۱۰ قلعه باشکوه در ایران + تصویر

قلعه های معروف ایران

در ایران عزیزمان به عنوان یک کشور تاریخی و جایی که فراز و شیب های زیادی داشته و در دوارن مختلف گذشته، جایگاه حکمرانی پادشاهان مختلف بوده است، قلعه های تاریخی بسیاری وجود دارد. در این میان، شهرت بعضی از این قلعه ها نسبت به بقیه بیشتر است، می خواهیم در این نوشتار از الی گشت، ۱۰ مورد از قلعه های معروف ایران را به شما معرفی کنیم.

قلعه رودخان

این قلعه که در دل جنگل های انبوه استان گیلان قرار دارد، امروزه تبدیل به یک جاذبه گردشگری در کشور شده است. مسیری که برای رسیدن به این دژ پابرجا باید طی کنید، فاصله بیست کیلومتر از فومن به سمت شمال شرقی است. مساحت این قلعه ۲٫۶ هکتار، طول داوار قلعه ۱۵۰۰ متر و دارای ۹۳۵ پله از روستای رودخان تا خود قلعه است. قلعه رودخان یا حسامی در دوره ساسانیان ساخته و در زمان حکومت سلجوقیان باز سازی شد.

قلعه رودخان

قلعه الموت

مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
بهترین جاذبه های قزوین

یکی از قلعه های معروف و منحصر به فرد تاریخی ایران قلعه الموت است و در میان محلیان به «قلعه حسن» نیز شهرت دارد. طول دیوار آن ۱۲۰ و عرض آن در نقاط مختلف قلعه بین ۱۰ تا ۳۵ متر است. در قسمت جنوبی کوه قلعه الموت، برای جلوگیری از هجوم و یورش مهاجمان زمان، خندقی به طول ۵۰ متر و  عرض ۲ متر کنده شده است. در زمان حمله مغول ها به ایران، این قلعه به دستور هلاکو خان به آتش کشیده شد و بعد به عنوان زندان استفاده شد.

قلعه فلک الافلاک

یکی از با دوام ترین قلعه های ایران، روی تپه ای بر فراز خرم آباد قرار دارد که از هر کجای شهر نگاه کنید این قلعه را می توانید ببینید. استفاده این قلعه تنها نظامی و حکومتی بوده است و در دوران ساسانیان بنا شده است. قلعه دوازده برجی، نام دیگر این بنای مستحکم تاریخی است. از خصوصیات این قلعه در معماری، وجود مسیر های مختلف در فضا های زیر زمینی است.

قلعه های معروف ایران | قلعه فلک الافلاک

قلعه دختر (قیز قالاسی)

روستای قیز قالاسی به معنای قلعه دختر، در جنوب اردبیل قرار دارد. ساخت این قلعه به سالیان خیلی دور بر میگردد و امروز آثاری از آن در قسمت شمال غربی روستا باقی مانده است. درباره قیز قالاسی افسانه های زیادی وجود دارد، یکی از آن ها فرار مردم از شهر به خاطر هجوم دسته مارهاست.

قلعه پرتقالی ها

این قلعه در ضلع شمالی جزیره قشم قرار دارد. کلیسای این قلعه با دو ردیف سنگ مرجانی دایره ای شکل به صورت تراش خورده، زیبایی های خاص خود را دارد. آب انبار، سرباز خانه، زندان، کلیسا، تالار، انبار اسلحه و اتاق فرماندهی اجزاء تشکیل دهنده ی قلعه پرتقالی هاست.

قلعه پرتغالی ها

قلعه برازجان

دژ برازجان که به کاروانسرای مشیر الملک نیز شهرت دارد، از آثار شکوهمند زمان قاجار به شمار می رود در سال ۱۲۵۰ شمسی به دستور یکی از خیرین شیراز به اسم حاج میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک شیرازی به هزینه ۴۰۰۰۰ تومان ساخته شد.

قلعه برازجان

قلعه سب

«سب» به معنی محل چشمه ساران است چون  در این منطقه چشمه های زیادی بوده این قلعه هم به سب معروف شد و زیباترین و سالم ترین قلعه کشور نیز لقب گرفه است. عمر سب به قبل از دوره قاجار بر می گردد. در حیاط اصلی قلعه برای دسترسی ساکنانش به آب شرب، چاهی در بین صخره حفاری شده است. بلند ترین بنای خشتی  شهر سیب سواران، درحد فاصل ۵۰ کیلومتری شهرستان سروان قرار دارد.

قلعه نادری

در مجاورت چاه های طلا شهر لافت، قلعه نادری یا نادر شاهی قرار دارد. با تاریخ قبل از اسلام؛ قلعه نادری لافت با چهار برج و یک بارو و یک دروازه، از لحاظ معماری شباهت زیادی به قلعه پرتقالی ها دارد. جنس ماده اصلی این قلعه، سنگ و ملات ساروج است. امروزه اطراف این قلعه پر از خانه هایست که مردم ساختند.

قلعه نادری

نارین قلعه

این بنای تاریخی که در میبد یزد واقع شده، در محاوره محلی به نارنج قلعه معروف است. تمام طبقات و اجزای این قلعه از خشت و گل ساخته شده و خود آن نیز روی یک تپه گلی قرار دارد. این بنا که قبل از اسلام ساخته شده بود دارای سیستم حفاظتی از جمله خندق، حصر و برج های دیدبانی بوده که در دوره پهلوی هنگام ساخت جاده از بین رفت.

قلعه هزار درب

در قسمت غربی شهرستان آبدانان، قلعه ای به نام هزار درب با قدمتی از دوره ساسانیان وجود دارد. نقشه اصلی آن مستطیل شکل و با طاق های هلالی شکل طراحی شده است. تامین نور و تهویه هوای قلعه توسط دریچه های یک متری در سقف، راهرو ها و اتاق ها انجام می شود. پوشش قطور این قلعه و دیگر شواهد نشان می دهد که این قلعه استفاده نظامی داشته است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code