کشف ردپاهای تازه از دایناسورها!

سایت دایناسور ریج در ایالت کلرادو

دایناسورها میلیون ها سال قبل بر روی پهنه زمین زندگی کردند، روزها را گذراندند و بعد از مدتی نسلشان منقرض شد، با انقراض آن ها زمین دوره ای جدید را به خود دید و دوران تازه ای را شروع کرد. هنوز هم می توان در نقاط مختلف کشورهای دنیا یادگارهای به جای مانده از آن ها را کشف کرد و بیشتر و بیشتر با زندگی آن ها آشنا شد. در یکی از ایالت های آمریکا سایتی هست که رد دایناسورها در آن بیشتر از هر جای دیگری به نمایش در آمده، به اینجا که بروید ردپاها، استخوان ها و فسیل ها همه و همه رنگ و بوی میلیون ها سال قبل دارند و دنیای جدیدی را پیش رویتان می گذارند، با الی گشت همراه باشید تا با سایت «دایناسور ریج» آشنا شوید.

سایت باستانی
مطالب مرتبط:
انقراض دایناسورها در بدترین حالت ممکن پیش آمد!
رد پای دایناسور ۱۵۰ میلیون ساله در تهران + تصویر

«دایناسور ریج» در ایالت کلرادو آمریکا یکی از معروف ترین سایت های دایناسور جهان است که شخصی به اسم آرتور لیکس در سال ۱۸۷۷ آن را کشف کرد. اینجا در روزگاران کهن محل گذر دایناسورهایی مثل آپاتوسور، استگوسور بوده، این را می شود از روی رد پاها و بقایای به جای مانده بر روی صخره ها فهمید. هنوز هم استخوان های این دایناسورها  بر روی صخره ها و سنگ ها به چشم می خورد، حتی می توانید نزدیک تر بروید و استخوان های موجوداتی را لمس و احساس کنید که در زمان های دور بر روی زمین پادشاهی می کردند. از جاذبه های تماشایی این سایت یک سراشیبی سنگی است که بر رویش صدها رپای دایناسور حک شده، ردپاهایی که صد میلیون سال قبل در هنگام مهاجرت دایناسورها در طول شمال و جنوب خط ساحلی دریا به وجود آمده اند.

ردپاهای فسیل
سایت

ایالت کلرادو در دوره های مختلف زمین شناسی دگرگونی های زیادی را یه خود دیده، ۱۴۵ تا ۲۰۱ میلیون سال قبل اینجا که الان کلرادو نامیده می شود دشتی بود که در آن رودخانه های آرامی در جریان بودند، گروهی از دایناسورها در کنار همین رودخانه ها زندگی کردند و مردند، پس از مرگ، گاهی استخوان هایشان بر روی ماسه ها و گل و لای رودخانه به فسیل تبدیل می شد و همان فسیل هاست که الان این سایت جذاب را پدید آورده است. بعدها شرق کلرادو در حدود ۱۱۰ تا ۷۰ میلیون سال قبل به زیر امواج خروشان دریا فرو رفت و در این هنگام بود  که گونه هایی از این دایناسورها به بخش های غربی مهاجرت کردند.

سایت دایناسور ریج

سپس، در حدود ۶۵ میلیون سال قبل دریا خشک شد و بالا آمدگی های ناگهانی زمین، کوه های بزرگی را پدید آورد همان کوه هایی که امروز صخره ردپای دایناسورها در آن است. این سایت اهمیت تاریخی و علمی فوق العاده ای دارد و می شود با بازدید از سالن های نمایش و مسیرهای مختلفش فسیل هایی که در نقطه نقطه این سایت پراکنده شده اند را از نزدیک دید.

سایت دایناسور

در میان همه این ردپاها در زیر ردی را می بینید که برآمده شده است دلیل آن احتمالا این است که دایناسور قدم بر روی زمین های نرم گذاشته، بعدها این رد با گل و ماسه پر شده و زمین های نرم اطرافش فرسایش پیدا کردند و این باعث شده که ردپا ظاهری برآمده پیدا کند.

ردپای برآمده
شهری که پر از عقاب است!
بوگندوترین جاذبه گردشگری جهان! + تصویر
اولین پارک ملی جهان و جاذبه هایش
بهترین جاذبه های گردشگری دومینیکن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code