باتری کاغذی هم سر و کله اش پیدا شد!

باتری کاغذی

دنیا، دنیای اختراعات و نوآوری هاست. به طوری که شما دیگر از ساخت یک وسیله یا محصول جدید که شاید تا چندی پیش فکر ساخت آن نیز مضحک و یا دور از باور بود آن قدر شگفت زده نمی شوید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
مهمترین فناوری های پوشیدنی سال
برترین فناوری های سال ۲۰۱۶

در همین راستا، محققان دانشگاه بینگهمتون موفق به ساخت نوع جدیدی از باتری ‌‌ها شده ‌اند که می ‌تواند یک انقلاب جدید در میکروالکترونیک به وجود آورد. این باتری از یک صفحه‌ کاغذ و مایعی حاوی باکتری ساخته شده است.

باتری جدید می‌ تواند نمایشگرهای گلوکزی را روشن کرده، تشخیص دهنده پاتوژن‌ ها باشد و لوازم برقی کوچک را روزها بدون نیاز به انرژی خارجی روشن نگه دارد. در این باتری از یک کاغذ کروماتوگرافی، نیترات نقره و یک لایه موم استفاده شده است که باعث می‌شود تشکیل دهنده یک کاتد باشند. در طرف دیگر کاغذ، مخزنی از پلیمر رسانا ساخته شده است که آند مورد نیاز را تشکیل می‌دهد.

برای اینکه از انرژی باتری استفاده کنید، کافی است کاغذ را از وسط تا کرده و با چکاندن چند قطره از مایع غنی ‌شده با باکتری، انرژی مورد نیازتان را دریافت دارید. در این فرایند، تنفس یاخته ‌ای موجود در میکروب ‌ها باعث می‌شود الکتریسیته ایجاد شود.

وقتی ۶ عدد از این باتری ‌ها را روی هم قرار دهیم و تا کنیم، می ‌توانیم انرژی الکتریکی ۴۴.۸۵ میکرو وات و ۱۰۵.۸۹ میکرو آمپر به دست آوریم. البته باید در نظر داشته باشید که به میلیون‌ ها عدد از این باتری نیاز است تا بتوان یک لامپ ۴۰ وات را روشن کرد؛ اما باید مدنظر قرار بدهید که این محصول برای هدف‌ های متفاوتی طراحی شده است. برای مثال در زمان ‌هایی که بلایای طبیعی مانند زلزله رخ داده باشند، این باتری‌ ها می ‌توانند منبع تغذیه بیوسنسورها بوده تا بدین ترتیب جان فرد یا افرادی نجات پیدا کند.

این اولین باری نیست که تیم تحقیقاتی دانشگاه بینگهمتون موفق به ساخت باتری کاغذی شده ‌اند. در گذشته نیز محققی به نام شان چویی توانسته بود نمونه‌ اولیه‌ی باتری را به شکل کبریت کتابی طراحی کرده و محقق دیگری با الهام گرفتن از سلاح شوریکن که توسط نینجاها استفاده می ‌شد، چنین باتری کاغذی را طراحی کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد