گالری ها و موزه‌ های جذاب هنرهای معاصر در شارجه (بخش دوم)

آشنایی با گالری و موزه های جذاب شارجه

شارجه که همواره به خاطر تعهد به هنر، فرهنگ و تاریخ معروف بوده، در سال ۱۹۹۸ از سوی یونسکو به ‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب انتخاب شد و از سال ۱۹۹۳ میزبان نمایشگاه دوسالانه شارجه بوده است. در سراسر امارات متحده عربی و به ‌ویژه شارجه، اشتیاق زیادی برای گرامیداشت هنرهای معاصر دوشادوش نیویورک و لندن دیده می ‌شود. این ده گالری و موزه، نماینده بهترین صحنه‌ های هنری در حال رشد در شارجه هستند. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر با این گالری ها آشنا شویم.

گالری های شارجه

فضاهای هنری بنیاد هنری شارجه

بنیاد هنری شارجه که از پنج فضای چند منظوره تشکیل شده، در مرکز و قلب شارجه واقع است و به‌ عنوان هویت شارجه شناخته می ‌شود. در نتیجه، این بنیاد فضایی را برای جان بخشیدن به این منطقه و نیز هنرهای معاصر اختصاص داده است. گستره وسیعی از موارد داخلی و خارجی دیده می ‌شوند که هریک از آنها، دارای کیفیتی متمایز است. این بنیاد میزبان آثار هنرمندان بزرگی همچون فرانسیس آلیس (Francis Alÿs)، گابریل اوروزکو (Gabriel Orozco)، وائل شاوکی (Wael Shawky) و منیر شاهرودی فرمانفرمائیان است. بنیاد هنری شارجه، زمینه ‌ای فراهم ساخته که در آن هنر و محیط زیست با یکدیگر ارتباط برقرار کرده ‌اند.

فضاهای هنری بنیاد هنری شارجه، منطقه میراث، Al Mureijah، شارجه، امارت عربی متحده، (۹۷۱) ۶ ۵۶۸ ۱۷۳۸

بیت عبید الهاشمی الشمسی

بیت عبید الهاشمی الشمسی که دوباره در ناحیه هنری شارجه و در نزدیکی موزه اصلی تشکیل شده، یک خانه در کنار رودی کوچک است که تبدیل به مرکز استودیو، کارگاه و گالری‌های کوچک هنرمندان شده است. نمایشگاه‌ های این مرکز به ‌طور فصلی و در یک حیاط بزرگ و سنتی برگزار می‌ شوند. اما اهمیت اصلی این مکان به‌ عنوان مکان اصلی نمایشگاه دوسالانه شارجه است. از برس ‌های رنگی کارواش ها گرفته تا  Lara Favaretto، تا آثار فرهنگی پاپ Heman Chong، و بسیاری از موارد دیگر، بیت عبید الشمسی شاهد هنرهای جالب و تماشایی در شارجه بوده است.

بیت عبید الشمسی، منطقه هنری، Al Shuweiheen، شارجه، امارات عربی متحده،  (۹۷۱) ۶ ۵۶۸ ۵۰۵۰

بیت السرکال (Al Serkal)

این بنای مربوط به قرن ۱۹، خانه پیشین کمسیونر انگلیسی خلیج فارس بود و بعداً تبدیل به یک بیمارستان شد و زادگاه بسیاری از ساکنین برجسته این کشور بوده است. اکنون این ساختمان بخشی از تاریخچه شارجه را در خود دارد. این خانه که در اوایل دهه ۹۰ میلادی بازسازی شد، اکنون به نقش عمومی خود به‌ عنوان محل برگزاری نمایشگاه دوسالانه شارجه و نیز برگزاری نمایشگاه‌ ها و کارگاه‌ ها ادامه می‌ دهد. این بنای تاریخی سه طبقه، در زمینی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع ساخته شده و دارای یک حیاط به مساحتی نزدیک به ۴۴۰ متر مربع است و بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از آثار هنری ارزشمند، در این فضا پدید آمده باشند. برای مثال، اثر هنری عمران قریشی (Imran Qureshi) در سال ۲۰۱۱ با نام «نعمت‌ های سرزمین عشق من» حیاط این بنا را با لکه‌ های قرمز رنگ‌ آمیزی کرد که با یک الگوی برگ‌ مانند روی هم قرار گرفته بودند و روی سنگ زرد دیوار، شکل گرفته بودند.

بیت السرکال، منطقه هنری، Al Shuweiheen، شارجه، امارات عربی متحده، (۹۷۱) ۶ ۵۶۸ ۵۰۵۰

ساختمان کلکسیون

کلکسیون شرقی اعلیحضرت دکتر شیخ سلطان بن محمد القسیمی، زمانی در Al Shuwaiheen منزل داشت؛ اما از آنجا که اکنون این آثار را می ‌توان در طبقه دوم موزه آرت شارجه هم یافت، ساختمان کلکسیون مدت ‌زمان زیادی است که هنرهای معاصر بیشتری را در معرض نمایش می‌ گذارد. این مکان نیز (علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌ ها، کارگاه ‌ها و رویدادها)، به ‌عنوان یکی دیگر از مکان‌ های تشکیل نمایشگاه دوسالانه شارجه، شامل آثار برگزیده و متنوعی همچون ویدیوهای  Ayreen Anastas، Rene Gabri، اثر هنری «پرتره خطه» بسیار جالب از Ziad Antar و نیز ردیف ‌های انبوه از ماشین‌های دوخت پرچم است که اثر هنری Nations از N.S. Harsha را تشکیل می ‌دهند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code