این حقایق را بدانید تا در چین شگفت زده نشوید

۱۳ حقیقتی که هیچ وقت درباره چین نشنیده اید

چین را می توان دنیایی متفاوت از سایر بخش های جهان دانست که سرشار از عجایب و تضادها است. الی گشت در این مطلب حقایقی را درباره چین فاش میکند که تا به حال کسی به شما نگفته است:

مطالب مرتبط:
۵ مورد عجیب درباره ارتش سفالین چین
رسم باستانی ازدواج در چین
صف در چین

چین، کشور بسیار پهناوری محسوب شده و ویژگی های گردشگری خاص خود را دارد. حتی در فصول غیر گردشگری و در دورافتاده ترین مناطق این کشور شما ممکن است با گردشگران داخلی روبرو شوید که با دوربین هایشان درحال شکار لحظات هستند. شاید پیدا کردن منطقه ای که هنوز پای گردشگران به آن باز نشده باشد در چین دشوار باشد اما منطقه (Larung Gar) می تواند گزینه خوبی برای شروع این جستجو محسوب شود.

 • امنیت و فضای دوستانه حاکم بر این کشور

چین کشوری بسیار امن  بوده و سفر به آن به همه گروه های گردشگران از جمله زنانی که به تنهایی سفر می کنند یا افرادی که به همراه خانواده و کودکانشان هستند، توصیه می شود. شما در این کشور به عنوان گردشگر هیچ گاه احساس بدی نخواهید داشت و بیشتر مردم رفتاری کاملا دوستانه با شما داشته و تلاش می کنند تا شما احساس راحتی داشته باشید.

 • چین کشور ارزانی نیست

چین کشور ارزانی محسوب نمی شود و اگر چه ممکن است شما در برخی مناطق این کشور بتوانید مراکز اقامتی و هتل های ارزان قیمتی پیدا کنید، اما برای بازدید از بیشتر آثار تاریخی – مذهبی این کشور باید بلیط تهیه کنید. این قانون درباره بسیاری از پارک ها و مناطق طبیعی نیز صدق کرده و حتی گاهی ممکن است هزینه این بلیط ها تا ۵۰ دلار آمریکا نیز باشد.

 • عادات و رسوم متفاوت

مردم چین دارای آداب و رسوم خاص خود هستند. در طول سفر به این کشور از دیدن عمل پرتاب آب دهان به خیابان ناراحت نشوید؛ آن ها معمولا به کرات و با صدای بلندی این کار را انجام می دهند. این رفتار از سوی چینی ها در بیشتر اماکن عمومی مانند رستوران ها، مترو و … نیز سر می زند و شما نمی توانید در این زمینه کاری انجام دهید. تنها توصیه ما این است که در هنگام راه رفتن در اماکن عمومی مراقب زیر پایتان باشید. برخی دیگر از عادات غیر عادی در جوامع دیگر مانند خیره نگاه کردن به دیگران یا باد گلو زدن در چین کاری کاملا عادی محسوب می شود.

 • سوپرمارکت های عجیب و غریب

خرید از سوپر مارکت های چین در نوع خود تجربه ای جالب محسوب می شود، شما می توانید در این فروشگاه ها هر چیزی پیدا کرده و به معنای واقعی با مصداق از شیر مرغ تا جان آدمیزاد رو به رو شوید. برای درک بهتر این موضوع می توانید تصاویر سوپرمارکت های چین را در اینترنت تماشا کنید.

دیوار چین
 • ادرار کردن در خیابان

فرض کنید در یکی از میادین اصلی شهر پکن در حال تهیه عکس های یادگاری هستید. برای خراب نشدن عکستان باید مراقب باشید. در فرهنگ مردم چین؛ شلوارهای کودکان دارای شکافی است که به آن ها اجازه می دهد هر زمان که در خیابان یا هر محل دیگری احساس نیاز به دستشویی کردن داشتند، این کار را انجام دهند، خواه در وسط خیابان، پیاده رو یا میدان های شهر، متاسفانه عمل ادرار کردن در خیابان ها توسط  افراد بالغ نیز در کشور چین عملی جا افتاده و عادی محسوب می شود.

 • ایستادن در صف

برای مردم چین موضوعی به نام ایستادن در صف وجود ندارد، این موضوع یک حقیقت بوده و شوخی محسوب نمی شود. پس در موارد نیاز عصبانی نشده و خود را به دل جمعیت بزنید.

 • ضعف در زبان انگلیسی

ما طی دو ماه اقامت خود در چین به استثنای شهرهای شانگهای و پکن با معدود افرادی روبرو شدیم که قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی بودند. ما برای حل این مشکل، استراتژی خاص خود را به کار برده و همواره یک خودکار و کاغذ همراه داشتیم و در صورتی که با ایما و اشاره قادر به فهماندن خواسته خود به دیگران نبودیم، از هنر نقاشی خود کمک می گرفتیم. من در طی مدت زمان اقامتم در چین تلاش کردم تا الفبای چینی و طرز تلفظ لغات چینی را یاد بگیرم.

اگر شما هم قصد دارید در آینده به این کشور سفر کنید، توصیه می شود تا نگاهی به وب سایت www.traveltobealive.com انداخته و برخی لغات ضروری را یاد بگیرید.

غذا در چین
 • منوی غذاهای چینی

اگر دوست ندارید در تمام مدت سفر خود در چین از فست فود استفاده کنید، توصیه می کنیم پیش از سفر به چین تصویر و نام چینی تعدادی از غذاهای چینی مورد علاقه خود را در اینترنت جستجو و ذخیره کنید. متاسفانه تنها در برخی رستوران های خاص در شهرهای بزرگ چین منوی غذا همراه با تصویر یا احیاناً نام انگلیسی آن ها ارائه می شود.

 • اختلاف ساعت

علی رغم این موضوع که چین کشور پهناوری محسوب می شود اما در تمامی بخش های این کشور از ساعت رسمی پکن استفاده شده و شما حتی در صورت سفرهای طولانی از شرق به غرب این کشور، نیازی به تغییر ساعت نخواهید داشت.

 • رانندگی خطرناک

رانندگی در خیابان های چین بسیار دشوار و خطرناک بوده و می تواند شما را تا حد دیوانگی برساند، عابرین پیاده در همه جا حضور داشته و هر لحظه ممکن است به خیابان بیایند؛ برای راننده ها حق تقدم معنی چندانی نداشته و عموما با وجود  تمامی این موارد، خودروها با سرعت زیادی حرکت می کنند!

 • در چین احساس فوق ستاره بودن می کنید

آیا تا به حال آرزو کرده اید که فردی مشهور باشید و در خیابان همه مردم با دیدن شما هیجان زده شده و از شما عکس بگیرند؟ برای رسیدن به این آرزوی خود به چین بروید. در این کشور مردم با دیدن خارجی ها خوشحال شده و عموما از شما درخواست می کنند که به همراه آن ها عکس بیاندازید. در خیابان های چین، گردشگران احساس می کنند که یک فوق ستاره هستند.

 • کشوری مملو از مناطق زیبا

آخرین نکته در این یادداشت تاکید بر این موضوع است که چین کشوری بسیار زیبا بوده و دارای مناطق دیدنی و زیبای فراوانی است. این موضوع را در سفر به چین فراموش نکنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد