۱۰ شهر ارزان دنیا از نگاه اکونومیست را بشناسید(بخش دوم)

ارزانترین شهرها

مهاجرت امروزه به امری فراگیر بدل شده است که سالانه هزاران نفر مجبور به انتخاب شهر جدیدی برای زندگی می شوند و شاید یکی از مهمترین دلایل برای برگزیدن شهر جدید هزینه گذران زندگی در آنجا باشد. در قسمت اول مقاله شهرهای دهم تا ششم ارزان دنیا را معرفی کردیم. با ما همراه باشید تا پنج شهر نهایی ارزان‌ جهان را با توجه به شاخص‌های نشریه اکونومیست معرفی کنیم.

۵.الجزیره، الجزایر
الجزیره بزرگ‌ترین شهر و پایتخت الجزیره در کناره غربی سواحل مدیترانه واقع‌شده و مهم‌ترین بندر شمال آفریقا به شمار می‌رود. این شهر که یکی از مهم‌ترین مناطق اقتصادی و مالی شمال آفریقا محسوب می‌شود بورسی با ارزش ۶۰ میلیون یورو در اختیار دارد.صرفه اقتصادی: الجزیره بالاترین هزینه زندگی در میان شهرهای شمال آفریقا را دار است اما اگر سایر استانداردها را در نظر بگیریم و با هزینه‌های زندگی در سایر شهرهای مطرح جهان مقایسه کنیم، الجزیره یکی از مناسب‌ترین شهرها برای زندگی در شمال آفریقا است. هزینه تأمین مسکن در الجزیره نسبت به سایر شهرهای مهم جهان تا حدودی به‌صرفه است، اما این هزینه‌های بسیار پایین درمان، آموزش، مواد غذایی، حمل‌ونقل و حتی ارتباطات است که الجزیره را در جایگاه پنجم ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار داده است.

۴.کاتماندو، نپال
کاتماندو پایتخت نپال و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر که مرکز اقتصادی نپال نیز محسوب می‌شود اقتصادی بر پایه گردشگری دارد. موسسه مشاورین سفر یا تریپ ادوایز در رده‌بندی خود این شهر را در رتبه سوم از ده شهر در حال رشد جهان قرار داده است. کاتماندو که در حوزه حاصل خیز دریاچه‌های این کشور واقع‌شده، از گذشته‌های دور از لحاظ اقتصادی خودکفا بوده و امروزه با رشد صنعت گردشگری، به مهم‌ترین مرکز اقتصادی و صنعتی نپال بدل شده است. دفاتر بسیاری از موسسات بین‌المللی نیز در این شهر قرار دارد. به‌جز گردشگری، تولید، تجارت و حمل‌ونقل هم بخش‌های مهم دیگری از اقتصاد این شهر را رونق داده‌اند.

صرفه اقتصادی: کاتماندو یکی از به‌صرفه‌ترین شهرهای اقتصادی آسیا برای اقامت است که هزینه گذران زندگی در آن بسیار پایین است. اگر از مردم سایر نقاط نپال وضعیت قیمت‌ها را در این شهر بپرسید آن‌ها به شما خواهند گفت که کاتماندو شهر بسیار گرانی است، اما اگر هزینه‌های این شهر را با سایر شهرهای مهم جهان مقایسه کنید از ارزانی در این شهر شگفت‌زده خواهید شد. هزینه تأمین مسکن، خرید مواد غذایی، آموزش، بهداشت و درمان، ارتباطات و حمل‌ونقل در این شهر بسیار پایین است، اما ممکن است برای خرید اجناسی چون سیگار یا تنباکو با قیمت بالایی مواجه شوید.

