یاهو چه چیزهایی را از دست داد

مقدار بهای اطلاعات ربوده شده یاهو

هکرها برای هک اطلاعات، مجموعه های کوچک و بزرگ زیادی را نشانه می روند و در برخی از مواقع به سراغ کمپانی های بزرگی می روند که با وجود اینکه از امنیت اطلاعاتی بالایی برخوردارند، اما در نهایت می توانند تحت نفوذ این هکرها قرار بگیرند. این هفته هم هفته بدی برای غول کالیفرنیایی دنیای اینترنت، شرکت یاهو بوده است. این کمپانی سپتامبر گذشته متوجه شد که هک دیتابیس این شرکت موجب سرقت اطلاعات ۵۰۰ هزار اکانت گردیده است. البته این تنها بخشی از فاجعه‌ اصلی بود، این هفته خبر هک جدیدی علنی شد که طی آن اکانت ۱ میلیارد کاربر هک شده است. وقتی با چنین عددی روبرو می‌شوید، یعنی هزینه زیادی گذاشته شده است. “New York Times” گفته که در ماه آگوست گذشته، یک منبع جمع آوری کننده اطلاعات هک شده در شرق اروپا، شروع به فروش اطلاعات هک شده کرده است. طبق اظهارات “Andrew Komarov” مدیر ارشد اطلاعات شرکت “InfoArmor” یک شرکت امنیت سایبری در ایالت آریزونا که در زمینه تهدیدات امنیتی پیشرفته فعالیت کرده و حفره ‌هایی که امکان وجود هکرها، کلاهبرداران و جاسوسان وجود دارد را در نظارات خود می گیرد. روزنامه “Times” گفته که “دو اسپمر معروف  و یک سازمان علاقه ‌مند به جاسوسی، مبلغ ۳۰۰ هزار دلار را برای دریافت نسخه کاملی از این دیتابیس پرداخت کرده‌اند.”

با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
ماجرای بی اعتباری یاهو
آیا گوگل، رقبا را زمین می زند؟!
hacked yahoo

“Komarov” اشاره داشت که یک نسخه از این دیتابیس نزد شرکت او است و نیروهای نظامی و مقامات بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، استرالیا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا را در جریان این قضیه گذاشته است و بعد از تایید اطلاعات ربوده شده، بعضی از این کشورها نگرانی خود را درباره این قضیه با یاهو در میان گذاشتند.

او در ادامه مصاحبه‌ خود اشاره کرد که به طور مستقیم با یاهو صحبتی نکرده چون زمانی که این شرکت قصد مداخله جهت حل این مشکل را داشت، یاهو نسبت به آنها بی‌ اعتنایی بوده است. او گفت در مورد رسیدگی دقیق و کامل به مساله سرقت اطلاعات نمی‌توان به یاهو اعتماد کرد چون امکان دارد، فروش امتیاز این شرکت به “Verizon” را به خطر بندازد.

اظهارات “Komarov” ابتدا در مقاله‌ “Bloomberg” منتشر شد، که طبق گفته ‌های این مقاله، “komarov” ابتدا گروهی از هکرها که انها را گروه “E” می‌خواند، را زیر نظر گرفته و متوجه شده که اطلاعات دیتابیس را سه مرتبه فروخته اند و البته موفق شده اند که فروش دیتابیس را قطع کند. “دونفر از خریداران از اسپمرهای بزرگ موجود در لیست (Rokso) هستند. قضیه آن جایی جالب می‌شود که “Bloomberg” نام یک خریدار دیگر را به لیست خریداران افزوده است. این خریدار نام ده نفر از مقامات آمریکایی و دیگر کشورها و همچنین نام چند مدیرعامل شرکت ‌های تجاری را به هکرها داده تا به اطمینان برسند که اطلاعات این اشخاص نیز در دیتابیس به سرقت رفته موجود است. این مساله به “Komarov” کمک کرد تا بفهمد که این خریدار یک سرویس اطلاعاتی خارجی بوده است.

خب نباید مساله شرکت “Verizon” را از یاد برد.  در کنار سوالات و ابهامات راجع به نحوه سرقت اطلاعات و اینکه چرا اطلاعات راجع به این قضیه اینقدر دیر منتشر و علنی شد؟ مساله‌ شرکت “Verizon” بزرگ تر از این مشکلات به نظر می ‌رسد. آیا “Verizon” معامله‌ خود را با درصدی تخفیف قطعی می کند یا کلا از پیشنهاد ۴٫۸۳ میلیارد دلاری خود صرف نظر خواهد کرد؟

سخنگوی شرکت “Verizon” در مصاحبه با “Times” نظری درباره تصمیم جدید این شرکت اعلام نکرد و جمله محافظه کارانه همیشکی را به کار برد: “همانطور که قبلا هم گفته‌ایم، در حالی که یاهو مساله سرقت اطلاعات را ریشه‌ یابی می‌کند، ما نیز شرایط را مورد ارزیابی قرار می دهیم. شرکت تاثیرات این اتفاق را قبل از رسیدن به تصمیم نهایی در نظر می گیرد.

سرانجام کانال های تلگرام
سرانجام کانال های تلگرام
سئو و ترافیک وب سایتتان را براحتی ارتقاء دهید!
سئو و ترافیک وب سایتتان را براحتی ارتقاء دهید!
هر فایلی را در گوشی اندرویدی خود باز کنید!
هر فایلی را در گوشی اندرویدی خود باز کنید!
با ابزار جدید گوگل مثل حرفه ای ها نقاشی کنید
با ابزار جدید گوگل مثل حرفه ای ها نقاشی کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code