چشم خود را به روی این جاذبه های کنیا نبندید!

جاذبه های کنیا

بیشتر گردشگران حرفه ای تا اسم کنیا می آید یاد سافاری می افتند و برایشان نام این کشور با سافاری پیوند خورده است. شاید هیچ جای دیگری در دنیا تا این اندازه الهامبخش حس ماجراجویی و خیالبافی نباشد. کسانی که برای اولین بار به کنیا می روند با دیدن این همه ماجراجوی  نمی دانند گردشگری در این کشور را از کجا شروع کنند. البته که حیات وحش مهمترین جاذبه این کشور است؛ تماشای گله های کل یالدار که در میان علفزارهای ساوانا در حال مهاجرت هستند یکی از تماشایی ترین مناظری است که هر طبیعت دوستی می تواند در عمرش ببینند. چشم در چشم شدن با فیل ها در پارک ملی امبوسلی و یا دیدن هزاران فلامینگو در دریاچه ناکورو، از کنیا کشوری ساخته که بهشت علاقمندان به حیات وحش است. در این سرزمین گرم و آفتابی، قبایل باستانی ای مثل ماسایی، کیکویو و سامبورو را می بینید که همچنان پایبند به رسم و رسومات سنتی شان هستند و در هماهنگی کامل با طبیعت به زندگی ادامه می دهند. جالب است که در کنیا همه چیز در کنار هم وجود دارد؛ کیلومترها دورتر از پارک ملی های معروف، سواحل زیبایی را هم پیدا می کنید. می توانید در این سواحل در میان صخره های مرجانی غواصی کنید و ماهی های رنگارنگ ببینید و یا در سواحل مرواریدی لحظاتی آرام را بگذرانید. به شهرهای مومباسا و مالیندی بروید و ترکیبی فوق العاده از فرهنگ ها و غذاهای مختلف را در کنار هم ببینید. کنیا کشوری فوق العاده است که در احاطه رشته کوه ها و کوه های آتشفشانی است و دره ریفت این کشور را تقسیم کرده است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از جاذبه های کنیا بیشتر بدانید.

کنیا

پارک ملی و ذخیره گاه ماسایی مارا (Maasai Mara National Reserve)

مطالب مرتبط:
چه چیزی دریاچه ناکورو در کنیا را اعجاب انگیز کرده است؟
گشت و گذار در کنیای سحرانگیز

این پارک در نواحی شمالی پارک سرنگتی تانزانیا قرار دارد و در مسیر رفت و آمد حیوانات این دو کشور است. اسم این پارک از مردم ماسایی گرفته شده، مردمی که قرن هاست در این پارک زندگی می کنند و حیوانات خود  را برای چرا به میان علفزارهای این پارک می برند. پارک «ماسایی مارا» به مهاجرت حیوانات معروف است و از ماه تیر تا مهر هزاران آهو، گورخر و کل یالدار بین این پارک و پارک سرنگتی مهاجرت می کنند. در گوشه ای از این پارک رودخانه «مارا» کوروکودیل های زیادی دارد و جمعیت شیرها و یوزپلنگ های آن صحنه های جالبی از شکار را رقم می زنند.

پارک ملی و ذخیره گاه ماسایی مارا

پارک ملی امبوسلی (Amboseli National Reserve)

این پارک که یکی از محبوب ترین پارک های توریستی آفریقاست بلندترین قله آفریقا یعنی کلیمانجارو را در خود جای داده است. امبوسلی یعنی «گردوغبار شور» و کلمه مناسبی است که به خوبی شرایط خشک این پارک را توصیف می کند. این ذخیره گاه یکی از بهترین محل های آفریقا برای تماشای زندگی دسته جمعی فیل هاست. دیگر حیواناتی که در این پارک پیدا می شوند شامل شیر، یوزپلنگ، زرافه و … و بیش از ۶۰۰ گونه از پرندگان  هستند.

پارک ملی امبوسلی

پارک ملی ساوو (Tsavo National Park)

ساوو بزرگ ترین پارک ملی کنیاست و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. این پارک ۴ درصد از مساحت کنیا را تشکیل داده و آبشارها، ساوانا، تپه های آتشفشانی، فلات ها و انواع حیات وحش را در خود جای داده است. ساووی شرقی در بین نایروبی و مومباسا قرار دارد و به فیل های بزرگش معروف است.

