آیا سفر خارجی تعطیل می شود؟

آیا سفر به خارج از کشور تعطیل می شود؟

با توجه به سیاست ارزی جدید دولت و تعیین بودجه کشور، صنعت گردشگری مورد بی مهری زیادی قرار گرفته است از همین رو رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران در طی یک بیانیه ای با انتقاد از این سیاست تاکید کرده است که: نه تنها ۱۰۰۰ یورویی که به عنوان ارز مسافرتی در نظر گرفته‌اند، کفاف مخارج سفرهای خارجی را نمی ‌دهد، بلکه در نظر نگرفتن بخش خدماتی گردشگری در اولویت‌های  ۳۳ گانه تخصیص ارز، به نوعی اعلام تعطیلی را به این صنف بیان کرده است. همچنین وی در گفت و گو با خبرگزاری های رسمی کشور نیز اظهار کرد: دولت صنعت گردشگری را در هنگام اولویت بندی های ارزی نادیده گرفته و با توجه به آن که ارز مسافرتی را در نظر داشته اند، اما مجموعه صنعت گردشگری خارج از کشور را که تمامی معاملات خود را به صورت ارزی و بیشتر با دلار انجام می‌دهند، از یاد برده‌ و هیچ توجهی به این صنعت مهم نشده است. این برای آژانس های مسافرتی زنگ خطر است و به گونه اعلام تعطیلی و اتفاقات ناگواری را در آینده نه چندان نوید می دهد. در ادامه ی خبر” آیا سفر خارجی تعطیل می شود؟ ” الی گشت را همراه کنید.

سفر خارجی تعطیل می شود؟
مطالب مرتبط:
قوانین جدید برای اخذ ارز مسافرتی چگونه است؟
ابلاغ نرخ جدید عوارض خروج از ایران

وی همچنین با این بیان این که رقم تخصیص داده شده برای مسافران خارجی کفاف هزینه های روزمره آن ها را هم به سختی می دهد، و همچنین به هیچ وجه شرایط و هزینه های متفاوتی در کشورهای خارجی وجود دارد در این سیاست گذاری در نظر نگرفته شده است. به طور مثال وی افزود: ما نباید تنها مقاصد مسافرتی ارزان قیمت مانند ترکیه را در نظر بگیریم، و با این فرض که همه هتل های خارج از کشور مانند هتل های پنج ستاره ای این کشور (ترکیه) هستند که با توجه به هزینه ای که دریافت می کند کیفیت عالی را در اختیار مسافران قرار می دهد؛ به طوری حتی در همین کشور هم اگر یک ستاره از این هتل ها کم شود بابت تمامی خدمات اضافی مسافران باید هزینه بالایی را بپردازند.

و همچنین وی افزود:

از همین رو با مبلغ  ۱۰۰۰ یورویی که دولت برای سفرهای خارجی آن هم یک بار در سال در نظر گفته است، معلوم نیست که مردم چگونه باید مابقی پول سفرشان را تامین نمایند چرا که دیگر صرافی ها هم اجازه فروش ارز را ندارند و اگر هم مردم بخواهند از دلال ها دلار تهیه کنند مرتکب جرم شده اند.

سفر خارجی تعطیل می شود

رفیعی با توجه به انتقادهای خود نیز گفت: ما مانده‌ایم چه کنیم و چه واکنشی به این تصمیم دولت نشان دهیم، اگر آژانس‌های مسافرتی کار را تعطیل کنند که نوعی مقابله با دولت شده که در شرایط حاضر کشور چنین قصدی نداریم، اگر هم به فعالیت خود ادامه دهیم که رسما نمی‌توانیم چون دولت با خارج کردن صنف گردشگری از اولویت های ۳۳ گانه تخصیص ارز، به ما رسما اعلام تعطیلی کرده است. زیرا در اصل صنعت گردشگری هیچ جایگاهی در این تصمیم دولت نداشته و از چرخه اقتصادی خارج شده است.

