دولت تا هفته آینده درباره ارز همراه حجاج تصمیم می گیرد!

ارز همراه حجاج

حجت الاسلام والمسلمین قاضی سیدعلی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور سازمان حج و زیارت گفت: . امیدوارم دولت برای ارز همراه حجاج زودتر تصمیم بگیرد و ما پیگیر این موضوع هستیم تا زودتر به نتیجه مطلوب برسیم. او همچنین بیان کرد که در نامه ‌ای به آقای روحانی از ایشان خواسته شد که اگرچه ارز مبادله‌ ای دیگر نداریم اما نرخ حج امسال را با ارز مبادله ‌ای قرار دهند و از این رو نرخ ما برای حج با دلار ۳۹۰۰ تومان بسته شده البته در سال گذشته با دلار ۳۳۵۰ تومان بسته شده بود. درباره جزییات این خبر با الی گشت همراه باشید.

ارز همراه حجاج

برگزاری مراسم حج امسال

مطالب مرتبط:
ارز گردشگری در اولویت بانک مرکزی قرار گرفت
قوانین جدید برای اخذ ارز مسافرتی چگونه است؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی سیدعلی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور سازمان حج و زیارت بیان کرد که روابط سیاسی ایران و عربستان درخصوص حج مداخله ‌ای ندارد، ما امسال همچون سال گذشته به مردم این نوید را می ‌دهیم که یک حج بانظم و آرامی را خواهند داشت، ضمنا در توافق بین دو کشور امتیازات جدیدی گرفته شد که از جمله آن همچون سال پیش یکی از موارد حفظ عزت، کرامت و امنیت حجاج بود.

او در ادامه سخنان خود چنین گفت که با توجه به این مساله که هر حاجی بین ۳۰ تا ۴۰ روز در سفر است بنابر این آن ها به مبلغی پول برای رفع نیازهای شخصی خود نیازمند هستند و این به معنای پول برای خرید کردن در عربستان نیست بنابر این ما با بانک مرکزی صحبت کردیم و امیدواریم تکلیف ارز همراه حجاج هم همچون ارز مبادله ‌ای آنها مشخص شود.

از دیگر سخنان ایشان می توان به این مطلب اشاره کرد که میزان ارز همراه حجاج هنوز مشخص نیست و با توجه به التهابات ارزی دولت محترم پذیرفته که ارز مبادله ‌ای به حجاج بدهد، اما هنوز تکلیف میزان پرداختی آن مشخص نیست و در هفته آینده مشخص می ‌شود. نباید فراموش کنیم که مردم ما سالیان دراز است که پول خود را در بانک گذاشتند و این پول در زمان خود ارزش واقعی داشته اما امروز با توجه به برخی مسائل ارزش آن کاهش پیدا کرده و این ‌حق مردم است که از ارز مبادله ‌ای بهره ببرند.

مراسم حج

قرار است امسال بیش از ۸۵ هزار نفر به سفر حج بروند که حدود ۱۰ هزار نفر از آن ها زائران اهل سنت کشورمان هستند و بقیه شیعیان می باشند. تعداد ۵۰۷ کاروان شیعه و ۷۰ کاروان اهل تسنن داریم که براساس تمهیدات به عمل آمده اقدامات لازم برای سفر حجاج آماده شده است و از ۲۷ تیرماه زائران ما مشرف می شوند، البته قبل از آنکه حجاج اعزام شوند خدمه و عوامل کاروان ها برای آماده سازی زائران در هتل ها اعزام می شوند.

در حج امسال قرار است زائران ایرانی با پروازهای شرکت ایران ایر و هما پرواز کنند و بقیه پروازها با شرکت سعودی انجام می شود. در حج امسال تلاش شده تا با استفاده از برنامه های آموزشی که تدارک دیده شده آگاهی و اطلاعات زائران بالا برده شود که از جمله این برنامه ها اثراتی است که در سایت حج و زیارت قرار داده شوه و همچنین برنامه هایی موبایلی نیز به کار گرفته شده اند.

سفر حج

حجاج سال جاری قرار است در ماه مرداد و شهریور به سفر حج مشرف شوند و قرار است امکانات موجود در منا، چادرهای نسوز و کولر گازی نصب شود تا بتوان بالاترین امکانات ممکن را که از پسشان بر می آییم و مورد پذیرش عربستان نیز هست در اختیار زائران قرار گیرد. او ادامه داد که ما امسال از فرصت ها به خوبی استفاده کرده ایم و در زمان مناسب هتل ها را اجاره کرده و امروز که برخی کشورها وارد عمل شدند اجاره ها ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش را شاهد هستند از این رو این اقدام سریع به نفع ما شد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code