امواج رادیویی اف.ام در نروژ به خاطرات پیوست

دولت نروژ شهر «بودو» را به عنوان اولین شهر این کشور معرفی کرد که امواج رادیویی اف.ام آن در یازدهم ژانویه قطع شده و این خبر را داد تا پایان سال جاری میلادی، امواج رادیویی اف.ام در کل نروژ دیگر شنیده نخواهد شد و جای خود را به شبکه های دیجیتال (DAB) که به گفته حامیانش حامل صدای شفاف ‌تری است، خواهد داد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
تفریحاتی رایگان برای اهل هنر و تکنولوژی در توکیو
خوب ها و بدهای تکنولوژی
امواج رادیویی نروژ

این دولت به عنوان اولین کشور جهان، از هفته گذشته استفاده از موج رادیویی ‘اف ام'( FM ) را در سراسر این کشور به صورت تدریجی متوقف و آن را به تاریخ می سپارد.

منتقدین، این اقدام دولت نروژ را عجولانه خوانده و بر این اعتقادند که بسیاری از مردم، دیگر نمی توانند تا پیام ‌های هشدار دهنده را که به‌ طور مرسوم از شبکه ‌های رادیویی ‘اف ام ‘ پخش می شود، گوش دهند. آن ‌ها همچنین می ‌گویند که دست‌ کم ۲میلیون از خودروها در این کشور، به گیرنده ‌های دیجیتال (DAB) مجهز نبوده و قادر به دریافت امواج رادیویی نمی شوند

ایندیپندنت نوشت: بر اساس نتایج نظرسنجی روزنامه «داگبلادت» ۶۶ درصد مردم نروژ مخالف قطع کامل موج ‘اف.ام ‘بوده و تنها ۱۷ درصد موافق آن بودند.

این نشریه خبری می افزاید: بااین‌حال پارلمان نروژ در ماه گذشته میلادی بر پایه این استدلال که امواج دیجیتال قابلیت حمل تعداد بیشتری از شبکه‌های رادیویی را دارد، لایحه قطع موج رادیویی’ اف.ام ‘را به تصویب رساند و آن را اجرایی کرد.

ایندیپندنت با بیان اینکه سوئیس، انگلیس و دانمارک نیز درصدد قطع امواج رادیویی اف.ام هستند، افزود: اقدام دولت نروژ سبب می شود تا آن ‌ها نیز به این کار ترغیب شوند.

این نشریه خبری افزود: «اوله جورگن» رئیس شبکه رادیویی دیجیتال نروژ گفت: ما اولین کشوری در جهان هستیم که موج رادیویی اف.ام را قطع می کنیم. خودروهایی که قادر به دریافت شبکه‌ های دیجیتال نیستند می‌ توانند با استفاده از آداپتورهایی به قیمت ۱۵۰۰ کرون شبکه ‌های دیجیتال را دریافت کنند.

ایندیپندنت نوشت: بااین‌حال «ایب تامسون» نماینده مجلس از حزب پروگرس بیان داشت که مردم آمادگی استقبال از شبکه‌ های دیجیتال را نخواهند داشت.

این نشریه خبری به نقل از وی افزود: دست‌کم ۲ میلیون خودرو در خیابان ‌ها هستند که گیرنده دیجیتال ندارند ضمن آنکه میلیون‌ ها دستگاه رادیو در خانه ‌های مردم، از کار می افتد.

ایندیپندنت نوشت: انگلیس نیز در نظر دارند تا چنان چه شمار شنونده ‌های رادیوهای دیجیتال به ۵۰ درصد برسد، موج اف.ام را قطع کند. چنانچه همین روند پیش برود، پیش ‌بینی می ‌شود که در انگلیس نیز موج اف.ام تا پایان سال ۲۰۱۷ قطع شود.

گفتنی است هم اکنون استاندارد DAB بیست و دو کانال ملی را در اختیار شنوندگان نروژی گذاشته و این ظرفیت را دارد که ۲۰ عدد دیگر را هم میزبانی کند، در حالی که کانال های موج FM آن به پنج عدد محدود می شوند.

براساس گزارش وزارت فرهنگ نروژ ، هزینه انتقال کانال ها با استفاده از امواج FM در حدود هشت برابر بیشتر از انتقال آنها با استفاده از DAB است.

رادیوی تلفیق بسامدی یا Frequency modulation و یا FM در سال ۱۹۳۳ میلادی توسط ادوین اچ آرمسترانگ اختراع شد و از آن زمان تاکنون در حدود یک قرن به ضبط و به اشتراک‌ گذاری تاریخ انسان پرداخته و حالا به وضوح به پایان خود نزدیک می ‌شود.

رادیوی FM به منظور جلوگیری از مشکل تداخل ثابت در رادیوی AM اختراع شد که در مقابل تداخل دارای مصونیت بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code