۳.دهلی‌نو، هند
دهلی‌نو پایتخت هند و مرکز حکومت این کشور است. بخش اعظمی از استخدام‌ها در این شهر که یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای هند محسوب می‌شود، در بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی صورت می‌گیرد. بااین‌حال اقتصادهای خصوصی این شهر نیز رونق زیادی دارند و بانک‌ها، هتل‌ها، خدمات و شرکت‌های فناوری، رسانه‌ها و صنعت گردشگری پول هنگفتی را به اقتصاد این شهر تزریق می‌کنند. دفتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ چندملیتی نیز در این شهر واقع‌شده و سامانه حمل‌ونقل عمومی نیز در دهلی بسیار گسترده است.صرفه اقتصادی: جالب است بدانید دهلی‌نو یکی از گران‌ترین شهرهای هند، اما یکی از ارزان‌ترین شهرهای دنیا نیز محسوب می‌شود. هزینه تأمین مسکن در دهلی‌نو به نسبت مقرون به‌صرفه است و سایر هزینه‌ها همچون خرید لباس، مواد غذایی، حمل‌ونقل، آموزش و بهداشت و درمان در این شهر فوق‌العاده ارزان‌تر از سایر نقاط دنیاست. بااین‌حال برای خرید کالاهایی چون تنباکو و سیگار به دلیل مالیات‌های سنگین دولت باید هزینه بالایی پرداخت کنید.

۲. بمبئی، هند
بمبئی مهم‌ترین شهر اقتصادی و تجاری هند و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. این شهر که در سواحل غربی هند واقع‌شده دارای بندری بزرگ است که اصلی‌ترین دلیل رونق تجاری بمبئی محسوب می‌شود. ثروتمندترین شهر هند، همچنین رتبه ششم از میان ده شهر ثروتمند دنیا که بیشترین تعداد میلیاردر جهان را در اختیار دارند نیز از آن خود کرده است. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی در این شهر دفاتر و نمایندگی دارند و سامانه حمل‌ونقل این شهر به‌طور شگفت‌انگیزی توسعه‌یافته است.صرفه اقتصادی: هزینه تأمین مسکن در بمبئی بالاست اما در حومه‌های این شهر قیمت‌های ارزان‌تری پیدا می‌کنید. سایر هزینه‌ها مانند هزینه‌های آموزش، بهداشت و درمان، تأمین مواد غذایی و لباس، ارتباطات و حمل‌ونقل در این شهر بسیار پایین است. هزینه خرید لوازم مراقبت‌های شخصی همچون مواد آرایشی و بهداشتی نسبت به سایر کالاها در این شهر کمی بالاتر است. در این شهر نیز همچون دهلی‌نو برای خرید اقلامی چون سیگار و تنباکو به دلیل مالیات‌های سنگین دولتی باید هزینه زیادی پرداخت کنید.

۱.کراچی، پاکستان
کراچی که در امتداد خط ساحلی دریای عرب واقع‌شده، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر پاکستان است. این شهر رتبه سوم پرجمعیت‌ترین شهر دنیا را داراست و پرجمعیت‌ترین شهر جهان اسلام محسوب می‌شود. شهر بندری کراچی که از دیدگاه اقتصاد، صنعت و تجارت مهم‌ترین شهر پاکستان محسوب می‌شود دفتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ چندملیتی را در خود جای‌داده است. حدود ۳۰ درصد از تولیدات پاکستان نیز در بخش‌های صنعتی حومه شهر کراچی صورت می‌گیرد.

صرفه اقتصادی: کراچی در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ نشریه اکونومیست نیز رتبه ارزان‌ترین شهر دنیا را برای خود حفظ کرد. این شهر که یکی از پرهزینه‌ترین شهرهای پاکستان است، با توجه به معیارهای بین‌المللی شهر به‌شدت ارزانی به شمار می‌رود. به‌جز هزینه تأمین مسکن در این شهر که در رده متوسط قرار می‌گیرد، سایر هزینه‌های زندگی در این شهر همچون آموزش، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، ارتباطات، خرید لباس و مواد غذایی و حتی رزرو هتل و رستوران و سرگرمی‌های آن به‌طور حیرت‌انگیز پایین است.

مطالب مرتبط

راهنمای خرید از نمایندگی های اپل استور در دبی

۱۰ تا از بهترین هتل های ویژه بزرگسالان در آنتالیا که پذیرش زیر ۱۸ سال ندارند!

دیدنی های کردستان؛ بهشتی برای عاشقان طبیعت گردی!

۱ نظرات

عماد 1396-10-18 - 11:07 ق.ظ
یعنی هیچ شهری از ایران نیست؟؟؟؟
افزودن نظر