پارک ملی ساوو

ذخیره گاه ملی شابا (Shaba National Reserves)

این پارک ملی در نواحی شمالی کنیا در کنار رودخانه Ewaso Nyiro قرار دارد. زندگی حیات وحش این پارک به این رودخانه بستگی دارد و خیلی از آن ها مثل گورخرها و شترمرغ ها به زندگی خشک اینجا عادت کرده اند.

ذخیره گاه ملی شابا

پارک ملی دریاچه ناکورو (Lake Nakuru National Park)

پارک ملی دریاچه ناکورو در نواحی مرکزی کنیا به داشتن فلامینگوهای صورتی معروف است. این پارک در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد و در آن بیش از ۴۵۰ گونه از پرندگان و همچنین حیواناتی مثل شیر، کرگدن سفید و … زندگی می کنند.

پارک ملی دریاچه ناکورو

جزیره لامو (Lamu)

جزیره کوچک لامو در شمال شرقی مومباسا، منطقه ای تاریخی است. منطقه قدیمی لامو که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد قدمتش به قرن ۱۲ برمی گردد و قدیمی ترین قسمت کنیاست که همچنان در آن کسانی زندگی می کنند. با قدم زدن در میان خیابان های پرپیچ و خم این شهر به گذشته تجاری و ثروتمند این شهر که خودش را در ساختمان ها نشان داده پی می برید. در اینجا بناهایی را می بینید که در ساختشان از سبک معماری عرب ها، اروپایی ها و هندی ها الهام گرفته شده است.

جزیره لامو

دریاچه نایواشا (Lake Naivasha)

دریاچه نایواشا در بالاترین نقطه دره «گریت ریفت» قرار دارد و برای علاقمندان به پرندگان مثل بهشت می ماند. قسمت های مختلف این دریاچه در دوره خشکسالی آفریقا خشک شد اما هنوز هم باشکوه و تماشایی است. در اینجا یکی از بهترین راه ها برای دیدن حیات وحش این است که سوار  قایق شوید و به دریاجه بزنید. وسط این دریاچه می توانید بیش از ۴۰۰ گونه از پرندگان مثل عقاب دریایی آفریقایی ببینید. زرافه، گورخر، بوفالو و گاو کوهی از حیوانات همیشگی ای هستند که در کناره این دریاچه آن ها را می بینید.

دریاچه نایواشا

شهر نایروبی (Nairobi)

نایروبی پایتخت و بزرگ ترین شهر کنیاست و با تاریخچه استعماری اش به شهری افسانه ای تبدیل شده است. پایتخت سابق بریتانیا، در گذشته به محل رفت و آمد مهاجرانی تبدیل شده بود که برای کار کردن در صنعت چای و قهوه به این شهر می آمدند. امروز جاذبه های تاریخی معروفی در این شهر به جای مانده که در کنار حیات وحش استثنائی، شهری جذاب را به وجود آورده اند. اگر می خواهید تاریخ، طبیعت، فرهنگ و هنر معاصر کنیا را درک کنید به موزه ملی نایروبی بروید. از دیگر جاذبه های معروف این شهر «موزه کارن بلیکسن» است که در گذشته خانه این نویسنده معروف دانمارکی بوده است. اگر می خواهید بدون دور شدن از مرکز شهر، حیات وحش کنیا را تجربه کنید به پارک ملی نایروبی بروید پارکی که امروز به حفاظتگاه کرگدن سیاه تبدیل شده  و حیوانات دیگری مثل شیر، بوفالو، گورخر و … هم دارد.

شهر نایروبی

شهر مومباسا (Mombasa)

مومباسا دومین شهر بزرگ و بزرگ ترین بندر کنیاست و از آن شهرهایی است که مهاجرانی با فرهنگ های مختلف دارد. مهاجران بریتانیایی، پرتغالی، عربی، هندی و آسیایی این شهر را از نظر فرهنگی غنی تر کرده اند و این را می شود از معماری و غذاهای متنوع این شهر کاملا حس کرد. مومباسا در واقع جزیره ای است که از طریق پل ها، میانگذرها و قایق های مختلف به سرزمین اصلی وصل شده است. صخره های مرجانی که سواحل شهر را احاطه کرده اند مخصوصا در پارک ملی دریایی مومباسا و جزیره واسینی فرصت های عالی برای غواصی به وجود آورده اند.

شهر مومباسا

منبع: planetware.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code