 

رفیعی نیز با اشاره به این امر که این مصوبه بنابر یکسان سازی نرخ ارز صادر شده که ساز و کار پرداخت های ارزی را هم تحت الشعاع قرار داده است زیرا دیگر بانک ها جای صرافی ها را گرفته اند و تا اطلاع ثانوی صرافی‌ها اجازه خرید و فروش ارز و صدور حواله ارزی را ندارند؛ همچنین بر اساس بند (خ) ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذی صلاح با مرتکب بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می کنند.

علاوه این میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص بر اساس دستورالعمل صادره توسط بانک مرکزی حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده و در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

سفر خارجی تعطیل می شود

با توجه به این قوانین رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ادامه داد:

در طی بخشنامه ای معاون اول رییس جمهور اعلام کرده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به هر نوع فعالیت قانونی کشور تعلق خواهد و قرار نداشتن صنعت گردشگری در لیست ۳۳ گانه اولویت های قانونی کشور به نوعی این صنعت را غیر قانونی خوانده اند، اما چرا این موضوع را رسما اعلام نمی کنند؟ این صنف مالیات و عوارض می‌دهد و بخشی از بودجه این کشور را تامین می‌کند. با این تفاسیر چطور ممکن است که این صنعت جزء اولویت های قانونی کشور نباشد.

آیا سفر خارجی تعطیل می شود؟

لیست ۳۳ گانه اولویت بندی تخصیص ارز که توسط بانک مرکزی اعلام شده است. این اولویت ها عبارتند از:

۱- ارز مسافرتی

۲- ارز درمانی

۳- ارز مأموریت

۴- ارز دانشجویی

۵- ارز بابت فرصت‌های مطالعاتی و هزینه­‌های درمانی اعضای هیأت علمی

۶- ارز بابت حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان‌ها و مجامع بین­ المللی و محافل علمی و چاپ مقالات علمی

۷- هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور

۸-  هزینه برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی

۹- حق الوکاله در دعاوی خارجی

۱۰- اصل و سود سرمایه‌گذاری خارجی

۱۱- کارمزدهای اعتبارات اسنادی، حواله‌ها و ضمانت نامه‌های ارزی

۱۲- هزینه دفاتر خارج از کشور

۱۳- هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی

۱۴- هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی

۱۵- هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی

۱۶- هزینه شرکت‌های بیمه ایرانی

۱۷- فروش ارز به شرکت‌های منتخب برای اعزام زائران به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق)

۱۸- هزینه شرکت در آزمون‌های بین‌المللی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور در داخل کشور برگزار می‌شود

۱۹- هزینه ثبت نام در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور

۲۰- بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی (دولتی و خصوصی)، فاینانس غیرخودگردان، بانک توسعه و تجارت اکو، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی.

۲۱- هزینه‌های سوخت، ناوبری، هندلینگ، لندینگ و حقوق خدمه خارجی شرکت های هواپیمایی

۲۲- هزینه حق بیمه هواپیماها

۲۳- حقوق و مزایای کارکنان خارجی در داخل کشور

۲۴- هزینه‌های انتقال ارز بابت درآمد کنسولی سفارتخانه‌های خارجی

۲۵- هزینه‌های انتقال درآمد ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی

۲۶- هزینه‌های مطالبه ارز ضمانت نامه‌های خارجی

۲۷- هزینه‌های رانندگان حمل و نقل بین‌المللی

۲۸- هزینه‌های فرصت‌های مطالعاتی

۲۹- هزینه‌های شرکت در دوره‌های آموزشی خارج از کشور

۳۰- هزینه‌های حق عضویت و ثبت‌نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی

۳۱- هزینه‌های انتقال جسد از خارج از کشور و هزینه‌های وابسته

۳۲- هزینه‌های ارزی راه آهن و شرکت‌های ریلی

۳۳- هزینه‌های تبدیل موجودی ریالی حساب‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور، است.

آسمان ایران امشب شهاب باران می شود
نقش جهان، قدیمی ترین میدان چوگان دنیا
سرعین به عنوان شهر نمونه گردشگری کشور معرفی می شود
رشد ۸۳ درصدی درآمد های حاصل از صنعت گردشگری در مصر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code