آتش سوزی در تالاب میقان اراک

آتش سوزی در تالاب میقان

ساعاتی از خبر زلزله ی ۵٫۲ ریشتری که استان تهران و اطراف آن را لرزانده بود نگذشته بود که در واپسین ساعات روز پنج شنبه، ۳۰ آذر ماه در همه ی رسانه های ملی و مجازی خبر آتش سوزی در تالاب میقان، در تیتر اخبار قرار گرفت و برای دومین بار متوالی، در این روز، مردم ایران به شوک فرو رفتند و ضایعه ای طبیعی و زیست محیطی به وجود آمد. تالاب میقان در شهر اراک و در استان مرکزی قرار دارد و یکی از زیست بوم های مهم و آشیانه ی پرندگان نادر و در حال انقراض است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم خبر  آتش سوزی در تالاب میقان را مرور کنیم.

مهار آتش با هواپیماهای آب پاش در تالاب میقان
مطالب مرتبط:
ایرانگردی، تالاب میقان
چرا تهران زلزله آمد؟!

درست در ساعات اولیه ی بامداد یکم دی ماه، در تالاب میقان شهر اراک، آتش سوزی در تالاب میقان حاصل شد که نه تنها باعث به خطر افتادن زیست بوم این تالاب شد بلکه، باعث افزایش پارامترهای آلودگی هوای شهر اراک نیز شد. رضا میرزایی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به حضور میریت بحران استان مرکزی و معاون عمرانی استانداری استان از ساعات اولیه ی آتش سوزی در محل حادثه نیز در ادامه اذعان کرد که: به دلیل شرایط خاصی که تالاب دارد به رغم همکاری خوبی که میان نیروهای آتشنشانی و اداره کل محیط زیست با هم داشته اند، تاثیری در روند خاموش کردن شعله های آتش هنوز نداشته است. آتش سوزی در تالاب، قسمت های زیادی از آن را درگیر کرد اما  این آتش سوزی در قسمت های کم عمق تالاب به وقوع پیوست که به همین خاطر امکان تردد خودرو یا حرکت با قایق وجود ندارد و همین مسئله، کار خاموش کردن آتش را برای آتشنشانان سخت تر کرده است. میرزایی در ادامه نیز افزود که: خشکسالی و عدم باراش باران در استان مرکزی و خاصه تالاب میقان، زیست بوم را خشک کرده و باعث آمادگی نی ها و آمادگی آن ها برای گسترش آتش سوزی شده است. تا زمان بیان این اظهارات درباره ی وضعیت تالاب میقان، مسئولان مربوطه ی استان مرکزی درخواست بالگرد اطفاء حریق برای جلوگیری از پیشرفت و شیوع آتش را کرده بودند.

دودهای ناشی از آتش سوزی در تالاب میقان

البته وی در این میان خبر آتش سوزی در تالاب میقان خبری کمی امیدوار کننده را به خبرگزاری ها درباره ی وضعیت پرندگان تالاب با این مضمون به خبرگزاری ها مخابره کرد: با توجه به این که سمت وزش باد به سمت شهر و گوشه ی تالاب است، همین امر منجر به جلوگیری از ادامه آتش سوزی تالاب می گردد و لذا به این علت زیستگاه پرندگان درتالاب بدون پوشش های آتشنشانی مانده است و تمرکزمان بر روی نواحی است که آتش به سمت آن شعله ور و در حالی پیشروی است، می باشد و حتی الامکان امکان گسترش آتش سوزی به سمت زیستگاه پرندگان وجود ندارد. همان طور که گفته شد، این آتش سوزی باعث افزایش پارامترهای آلودگی در شهر اراک شده است و کیفیت هوای هوا در اراک را دچار افتی محسوس کرده است، در حالی که شاخص هوای شهر اراک در وضعیتی مناسب به سر می برد، از جمله میزان منوکسید کربن نسبت به روزهای دیگر سه برابر و میزان گوگرد هم دو برابر افزایش یافت. در گزارش های مردمی و تصویری که از شهر اراک مخابره شد، می شد به وضوح این دود عظیم ناشی از آتش سوزی را که به طرف شهر در حال پیشروی بود را دید. آقای میرزایی در توضیح این که چرا این زیست بوم آمادگی گسترش آتش به این سرعت را داشته است افزود که: ورود پساب تصفیه خانه شهر به تالاب میقان، باعث تغییراتی در قسمتی از این تالاب را که بزرگ ترین معدن سولفات سدیم کشور هم هست، شده و رشد نی ها در سمتی از تالاب را که ورود پساب تصفیه خانه صورت می گیرد را رقم زده است.

دودهای ناشی از آتش سوزی تالاب میقان در شهر اراک

سعید فرخی، مدیریت بحران استانداری استان مرکزی در مصاحبه ای نیز اعلام کرد که: سطح درگیری آتشسوزی در تالاب میقان تالاب میقان به ۱۰ هکتار رسیده است و منطقه آتش سوزی در حد فاصل فرودگاه اراک و شرکت املاح معدنی است که به طور کامل، حالت باتلاقی دارد  و نیروهای آتشنشانی و اطفای حریق احتمال دسترسی به آن را ندارند. ایشان در ادامه افزودند که تلاش و رایزنی مسئولان شهر اراک  برای تامین ماشین آلات سنگین و به منظور بسترسازی برای دستیابی نیروی انسانی برای عملیات اطفای حریق، در دست بررسی و اقدام است.

آتش سوزی در تالاب میقان اراک

و اما علت آتش سوزی چه بوده است؟

فرماندار اراک، آقای حسین بختیاری در ادامه عملیات مهار آتش در تالاب میقان اعلام کرد که با به کار گیری هواپیماهای آب پاشی که از تهران عازم استان مرکزی شده بودند، آتش تالاب مهار شد و در نهایت آنچه که، سوخت تنها گیاهان خشک شده و نیزارها بود. به گفته ی این مقام محلی، ۵۰ هکتار از اراضی تالاب میقان در نهایت بر اثر این آتش سوخت. مقامات مسئول سازمان محیط زیست همچنین علت آتش‌سوزی در تالاب میقان را با توجه به فصل سرما و شروع آتش‌سوزی از نیمه‌شب عیرطبیعی دانستند و شروع آتش را به عوامل غیر طبیعی مرتبط دانستند و علت آتش‌سوزی بی‌احتیاطی شکارچیان غیرمجاز یا افراد ناآگاه در این منطقه دانستند. در حال حاضر حریق در این تالاب اطفائ شده است. تالاب میقان در فاصله ی ۷ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده است و سالانه پذیرای تعدادبسیار زیادی از پرندگان مهاجر کمیاب و نادر از سراسر جهان است. در سال جاری، ۱۲ هزار درنا، ۴هزار غاز معمولی، انواع اردک ها و سایر پرندگان دیگر در این تالاب حضور دارند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code