در مورد گربه های نامه رسان بلژیک چیزی شنیده اید؟

گربه های نامه رسان در بلژیک

همه ما در مورد کبوترهای نامه رسان شنیده ایم و آن ها را در فیلم ها و سریال های تاریخی دیده ایم. علاوه بر کبوتر، از حیوانات دیگر مثل اسب، شتر، سگ و حتی گوزن (در آلاسکا) هم برای انتقال خبر و نامه استفاده می شده است. اما مطمئنا هیچ کس فکرش را نمی کند که گربه ها هم بتوانند چنین کاری انجام بدهند! اما جالب است بدانید که این حیوانات ملوس و البته کمی لوس قبلا در یکی از شهرهای بلژیک شغل نامه رسانی را انجام می دادند و ظاهرا در این کار هم بسیار موفق بوده اند! در این مطلب می خواهیم در مورد گربه های نامه رسان بلژیکی صحبت کنیم که به جز چرت زدن و لم دادن روی کاناپه کارهای مفید دیگری هم انجام می داده اند! با الی گشت همراه باشید.

گربه نامه رسان در بلژیک

داستان از کجا شروع شد؟

مطالب مرتبط:
۱۰ دلیلی که شما را مجاب می کند از بروژ بلژیک دیدن کنید
راهنمای سفر به لیژ در بلژیک
بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل

شهر لیژ در بخش فرانسوی کشور بلژیک قرار گرفته و مرکز استانی به همین نام است. لیژ تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و در لابلای این تاریخ می توان داستان های جالبی پیدا کرد. یکی از این داستان ها مربوط به گربه های نامه رسان است!  در سال ۱۸۷۶ شهر لیژ بلژیک دست به ابتکار عمل جالبی زد: ۳۷ گربه خانگی زبر و زرنگ انتخاب شدند و به عنوان نامه رسان آموزش داده شدند. برای اینکه توانایی گربه ها در مسیریابی سنجیده شود آزمایش جالبی انجام شد. بسته های ضدآب حاوی نامه و پیغام های مختلف به گردن گربه ها بسته شد و سپس گربه ها به مناطق مختلف شهر و کیلومترها دورتر از خانه شان برده شدند و در آن جا رها شدند. یکی از گربه ها بعد از ۵ ساعت توانست به خانه برگردد و بقیه گربه ها هم تا ۲۴ ساعت بعد یکی یکی از راه رسیدند و به خانه برگشتند.

گربه های بلژیک

این آزمایش موفقیت آمیز باعث خوشحالی ساکنین شهر شد و تصمیم گرفته شد تا سیستم منظم و سازمان دهی شده ای ایجاد شود. گربه های خانگی آموزش داده شدند و برای پیغام رسانی به شهرهای اطراف استفاده شدند. البته سیستم گربه های نامه رسان یک ایراد داشت و آن این بود که گربه ها تنها به خانه خودشان برمی گشتند، بنابراین سیستمی یک طرفه برای نامه رسانی بود. گربه ها حتی وقتی در جاهای ناشناس هم رها می شدند می توانستند مسیر برگشت به خانه خودشان را پیدا کنند و نامه و پیغام را صحیح و سالم به دست صاحبشان برسانند. اما در مورد خانه سایر افراد این سیستم پاسخگو نبود و بنابراین هرکس مجبور بود از گربه خانگی خودش استفاده کند. اینکه چرا این سیستم نامه رسانی جالب ادامه پیدا نکرد و در شهرهای دیگر گسترش پیدا نکرد هنوز بی جواب مانده است. اما یکی از دلایل منطقی می تواند این باشد که انسان ها بالاخره فهمیدند که اگر خودشان نامه را برسانند مطمئن تر است تا اینکه نامه را به گردن گربه ای شیطان و بازیگوش ببندند و امیدوار باشند که به خانه برگردد! البته این طرح جاه طلبانه خیلی هم بیهوده نبود: در سال ۲۰۰۷ یک نویسنده آمریکایی تحت تاثیر این داستان قرار گرفت و کتابی در مورد آن نوشت. البته از آنجا که اطلاعات و جزئیات دقیقی از این ماجرا مستند نشده بود بخش عمده ای از کتاب «گربه های پستچی لیژ» زاییده تخیلات نویسنده هستند.

گربه های پستچی بلژیک

البته پرسش مهمی که مطرح می شود این است که اصلا چرا بلژیکی ها فکر کردند که می توانند گربه ها را به چنین کاری وادار کنند؟! ظاهرا در آن دوران گربه ها محبوب تر از سگ ها بودند و به همین دلیل بیشتر از گربه ها استفاده می شده است. گربه ها توانایی خارق العاده ای در مسیریابی و به ویژه پیدا کردن مسیر خانه شان دارند و ساکنین شهر لیژ به همین دلیل سعی کردند آن ها را آموزش بدهند و گربه های نامه رسان تربیت کنند. طرح گربه های نامه رسان به نظر می رسد از مسابقه گربه ها الهام گرفته باشد که در دهه ۱۸۶۰ در اروپای شمالی بسیار محبوب و پرطرفدار بود. در آن دوره گربه های شرکت کننده نیمه شب به بیرون شهر برده می شدند و با شروع مسابقه رها می شدند. اولین گربه ای که موفق می شد به خانه برگردد برنده می شد و انواع خوراکی های خوشمزه مثل سوسیس و کالباس به گربه داده می شد! برخی سال ها جایزه نفر اول یک قاشق نقره ای بود که مسلما به صاحب گربه داده می شد، نه گربه! بر طبق اسناد و نوشته ها مسابقه گربه ها بسیار محبوب بود و هرساله با شور و حرارت زیاد انجام می شد.

مسابقه گربه ها تا همین چند سال پیش در کشورهای دیگر هم انجام می شد. مثلا در فستیوال Curruñao  که هر سال در سن لوئی پرو برگزار می شد مسابقه گربه ها یکی از جذاب ترین بخش های این فستیوال بود. گربه ها در مسابقه شرکت داده می شدند و هرکس زودتر به خط پایان می رسید برنده بود. البته این مسابقه بخش های بی رحمانه ای هم داشت و به همین دلیل با اعتراضاتی همراه بود. به همین دلیل در سال ۲۰۱۳ این فستیوال به دلیل خشونت علیه حیوانات لغو شد که خبر بسیار خوبی برای حامیان حقوق حیوانات محسوب می شد.

گربه

در مورد شهر لیژ

شهر لیژ در منطقه فرانسوی زبان بلژیک قرار دارد و یکی از شهرهای محبوب برای گردشگران محسوب می شود. دانشگاه معتبر لیژ هم در این شهر قرار دارد و دانشجویان زیادی به این شهر می آیند. شهر لیژ مرکز استان لیژ بلژیک است و در دره میوز در شرق این کشور قرار گرفته است. این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به کلیسای سنت ژاکوس اشاره کرد. علاوه بر این موزه آکواریوم، موزه لا باوری و همین طور پارک باوری در کنار رودخانه شهر نیز از جمله دیدنی های این شهر هستند.

منبع: unknownlist.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد