما دردسرساز خواهد شد.

  • آیا می شود کل مسیر ترانسقفقاز را طبیعت گردی کرد؟

در حال حاضر مسیرهای متعددی که کیلومترها گسترش دارند در اینجا باز شده اند که هر کدام طبیعت بی نظیر و چشم اندازهای زیبایی در خود دارند. این مسیرها از مناطقی مانند اسوانتی، راچا، امتیانتی، خوسورتی، توشتی و پارک ملی لاگودخی می گذرند. این مسیرها به قدر کافی دیدنی هستند تا عطش شما برای کشف کوه های قفقاز را برطرف کنند.

طبیعت گردی در کوه های قفقاز

طبیعت گردی در کوه البروس

کوه البروس با ارتفاع ۵۶۴۳ متری، عنوان بلندترین کوه اروپا را به خود اختصاص داده است. این کوه که در مرز روسیه-گرجستان واقع شده در مقایسه با دیگر کوه های شناخته شده برای کوهنوردی در جهان، آسان تر است. شما باید برای آن مجوزی دریافت کنید و حتما با راهنماهای تخصصی بروید. شما از مسیرهای مختلفی می توانید از این کوه بازدید کنید که معروف ترین آن، آسانترین نیز هست، در آن تله کابین وجود دارد.

کوه البروس

اطلاعات کاربردی

منطقه قفقاز به خاطر اینکه در چندین کشور واقع شده، از لحاظ سیاسی کمی بی ثبات است. رفتن از یک مقصد به مقصد دیگر آنچنان هم ساده نیست و شما باید اجازه کشورهای دوطرف را داشته باشید. جنوب روسیه در قفقاز بزرگ و گرجستان دارای جمهوری های مجزا از جمله چچن و داگستن روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی است. منطقه ناگورنو قره‌باغ موضوع اختلاف شدید در میان آذربایجان و ارمنستان باقی مانده است و باعث درگیری مداوم است و به دلایل مختلف، مرز میان آذربایجان و ارمنستان بسته شده است. اما خب هنوز هم به راحتی می توانید با طبیعت گردی در مسیرهای یک کشور، از کوه های قفقاز دیدن کنید.

منبع: theculturetrip.com

بلندترین پل جهان از جنس ساج است!
بلندترین پل جهان از جنس ساج است!
بهترین ایرلاین های آسیا در سال ۲۰۱۷
بهترین ایرلاین های آسیا در سال ۲۰۱۷
نمی توانید چشمتان را از روی این جزیره ها بردارید! + تصویر
نمی توانید چشمتان را از روی این جزیره ها بردارید! + تصویر
معرفی باغ ملی گیاه شناسی میانمار + آدرس
معرفی باغ ملی گیاه شناسی میانمار + آدرس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code